Türkiye Mısırlı Mülteciyi İşkenceci Sisi Yönetimine Teslim Etti mi?

Türkiye Mısırlı Mülteciyi İşkenceci Sisi Yönetimine Teslim Etti mi?

Özgür-Der, İhvan mensubu Muhammed Abdulhafız Ahmed Hüseyin'in İstanbul Atatürk Havalimanında gözaltına alındığı ve Sisi cuntasına iade edildiği haberleriyle ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasının tam metni:

Türkiye Mısırlı Mülteciyi İşkenceci Sisi Yönetimine Teslim Etti mi?

04 Şubat 2019

Bürokratik vurdumduymazlığın sebep olduğu yeni ve son derece vahim bir hukuksuzluk gündemde.  Mısır'da on binlerce masum gibi idamla yargılanan İhvan mensubu Muhammed Abdulhafız Ahmed Hüseyin'in, İstanbul Atatürk Havalimanında gözaltına alındığı ve daha sonra darbeci Sisi yönetimine teslim edildiği iddia edilmekte.

Medyada yer alan bilgilere göre, İhvan mensubu Muhammed Abdulhafiz Hüseyin, Somali'den 16 Ocak akşamı İstanbul Atatürk Havalimanı'na geldi. 17 Ocak günü sabah saatlerinde elektronik vize işlemlerini yaptığı esnada Mısır yönetimi tarafından talep edilen suçlular listesinde isminin bulunduğu görüldü. Mısır yönetimine iade edileceğinin kendisine bildirilmesi üzerine, İhvan mensubu olduğunu ve Mısır'da hakkında idam kararı olduğunu belirten Hüseyin, siyasi sığınma talebine bulundu ancak talebi yetkililerce geri çevrildi. Yapılan işlemlerin ardından Muhammed Abdulhafiz Hüseyin, 18 Ocak'ta Mısır'a gönderilerek cunta kuvvetlerine teslim edildi.

Mısır, Sisi darbesinden bu yana binlerce insanın sokakta, gözaltında, cezaevinde katledildiği, on binlerce insanın insanlık dışı koşullarda zindanlara tıkıldığı, işkence ve kötü muamelenin sistematik biçimde icra edildiği bir ülke. Başta İhvan hareketi olmak üzere, darbeci diktatörlüğe karşı çıkan, itiraz eden herkesin terörist yaftasıyla ezilmeye, imha edilmeye çalışıldığı biliniyor. Sicili böylesine kirli, karanlık bir cunta yönetiminin hazırladığı 'suçlu listesi'ni esas alarak işlem yapmanın ise kan dökücü diktatörlüğe taze kan sunmaktan başka bir anlam taşımayacağının görülmemesi imkansızdır!

Bu noktada soruyoruz: Muhammed Abdulhafız Hüseyin'in Sisi diktası tarafından oluşturulan suç dosyası dikkate alınarak Mısır'a teslim edildiği doğru mudur? Bu iddia doğruysa bu kararı kim vermiş; iltica talebinde bulunan bir kişinin, hakkında idam kararı verilmiş ve işkence göreceği kesin olarak bilinen bir ülkeye gönderilmesi hangi yetkili merci ya da şahsın inisiyatifiyle gerçekleşmiştir? Yıllardır milyonlarca mülteciye evsahipliği yaparak Ümmet ve tüm dünya mazlumları nezdinde saygınlık kazanan, takdir edilen Türkiye'ye acaba bir Muhammed Abdulhafız Hüseyin adlı genç mi ağır gelmiştir? Ne hukukla, ne de vicdanla asla bağdaştırılamayacak bu eylem haktan ve insanlıktan nasip almamış bir ya da birkaç bürokratın işgüzarlığı mıdır yoksa bu yapılan şey darbeci ve insanlık suçlusu Sisi yönetimiyle yeni bir ilişki ve irtibat sürecinin bir adımı mıdır?

Başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere, yetkililerin konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendirme zorunluluğu olduğunu hatırlatıyor; Mısırlı kardeşimiz Muhammed Abdulhafız Hüseyin'in Türkiye'de maruz kaldığı zulmün üzerinin kapatılıp, geçiştirilmemesini; bu insanlık dışı muamelenin sorumlularından mutlaka hesap sorulmasını talep ediyoruz.

Rıdvan Kaya

Özgür-Der Genel Başkanı 

Önceki ve Sonraki Haberler