Özgür-Der'den Nakba Saldırılarına Protesto

Özgür-Der'den Nakba Saldırılarına Protesto

Özgür-Der, Nakba gününde İsrail’in işgali protesto edenlere yönelik katliamını ve Ürdün’ün göstericilere uyguladığı şiddeti de tel’in eden bir bildiri yayınladı.

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, Siyonist vahşeti tel'in eden bir bildiri yayınladı. Kaya, Ürdün'deki gösteriye yönelik saldırıyı da kınadı. Nureddin Şirin'le birlikte 5 Türkiyeli Müslümanın da yaralandığı protesto gösterisine yönelik müdahaleyi Gazze'ye yardım götürmek için geçtiğimiz yıl Mısır'ın Ariş Limanına gelenlere karşı Mübarek rejiminin resmi ve sivil polislerinin sergilediği vahşiliğe benzeten Kaya, özgürlük ve adalet taleplerine kulak tıkayan rejimlerin, emperyalist-siyonist kuşatmaya karşı kabaran öfke selinin altında kalacağını söyledi.

Kaya, Ürdün'de yaşanan saldırıyla ilgili Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nı ve Ürdün'de bulunan diplomatik temsilciliği de harekete geçmeye davet etti.

İşte Türkiye ve Ürdün dışişleri bakanlıklarına da mektup olarak gönderilen bildirinin tam metni:

ÜRDÜN GÜVENLİK GÜÇLERİNİN SALDIRGAN TUTUMUNU PROTESTO EDİYORUZ!

16 Mayıs 2011

İnsanlık tarihine büyük bir utanç ve alçakça bir suç olarak kazınmış en-Nakba'nın (Büyük Felaket) yıldönümü vesilesiyle dün işgal altındaki Filistin sınırlarında gerçekleştirilen etkinliklere katılanlar Siyonist çetenin yeni vahşiliklerine maruz kaldılar. Milyonlarca Filistinlinin emperyalist-siyonist komplolar ve baskılar neticesinde yurtlarından çıkarılmış olmasını protesto etmek ve geri dönüş hakkını haykırmak için yürüyen topluluklara Gazze'de, Batı Yaka'da, Golan'da ve Lübnan sınırında İsrail işgal güçlerinin saldırıları neticesinde 20 kişi şehit olurken, 100'den fazla kardeşimiz de yaralandı.

İsrail isimli gasp çetesini bu vahşi eylemleri dolayısıyla bir kere daha lanetlemekle birlikte, Siyonist çetenin nasıl bir gözü dönmüş suç şebekesi olduğunun taze bir göstergesi olan bu tablonun hiç şaşırtıcı olmadığını, beklenen bir durumla karşı karşıya olduğumuzun altını çiziyoruz. Mamafih dün en-Nakba protestoları sırasında Filistin halkının haklı talebini haykıran eylemcilere saldıran, kardeşlerimizi darp eden unsurların sadece Siyonist işgal güçleriyle sınırlı kalmadığını ve Ürdün güvenlik güçlerinin de bu zulme ortak olmak için yoğun bir çaba sergilediklerini de üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz.

Ürdün güvenlik güçleri el-Kerame bölgesine geçerek Siyonist işgali protesto etmek isteyen göstericilere saldırmış, pek çok kişiyi gözaltına almıştır. Bu saldırılar esnasında Türkiyeli Müslümanların otobüsü de özellikle hedef alınmış, otobüsün tüm camları kırılmış ve Nureddin Şirin'le birlikte 5 kardeşimiz yaralanmışlardır. Bu saldırı hepimize geçtiğimiz yıl Gazze'ye yardım götürmek için Mısır'ın Ariş Limanına gelenlere karşı Mübarek rejiminin resmi ve sivil polislerinin sergilediği vahşiliği hatırlatmıştır.

Siyonist çeteye ve onun hamisi ABD'ye yaranmayı, onları rahatsız edecek hiçbir adım atmamayı temel bir politika, kendisi için adeta bir varlık nedeni belirlemiş Ürdün Krallık rejimi Ortadoğu'da yaşananlardan ders çıkartmalıdır. Kendi halkına sırtını dönen, özgürlük ve adalet taleplerine kulak tıkayan rejimlerin er veya geç emperyalist-siyonist kuşatmaya karşı kabaran öfke selinin altında kalması kaçınılmazdır. İsrail ve ABD'ye sırtını dayayarak iktidarının ömrünü uzatmayı hedefleyen Ürdün Kralı Abdullah, Mısır Firavunu Mübarek'in şu an içine düştüğü zillet halinden ibret almalıdır.

Ürdün yönetiminin Siyonist zulme tepkilerini haykırmak için yürüyen protestocu topluluğa ve hassaten de Türkiye'den giden Müslümanlara karşı ortaya koyduğu insanlık, hukuk ve ahlak dışı tutumu protesto ediyor, yaralanan kardeşlerimize geçmiş olsun diyoruz. Bu vesileyle Türkiye Dış İşleri Bakanlığı'nı ve Ürdün'de bulunan diplomatik temsilciliğini saldırıya uğrayan Türkiye vatandaşlarının durumlarını yakından takip etmeye davet ediyoruz.

ÖZGÜR-DER

Ürdün'deki protestodan görüntüler:

Önceki ve Sonraki Haberler