"SBS'de Yasakçı Uygulamayla Karşılaşılmasın"

"SBS'de Yasakçı Uygulamayla Karşılaşılmasın"

Özgür-Der, yayınladığı basın açıklamasında SBS önce başörtüsü yasağına ilişkin adım atılmasını ve sınava girecek kardeşlerimize sıkıntı çıkarılmamasını talep etti.

Özgür-Der bugün yayınladığı basın açıklamasında yaklaşan SBS sınavlarıyla ilgili olarak orta öğretim ve lisede uygulanan başörtüsü yasağının kaldırılmasını talep etti. Zaten büyük stres altında olan öğrencilerin bir de başörtüsü kaygısı taşıdığını belirten Özgür-Der Yönetim Kurulu Üyesi Gülsüm Alpay kaleme aldığı basın açıklamasında askeri vesayetin bir kalıntısı olan bu yasakların tamamının kaldırılması gerektiğini vurguladı.

***

28 Şubat’ın Başörtüsü Yasağı

SBS’de Çocuklarımızın Başında Patlamasın!

3 Haziran 2013

2012-2013 eğitim ve öğretim yılının sonuna geldiğimiz bu günlerde, orta öğretim ve lise öğrencileri halen başörtüsü yasağının muhatabıdır. Maalesef bu yasağın kaldırılması konusunda ancak bir arpa boyu yol kat edildi. Okullarda kılık kıyafeti serbest bırakan yönetmelik, öğrencinin kendini rahat hissedebileceği her türlü kıyafeti serbest bırakırken “baş tamamen açık” olmak kaydı yönetmelikteki yerini bir demirbaş gibi yerini korudu yine.

Yılsonu gelmiş, okullar bitmeye yaklaşmış ve öğrencileri bir sonraki yıl gidecekleri okullarına yerleşmesini sağlayacak sınavlara hazırlanırken yine türlü sıkıntılar dolayısıyla büyük bir kaygı içindeler. İşte bu kaygılar içinde orta öğretimi tamamlayan ve Anadolu ve Fen liselerine geçiş yapmak isteyen öğrenciler için 6 Haziran 2013 Pazar günü SBS sınavı yapılacak.

Bütün öğrenciler sınavlara çalışır, yanlış yapmamaya gayret ederken, kazanacakları okulların hayallerini kurarken, Allah’ın emrine uymak için başlarını örten çocuklarımız, bir de bütün bunların üstüne sınava girerken despot idareci ve gözetmenlerin tacizine uğrar mıyım kaygısı taşıyorlar. Bir yandan sınav başarısını yükseltmek için gece gündüz çalışırken bir taraftan da bütün bu çabaların sınav günü karşılaşacağı salon görevlisi veya gözetmenin müdahalesi ile yok sayılabilme ihtimali onları ayrıca bir kaygıya ve endişeye sürüklüyor.

1997’den itibaren başörtüsü yasağını üniversitelerde yaşayan kuşağın çocukları on beş yıl aradan sonra hala süren başörtüsü zulmüne maruz kalmasın. Bir neslin yaşadığı yasak, zulüm, baskı, haksızlık bir sonraki nesle aktarılmasın. Çocuklarımız kılık kıyafet ayrımcılığına tabi tutulmadan, çalıştıklarının karşılığını almaya engel çıkarılmasın. Yaşıtlarının tabi tutulduğu sınavdan ayrı ve daha ağır, daha fazla ayrıca bir sınava tabi tutulmasınlar.

Milli Eğitim Bakanı hızlı bir biçimde başörtüsüne yönelik SBS’de herhangi bir sorun çıkarılmamasını içeren bir genelge yayınlayarak bütün il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerini ikaz etmelidir. Gerekli önlemler alınarak, uyarılar yapılarak, yasakçı zihniyete sahip öğretmenlerin sınav anında başörtülü öğrencilere müdahalesi önlenmeli, sınav stresi yaşayan öğrencilere baskı oluşturup, başörtüleriyle ilgili ayrıca bir stres yaşatılmamalı, örtülerini çıkarmazlar ise sınava alınmayacakları, sınavlarının iptal edileceği endişesi yaşatılmamalıdır. Başlarında sürekli durarak konsantre olmalarına engel olunmamalıdır. Sınavda başörtüsü yasakçıları olursa da öğrencilerin geleceklerini etkileyecek olan bu haksızca tutumu sergileyenler en ağır bir şekilde cezalandırılacağı önceden belirtilmelidir.

Sınav bittikten, kâğıtlar toplandıktan sonra yapılacak bir cezalandırma zamanı geri getirmeyeceğinden, çocuklarımızın yasakçı bir uygulamayla karşılaşmaması için sınavdan önce gerekli önlemler alınmalıdır.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’nın askeri vesayet kalıntısı bir genelgeye yaslanarak okullarda ve sınav salonlarında başörtülü öğrencilere karşı öğretmen ve idarecilerin terör estirmelerine asla müsaade edilmeyeceğine dair bir açıklama yapmalıdır.

Ne bizler ne de çocuklarımız “Her türlü kıyafet serbest ancak başörtüsü istisna” zorbalığına sessiz kalmak veya razı olmak zorundayız. Despotizmin, ayrımcılığın, ırkçılığa varan İslam düşmanlığının en yaygın fakat en çirkin tezahürlerinden biri olan başörtüsü yasağının eğitim öğretimin tüm katmanlarından kaldırılmasını talep ediyoruz.

Gülsüm Alpay

Özgür-Der Yönetim Kurulu Üyesi

 

Önceki ve Sonraki Haberler