Savaş Suçlusu Condoleezza Rice Türkiye’den Defol!

Savaş Suçlusu Condoleezza Rice Türkiye’den Defol!

Irak’ta sebebiyet verdiği vahşet tablosunu hala hiç utanmadan "Irak’ı özgürleştirme" şeklinde sunmaktan çekinmeyen Amerikan yönetimi Irak’ta uğradığı hezimetten çıkış arayışını sürdürüyor.

Irak'ta sebebiyet verdiği vahşet tablosunu hala hiç utanmadan "Irak'ı özgürleştirme" şeklinde sunmaktan çekinmeyen Amerikan yönetimi Irak'ta uğradığı hezimetten çıkış arayışını sürdürüyor. ABD'nin Irak'ta tam bir batağa saplandığı artık sadece savaş karşıtları değil, şimdiye kadar ateşli bir tarzda savaş lobisinin sözcülüğünü yapmış zevat tarafından da itiraf edilmekte.  Buna karşın Amerikan yönetimi bölge ülkelerini savaş suçuna ortak ederek Irak'ta uğradığı hezimetin faturasını azaltmaya çalışıyor. Bu hafta sonunda Türkiye'nin ev sahipliğiyle yapılacak olan Irak'a Komşu Ülkeler toplantısının da bu tür girişimlerden biri olduğu açıktır.

Söz konusu toplantı için yarın Ankara'ya gelecek olan isimler arasında ABD Dış İşleri Bakanı Condoleezza Rice da bulunmaktadır. Bush ekibinin yayılmacı, sömürgeci politikalarının belirlenmesinde öne çıkan bir isim olan Condoleezza Rice açık bir savaş suçlusu, bir katildir!

Türkiye'nin bugüne kadar izlediği politikalar bu savaş suçlusuyla ne tür pazarlıklar yapılacağı, bu pazarlıkların halkımıza ve bölge ülkelerine ne tür maliyetler yükleyeceği konusunda bizleri haklı endişelere sevk etmektedir.

Guantanamo Rezilliğine Türkiye'nin Katkıları Görmezden Gelinemez!

Bu noktada Türkiye'nin tutumunun içerdiği çelişkilerin de net biçimde görülmesi gerekmektedir. PKK eylemleri nedeniyle gündeme gelen sınır ötesi operasyon tartışmaları sırasında son günlerde Türkiyeli yetkililerin "Irak'ta ABD'ye verdiğimiz desteği çekeriz" türünden tehditlerinin açığa çıkardığı "işbirlikçilik" olgusu görmezden gelinemez. Aynı şekilde bugünlerde medyaya yansıyan Guantanamo'ya sevklerde İncirlik Üssü'nün transfer zemini olarak kullanılması çirkefliği de dikkat çekicidir.

Irak'a Komşu Ülkeler toplantısı adı altında tertiplenen bir organizasyonda ABD'nin bulunması saçmalıktır. ABD Irak'ın komşusu mudur? Doğru tanım "Irak'ı İşgal Eden ve İşgalcilerle İşbirliği Yapanlar" olmalıdır!

Irak Toplantısının Varlığı da, Gündemi de Irak Halkının Yararına Değildir!

Bu toplantının meşru bir zemini yoktur! Irak'ın bir numaralı sorunu güvenlik, ekonomi, terör, altyapı vesaire değil, işgaldir! Irak bugün ABD'nin öncülüğünde gerçekleşen işgalin acılarını yaşamaktadır. Dolayısıyla ne işgalcilerin kendileri, ne de atadıkları kukla yönetimler Irak'ın sorunlarının çözümünü sağlayamazlar. Öte yandan ne Türkiye'nin, ne diğer bölge ülkelerinin ABD ile Irak'ın geleceği üzerine görüşmelerde bulunması da meşru değildir. Eğer taraflar Irak halkının yararını gözeterek bir şeyler yapma niyetinde olduklarını iddia ediyorlarsa tek bir gündem maddesine kilitlenmek ve ABD işgalinin sona erdirilmesi üzerine odaklanmak durumundadırlar. Bunun haricindeki her türlü müzakere, pazarlık, alış veriş anlamsız, hukuksuz ve de sonuçsuz kalmaya mahkumdur.

Bu gerçeklikten yola çıkarak Irak işgalinin ve ortaya çıkardığı vahşetin başta gelen sorumlularından savaş suçlusu Condoleezza Rice'ın Türkiye'ye gelişini protesto ediyor, katil Rice'a Irak'tan, Afganistan'dan, tüm coğrafyamızdan kanlı ellerini çek ve Türkiye'den defol diyoruz!

Özgür-Der Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Eğilli

Önceki ve Sonraki Haberler