Özgür-Der'den Özür ve Düzeltme

Özgür-Der'den Özür ve Düzeltme

Irkçı mahyalarla ilgili tavır alan Özgür-Der, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez’e atfen Yeni Şafak’ta yayınlanan bir haberde mahyaların içeriğinde bir sorun yok beyanını da eleştirmişti. Görmez, böyle bir beyanı olmadığını söyleyince Özgür-De

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez, 8 Ekim tarihli Özgür-Der bildirisiniden sonra dernek merkezini arayarak böyle bir beyanda bulunmadığını belirtti. Özgür-Der de yeni bir açıklamayla Mehmet Görmez'den yanlışlık nedeniyle özür diledi. Açıklamayı Yeni Şafak'taki bir habere dayandırdığını belirten Özgür-Der, Yeni Şafak'ın tutumunu eleştirdi.

Özgür-Der Genel Merkezi'nden Yapılan Açıklama:

DÜZELTME ve ÖZÜR

10 Ekim 2009

İstanbul'da bazı camilere asılan mahyalar konusuyla ilgili 8 Ekim 2009 tarihinde yayınladığımız "Yanılıyorsunuz Sayın Mehmet Görmez, Mahyaların içeriğinde Büyük Sorun var!" başlıklı basın bildirisi ile ilgili olarak düzeltme yapma gereği ortaya çıkmıştır.

Yeni Şafak gazetesinde 8 Ekim tarihinde Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez'e atfen yayınlanan "…mahyaların içeriğinde sorun yok ancak siyasete alet edilmesine karşıyız..." ifadesi üzerine söz konusu basın bildirisini yayınlamış ve cahiliye asabiyeti nitelikli, militarist içerikli bu sloganlarda sorun olmadığının nasıl söylenebildiğini sormuştuk. Her ne kadar bildirinin son paragrafında "gazetenin haberinde yanlış yoksa… " şeklinde bir istisna ifadesine de yer vermekle birlikte gazetenin tırnak içinde yayınladığı ifadenin doğru olduğu varsayımından hareket ederek Sayın Mehmet Görmez'e eleştiriler yöneltmiştik.

Bugün derneğimizi arayan Mehmet Görmez söz konusu ifadenin kendisine ait olmadığını, böyle bir şey söylemesinin mümkün olamayacağını ifade etmiş ve bildiri yayınlanmadan önce gazetede yayınlanan sözlerin kendisine ait olup olmadığının sorulması gerektiğini hatırlatmıştır.

Öncelikle bu son derece vahim sözlerin Sayın Mehmet Görmez'e ait olmadığını öğrenmekten memnuniyet duyduğumuzu beyan edelim. Gazete haberi üzerine tepkimizi bildirirken acele ettiğimizi ve haberi doğrulatmamakla yanlış yaptığımızı da kabul ediyoruz. Bu durumda Yeni Şafak gazetesinin de kendi zaviyesinden konuya bir açıklık getirmesi gerektiği sanırız görülmektedir. Hatta bu vesileyle Yeni Şafak'ın "ırkçı-militarist mahyalar" konusunda takındığı "bir hayli sakin" tavrın mahiyetini de izah etmesi uygun olacaktır.

Sonuç olarak ırkçı-cahili bir saldırganlık numunesi olan mahya meselesinde Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Görmez'in taşıdığı kaygı ve hassasiyeti öğrenmekten duyduğumuz memnuniyeti belirtiyor; yanlış bilgilenme dolayısıyla kendisine yönelttiğimiz eleştirilerden ötürü de özür diliyoruz. 

Özgür-Der


YENİ ŞAFAK'TAKİ HABER:

Mahyaların içeriği  bize sorulmadı

Diyanet İşleri Başkanlığı, tartışmalı mahyalara sahip çıkmadı. İstanbul'un kurtuluşu nedeniyle 6 Ekim'de 5 büyük camiye asılan "Ne mutlu Türküm diyene", "Önce vatan", "Ordumuza şükran borçluyuz" yazılı mahyalar çeşitli eleştirilere konu olmuştu. Diyanet İşleri Başkanlığı bir açıklama yaparak tarihi camilere mahya kurdurma görevinin Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olduğuna dikkat çekti. Açıklama şu ifadeler kullanıldı: "85. Yıldönümü Kutlamaları kapsamında, İl Kutlama Komitesi toplantısında alınan kararla, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne 6 Ekim gününe mahsus olmak üzere mahyalar asılması' görevi verilmiştir. Mahyaların içeriği, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından müftülüğümüzle görüşülmeden belirlenmiş ve bilgi verilmeden Sultanahmet, Süleymaniye, Yeni Cami, Eyüp ve Üsküdar Cedid Valide Camii minarelerine asılmıştır."

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez de, camilerin ibadet yeri olduğunu belirterek, "Mahyaların içeriğinde sorun yok. Ancak siyasete alet edilmesine karşıyız" diye konuştu.

(Yeni Şafak / 08.10.2009)


İLGİLİ HABERLERİMİZ:

Önceki ve Sonraki Haberler