Suriye, Mısır ve Filistin İçin Yürüdüler

Suriye, Mısır ve Filistin İçin Yürüdüler

Cuma namazından sonra Fatih Camii'nden Saraçhane'ye yürüyen çok sayıda kişi Mısır cuntasını, İsrail'i ve Baas çetesini protesto etti.

Mısır’da darbeci Sisi rejimini protesto etmek suçundan 11 yıl hapse çarptırılan 14 kız öğrenci için Fatih’te yürüyüş yapıldı. Aynı zamanda Guta Katliamının 100. Günü ve Filistin Halkıyla Dayanışma günü olması münasebetiyle Guta Katliamı ve Filistin işgali de protesto edildi.

Kardeşim Sen Özgürsün!

Süleyman Kurt’un sunumunu yaptığı eylemde “Kardeşim Sen Özgürsün!”, “Ümmetin Kadınları Tutsak!”, “Dünyanın Sessizliğine Karşı Susmayan, Cuntanın Katliamlarına Karşı Yılmayan, Direnen Mısır Halkına Bin Selam!”, “Ey Dünya! Kızlarımız Tutsak. Kadın Hakları Savunucuları Nerede?”, “Filistin’i İşgal Eden BM’dir!”, “İsrail İşgalindeki Topraklar İade!”, “BM İşgallere-Katliamlara Sessiz!”, “Çocuklar ve Siviller Katlediliyor! Sessiz Kalarak Suça Ortak Olmayalım!” yazılı pankartlar açılırken, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, İHH Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Sönmez, Mısır Uluslararası Kadın Hakları Platformu Başkanı İman Bekir, Meşruiyeti Koruma Platformu Sözcüsü İslam el-Gamri ve Müslüman Kardeşler Türkiye Temsilcisi Eşref Abdulgaffar birer konuşma yaptı.

İslam Beldelerinde Direniş Hattı Oluştu

Bülent Yıldırım yaptığı konuşmada İslam coğrafyasında direniş hattı kurulduğundan bahsetti. Filistin’den Suriye’ye, Mısır’dan Afganistan’a birçok İslam beldesinde Müslümanların ayağa kalktığını belirten Yıldırım bu uyanışın neticesinde zalimlerin hak ettiğini bulacağını ifade etti. Türkiye’de 28 Şubat zalimlerinin yargılandığı gibi Mısır’da da Sisi’nin demir parmaklıklar ardına gideceğini söyleyen Yıldırım tüm despot rejimlere ve işbirlikçilerine lanet okudu. Herkesin temel hak ve hürriyetlerinin emniyet altında olmadığı bir demokrasi anlayışının mantıksız olduğunu kaydeden Yıldırım seçimle başa gelenleri devirenlerin özgürlüğe karşı çıktığının altını çizdi.

Asıl Tutuklu Olan Zalimlerdir

Rıdvan Kaya konuşmasının başında “Yoksa içinizden Allah cihad edenleri ve sabredenleri belirtmeden cennete gireceğinizi mi sanıyordunuz?” (Ali İmran-142) ayetini hatırlattı. Müslümanların, Filistin’de, Suriye’de, Mısır’da, tüm coğrafyamızda cihad ettiğini belirten Kaya “Bugün Filistin’in taksim edilişini, Guta’da yapılan kimyasal katliamı ve Mısır’da 14 kardeşimize verilen mahkumiyet kararını protesto ediyoruz” dedi. Şehit edilen, tutuklanan Müslümanların özgür olduğunu dile getiren Kaya bunun karşısında Sisi, Beşşar gibi zalimlerin menfaatlerine teslim olup tutuklu olduklarını kaydetti. Müslümanların bu zalimleri unutmayacağının altını çizen Kaya Allah’ın yardımıyla zafer kazanacağımızı temenni etti.

Allah Müslümanlar Birlikte

Eylemde bir konuşma yapan Gülden Sönmez Mısır’da daha çocuk yaşta mahkûm edilen çocukların onursuz bir yaşama karşı cesurca konuştuklarını ve bunun zalim rejimleri korkuttuğunu ifade etti. Allah’ın direnen Müslümanlarla birlikte olduğunu ve bunun tek başına yeterli olduğunu kaydeden Sönmez Ortadoğu İntifadalarıyla dirilen Müslümanları bir daha tutsak etmenin mümkün olmadığını belirtti. Son olarak insan hakları ve kadın hakları savunucularına seslenen Sönmez, “Sizin yardımınıza ihtiyacımız yok fakat sizin kendinizi sorgulamanız gerekiyor” dedi.

Tutuklu Öğrenciler Özgürlüğün Sembolü Oldular

İman Bekir yaptığı konuşmasında Mursi’nin Mısır’ın meşru cumhurbaşkanı olduğunu ve halkın Mursi’nin yanında olduğunu ifade etti. Tutuklanan kız öğrencilerin de Mursi gibi özgürlüğün bir başka sembolü olduğunu belirten Bekir Mısırlı kadınların zulüm altında olduğunu kaydetti. Birçok kadının şehit ya da şehit yakını olduğunu vurguladı. Devletlerin, uluslararası kurum ve kuruluşların Mısır direnişine destek çıkması gerektiğini kaydeden Bekir kadınların hukukunu tanımayan zalimlere karşı durulması için çağrı yaptı.

Direnmeye Devam Edeceğiz

İslam el-Gamri konuşmasında Mısır halkına her daim destek olan Türkiyeli Müslümanlara teşekkür ederek başlarken Mısır’da, Suriye’de Müslümanların tutuklamalara katliamlara karşı onurlu bir şekilde direndiklerini ve direnmeye devam edeceklerini belirtti. Dünya üzerinde birçok yerde mazlumların ezildiğini kaydeden Gamri ayaklanan Müslümanların kıyamının mazlumların hakkını savunduğunu ve zalimleri devireceğini söyledi.

Katliamlar İşbirlikçiler Tarafından Yapılıyor

Eşref Abdulgaffar yaptığı konuşmada bugün Suriye’de Şam’ın yakınlarında yine kimyasal silah kullanıldığını fakat dünyanın buna sessiz kaldığını belirtti. Guta’da 100 gün önce yaşanan ve binlerce insanın hayatını kaybettiği kimyasal katliamı İsrail’in ya da bir başka emperyalist gücün değil, içimizdeki işbirlikçi hainlerin yaptığını belirten Abdulgaffar Mısır’da da kardeşlerimizin aynı işbirlikçiler tarafından tutuklandığını kaydetti. Allah’ın kendisiyle birlikte olanlara zafere vadettiğini söyleyen Abdulgaffar bu yol üzere yürümemiz gerektiğini vurguladı.

Üzülme, Gevşeme, Allah Bizimle!

Konuşmaların ardından Fidder adına Muhammed Meniş’in açıklama yaptığı eylemde “Katil İsrail Filistin’den Defol!”, “Katil Amerika Ortadoğu’dan Defol!”, “Katil Sisi Mısır’dan Defol!”, “Suriye’de Mısır’da Müslümanlar Kıyamda!”, “Defol Sisi Seninleyiz Mursi!”, “Lebbeyk Lebbeyk Lebbeyk Ya Allah!”, “Ya Allah Menne Ğayrek Ya Allah!”, “Suriye’de Mısır’da Direnişe Bin Selam!”, “Üzülme, Gevşeme Allah Bizimle!” sloganları atıldı.

FOTO GALERİ >>>

20131129-,fatih_misir_yuruyus-(4).jpg

20131129-,fatih_misir_yuruyus-(5).jpg

20131129-,fatih_misir_yuruyus-(9).jpg

20131129-,fatih_misir_yuruyus-(12).jpg

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ >>>

Önceki ve Sonraki Haberler