Pakistan’da Tutuklu Türkiyeli Kardeşlerimiz Var!

Pakistan’da Tutuklu Türkiyeli Kardeşlerimiz Var!

Özgür-Der, yaptığı açıklamada kadın, erkek, çocuk onlarca kardeşimizin eğitim için gittikleri Pakistan’da tutuklandıkları bilgisini verdi. Özgür-Der, Dışişleri Bakanlığı’nı da bir an önce harekete geçmeye çağırdı ve kardeşlerimizin serbest bırakılmasını i

Özgür-Der Genel Sekreteri Musa Üzer tarafından yapılan açıklamada emperyalistleri memnun etmek için keyfi ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınıp zindanlarda tutulan kardeşlerimizin mağdur edilmelerinin son bulması için Pakistan Büyükelçiliği'nin ve İstanbul'daki Pakistan Konsolosluğu'nun konuya müdahil olmaları gerektiği vurgulandı ve gözaltında tutulanların akıbeti hakkında ailelerine bilgi verilmesi talep edildi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı da kendi vatandaşlarının derhal serbest bırakılması için Pakistan Hükümeti nezdinde gerekli girişimlerde bulunmaya çağrıldı.

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklama:

Pakistan'da Tutuklanan Vatandaşlarının Serbest Bırakılması İçin

TC Dışişleri Bakanlığı Harekete Geçmelidir!

23 Ekim 2009

Pakistan Hükümeti 11 Eylül sonrasında ABD'nin Afganistan'a başlattığı vahşi saldırılardan bu yana gerek Afgan mültecilere karşı gerek Pakistan dışından gelen talebelere ve gerekse Taliban olarak bilinen geleneksel medrese çevrelerine karşı insanlıkla bağdaştırılması mümkün olmayan siyasetler icra etti. Bu çirkin ve vahşi icraatlar ABD'nin de desteğiyle maalesef giderek artıyor.

Kendi vatandaşlarını öldüren, cami ve medreseleri bombalayan, savaş uçakları ve helikopterlerden fırlatılan füzelerle zaten virane halini andıran kampları mültecilerin başına yıkan Pakistan hükümeti halkının tüm itirazlarına, protestolarına rağmen işgalcilerle suç ortaklığını bugüne dek sürdürdü. Pakistan yönetimi şimdiye kadar sergilediği zulümler yetmezmiş gibi kraldan çok kralcılık yaparak Amerikan çıkarlarını koruma adına ülkede bulunan yabancılara yönelik keyfi gözaltılar, tutuklamalar, işkenceli sorgular gerçekleştiriyor. En temel hukuki haklardan bile mahrum bırakılarak gerçekleştirilen bu tutuklama operasyonlarından çoğu zaman insan hakları kurumları, medya ve kamuoyunun haberi dahi olmuyor. Mağdur yakınları ve ailelerinin çabaları bu hukuksuzlukları ortadan kaldırmaya yetmez iken vatandaşlarının can ve mal emniyetlerinden sorumlu olan Türkiye'nin İslamabad Büyükelçiliği ve Karaçi Başkonsolosluğu personeli ise hiçbir şeyden haberi ve sorumluluğu yokmuşçasına mesailerini doldurmaya devam ediyorlar.

Aileleri vasıtasıyla öğrendiğimiz son gelişme Pakistan'ın Quetta kentinde Türkiye vatandaşı onlarca kadın, erkek ve çocuk yaklaşık 8-10 haftadan beri tutuklu durumundalar. Pakistan'da gözaltına alınıp aylarca tutulan kişilerden isimlerini öğrenebildiğimiz Hatice-Turgay Mali, Zehra Duru, Alim-Özlem Akdemir, Meral Örnek, İdris-Gülten Uyar, Yunus Durmaz, Orhan Küçükçolak, Alper Akın, Özkan Akbey, Çiğdem Durakoğlugil Medrese eğitimi için gittikleri bölgeden Türkiye'ye dönerken işkenceli sorguların ardından tutuklanıyorlar. Tutukluların büyükelçilik ve konsolosluk görevlilerine ulaşma çabası yetkililerin vurdumduymaz tavırları nedeniyle sonuçsuz kalmaktadır.

Onlarca kişinin emperyalistleri memnun etmek için keyfi ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınıp aylarca zindanlarda tutularak mağdur edilmelerinin son bulması için Pakistan Büyükelçiliği'nin ve İstanbul'daki Pakistan Konsolosluğu'nun konuya müdahil olmalarını ve gözaltında tutulanların akıbeti hakkında ailelerine bilgi verilmesini talep ediyoruz. Aynı süreçte Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nı da vatandaşlarının derhal serbest bırakılması için Pakistan Hükümeti nezdinde gerekli girişimlerde bulunmaya çağırıyoruz.

Özgür-Der

Önceki ve Sonraki Haberler