Rus Katliamları İstanbul’da Protesto Edildi!

Rus Katliamları İstanbul’da Protesto Edildi!

İdlib’de katliamlar gerçekleştiren Rusya İstiklal Caddesinde protesto edildi.

Suriye'nin pek çok yerinde ve özellikle son dönemde İdlib'de kanlı eylemlere imza atan Rusya, İstiklal Caddesinde yapılan yürüyüşle protesto edildi.

Özgür-Der'in çağrısıyla Odakule'de toplanan kalabalık, buradan gerçekleştirdiği yürüyüşte "Suriye Halkı Yalnız Değildir", "Katil Rusya Suriye'den Defol", "Katil Esed Suriye'den Defol" ve "Yaşasın Suriye direnişimiz" sloganları atıldı. İstiklal Caddesi üzerinden Rus konsolosluğu önüne yapılmak istenen yürüyüş polis tarafından engellenerek başka bir güzergaha yönlendirildi.

Murat Ayar'ın yöneticiliği yaptığı eylemde konuşma yapan Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, İdlib'de çadırlar ve hastanelerin dahi terör iddiasıyla bombalandığını söyleyerek, "Asıl terörist olan Rusya ve Putin'in kendisidir." dedi.

idlib-eylemi-rusyayi-protesto-taksim12-ridvan-kaya.jpg

Rıdvan Kaya sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rusya Suriye'de sistematik bir savaş suçu işliyor. 'Suriye yönetimi bizi davet etti, terörizmle savaşıyoruz' bahanesiyle şehirler, köyler bombalanıyor; insanlar katledilip göçe zorlanıyor… Okulları, mescitleri, pazar yerlerini hedef alan bir gözü dönmüşlükle karşı karşıyayız. Hatta hastanelerin doğrudan hedef alındığını görüyoruz. Hiçbir savaşta hastaneler hedef alınmaz ama Esed ve Rusya hastaneleri acımasızca bombalayarak yaralıların bile hayatta kalma umudunun tükenmesine çalışıyorlar.

Rusya emperyalizmin en açık örneğini sergiliyor. Ülkede patron, tek söz sahibi konumuna gelmiş halde. Kukla Esed ailesi ise aşağılık iktidarlarını sürdürme uğruna Suriye'yi Rusya'ya peşkeş çekmiş durumda. Rusya limanları, hava üsleriyle Suriye'de işgalci-emperyalist güçtür.

Putin Suriye'nin kendileri için canlı bir tatbikat alanı olduğunu, burada silahlarını denediklerini daha önce de açıkça ifade etmişti. Yeni ve korkunç silahlarla birlikte, Rusya envanterindeki tüm miadı dolmuş silahları Suriye halkının tepesine boşaltıyor.

Ve hep aynı yalanı, terörizme karşı mücadele yalanını, duyuyoruz! Kim terörist? Tepelerine yağan bombalardan kaçarak sınır bölgesinde çadırlara sığınmaya çalışan kadınlar, çocuklar, çaresiz babalar mı terörist?

İdlib bölgesi ABD ve Batının da terör örgütü ilan ettiği HTŞ'nin elinde dolayısıyla buraya yönelik saldırılarımız meşrudur diyorlar. Bu düpedüz bir yalan!

Halep'te aynı şeyi yapmadılar mı, orada HTŞ mi vardı? Guta'da aynı şeyi yapmadılar mı, orada HTŞ mi vardı?

Hayır, bu bir kandırmaca, kimse bu saçmalığa prim vermemeli. Türkiye de Rusya'nın bu yalanlarına asla kulak asmamalı! Sorun şu örgüt bu örgüt değildir. Esed için, Rusya, İran ya da diğer işgalciler için sorun Suriye halkının kendi iradesini ortaya koymasıdır.

Rusya'nın bir başka yalanı "meşru yönetim bizi çağırdı" iddiasıdır. Bu da yalan, çünkü Esed meşru değildir! Halkını vahşice katleden bir çete meşru olamaz. Kaldı ki Rusya'ya soralım, meşru olarak geldiğinizi varsaysak bile insanları vahşice katletmek nasıl meşru görülebilir?

Aynı Rusya'yı Libya'da da darbeci Hafter'in safında görüyoruz. Hani meşruiyet? Libya'nın meşru yönetimine karşı savaşan darbeci katili kendisine partner olarak seçen Rusya Libya'da da halka karşı açık bir savaş suçu işlemektedir. 

Aynen emperyalist ABD gibi, Çin gibi, Rusya da İslam'ın ve ümmetin düşmanıdır. Bizler Suriye halkının kardeşleri olarak Rusya'nın Suriye'de artan insanlık dışı saldırılarını lanetliyor, mazlum Suriye halkıyla dayanışmamızı sürdüreceğimizin altını çiziyoruz."

Uzaya çıkan ilk Müslüman astronot olan Muhammed Firas ise İdlib'de yaşananlara dünyanın seyirci kalmasının utanç verici olduğunu söyledi. İdlib'in direndiğini ve direnmeye devam edeceğini söyleyen Firas İdlibli çocukların kanının zalimleri, katilleri boğacağını ifade etti.

idlib-eylemi-rusyayi-protesto-taksim13.jpg

Yapılan açıklamanın ardından Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya ve Mülteci Hakları Derneği Üyesi Avukat Gülden Sönmez konsolosluk önüne giderek kısa bir açıklama yaptılar ve ellerinde bulunan katliamları gösteren bir afişi Konsolosluk önüne bıraktılar.

4228f002-ae1a-4c99-8bd7-1846ed687811.jpg

"Rus-İran-Esed Barbarlığının Karşısında, İdlib Halkının Yanındayız!"; "Zulme Teslim Olmayan İdlib'deki Kardeşlerimize Bin Selam!"; "İdlib'de Rusya-İran-Esed Çetesinin Katliamlarına Sessiz Kalmayacağız!"; "Emperyalist Rusya Suriye'den Defol!" pankartlarının ve "Putin Esed'i de Al, Suriye'den Defol!"; "Putin Hafter'i de Al, Libya'dan Defol!";  "İdlib'de Direniş Kazanacak", "İstanbul'dan İdlib'e Direnişe Bin Selam!",  "İzzet ve Cesaret Yurdu İdlib'e bin Selam!", "Esed Canavarını Durdurun!", "Stop the Massacre in IDLIB!", "Rusya-İran-Esed Şer İttifakına Karşı Yaşasın İdlib Direnişimiz!"  dövizlerinin taşındığı eylemde "Katil Esed, Suriye'den Defol!", "Katil Rusya, Suriye'den Defol!", "Katil İran, Suriye'den Defol!", "Katil ABD, Suriye'den Defol!", "Suriye Halkı Yalnız Değildir!", "İdlib Halkı Yalnız Değildir!", "Çocukların Kanı Putin'i Boğacak!", "Yaşasın Suriye/İdlib Direnişimiz", "Katil Putin Katil Hamaney!", "Yaşasın Ümmet Dayanışması!", "Müslüman Uyuma Kardeşine Sahip Çık!" sloganlarının atıldığı eylem tekbirlerle sona erdi.

 

 

 

6fbf6c08-c7fb-4138-a027-2ef5cca57a9d.jpg

eylem-001.jpg

eylem2-001.jpg

7d6c61ba-d017-4152-ac58-1287b306dcbb.jpg

idlib-eylemi-rusyayi-protesto-taksim02.jpg

idlib-eylemi-rusyayi-protesto-taksim03.jpg

idlib-eylemi-rusyayi-protesto-taksim05.jpg

idlib-eylemi-rusyayi-protesto-taksim06.jpg

idlib-eylemi-rusyayi-protesto-taksim07.jpg

idlib-eylemi-rusyayi-protesto-taksim08.jpg

idlib-eylemi-rusyayi-protesto-taksim09.jpg

idlib-eylemi-rusyayi-protesto-taksim10.jpg

idlib-eylemi-rusyayi-protesto-taksim11.jpg

1p.jpg

idlib-eylemi-rusyayi-protesto-taksim12.jpg

idlib-eylemi-rusyayi-protesto-taksim14.jpg

2p.jpg

idlib-eylemi-rusyayi-protesto-taksim17.jpg

idlib-eylemi-rusyayi-protesto-taksim18.jpg

Fotoğraf: Sefa Balık

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler