Pakistan'da İslam Adına İşlenen Bu Vahşeti Lanetliyoruz!

Pakistan'da İslam Adına İşlenen Bu Vahşeti Lanetliyoruz!

Özgür-Der, mezhebî kaygıların tırmandırılarak canavarlığa dönüştürülmesinin somut tezahürü eylemler karşısında duyarlılık çağrısında bulundu.

Pakistan'da Kudüs Günü etkinlikleri için bir araya gelen Şii Müslümanlara yönelik bombalı saldırı hakkında bir açıklama yapan Özgür-Der, mezhepçi körlüğün Kudüs duyarlılığını dahi hedef alabilecek çapta bir gözü dönmüşlüğe büründüğüne dikkat çekti. Yaşanan vahşeti İslam dünyasının altında ezildiği emperyalist işgal olgusu ve Kur'an'dan uzaklaşmanın bir sonucu olarak yorumlayan Özgür-Der, bu utanç verici caniliklere karşı tavır ortaya koymamız gerektiğini bildirdi.

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklama:

PAKİSTAN'DA İSLAM ADINA İŞLENEN BU VAHŞETİ LANETLİYORUZ!

4 Eylül 2010

Uzunca bir süredir Afganistan işgalcisi ABD'nin ve işbirlikçi Pakistan devletinin baskı ve saldırıları altında bulunan ve bir yandan da geçtiğimiz ay meydana gelen sel felaketinin yaralarını sarmaya çalışan Pakistan halkı dün tüm bu acılardan daha büyük bir felaketi yaşadı. Kudüs Günü etkinlikleri için bir araya gelen Şii Müslümanlar, İslam adına savaşma iddiasındaki kimi örgütlerin gözü dönmüşlüğünün, acımasızlığının ve ölçüsüzlüğünün hedefi oldu. Lahor'da ve Quetta'da Filistinli Müslümanlarla dayanışma ve Kudüs'te süregelen Siyonist işgali protesto amacıyla gerçekleştirilen etkinlikleri kana bulayan bombalı saldırılarda 100'e yakın kardeşimiz vahşice katledildi.

Mezhebî kaygıların tırmandırılarak canavarlığa dönüştürülmesinin somut tezahürü sayılması gereken bu eylemler ne yazık ki uzunca bir zamandır İslam coğrafyasında sıkça tekrarlanmakta. Benzeri tabloları emperyalist güçlerin işgalinin hemen ardından Irak'ta da bolca yaşadık. Birbirlerinin mescitlerini bombalayan, karşılıklı olarak birbirlerini kaçırıp, işkence eden, hapseden, katleden gruplar tuğyanın zirvesini temsil eden bu eylemleriyle tüm Ümmet'e büyük bir acı ve ondan da büyük bir utanç yaşattılar. Arkasından aynı iç karartıcı tablolar emperyalistlerin işgal ettiği bir diğer beldemiz olan Afganistan'daki gelişmelere bağlı olarak Pakistan'da yoğunlaştı. Ve nihayet dün ve önceki gece yaşanan saldırılar mezhepçi körlüğün Kudüs duyarlılığını dahi hedef alabilecek çapta bir gözü dönmüşlüğe büründüğünü ortaya koydu.

Siyonistlerin dahi yapamayacağı boyutlarda vahşete imza atan örgütlerin gerçekleştirdiği bu katliam tablosu en genelde İslam dünyasının altında ezildiği emperyalist işgal olgusunun ve şüphesiz ona da zemin hazırlayan Kur'an'dan uzaklaşmanın bir sonucudur. Kur'an'dan uzaklaşma doğal olarak adalet duygusunun tahribini, aklın, mantığın, vicdanın ve insafın buharlaşmasını beslemekte ve son tahlilde karşılaştığımız türden Ümmet'in trajedisi manzaralarını doğurmaktadır.

Ne yazık ki Ümmet, İslam adına büyük fedakârlıklarla sürdürülen mücadelelerin, ölçüsüz ve basiretsiz tutumlar neticesinde korkunç acılara ve utanç tablolarına dönüşmesi karşısında etkisiz ve çaresiz. Mamafih İslam coğrafyasının farklı bölgelerinde yaşanan bu canilikleri durdurmaya gücümüz yetmese de sadece bugünümüzü değil, yarınlarımızı da kirleten bu ölçüsüzlüğe tavır almak zorundayız. Bu vahşetten beri olduğumuzu ilan etmek zorundayız.

İslam adına hareket ettiği iddiasındaki hiç kimsenin ve hiçbir kuruluşun, cemaatin, örgütün zihnî saplantılarını keskinleştirerek insanları katletmeye, Müslümanlara ve mazlumlara zarar vermeye hakkı yoktur. Bu tür eylemlerle İslam'ı kirletmek, İslami hareketlerin tüm dünyada mazlumlar için tek alternatif olma mesajına gölge düşürmek büyük bir vebal ve bağışlanmaz bir suçtur. Bu kaygılarla İslami sorumluluk sahibi tüm şahısları ve yapıları İslam adına işlenen bu çirkinliklere, ölçüsüzlüklere karşı duyarlı olmaya çağırıyoruz.

ÖZGÜR-DER

Önceki ve Sonraki Haberler