Van’da Gözaltı Keyfiliği Belgelendi: 39 Kişiden 33’ü Serbest Bırakıldı!

Van’da Gözaltı Keyfiliği Belgelendi: 39 Kişiden 33’ü Serbest Bırakıldı!

Van’da Perşembe gecesi başlayan operasyonlarda gözaltına alınanlar dün mahkemeye çıkarıldılar.

Van'da Perşembe gecesi başlayan operasyonlarda gözaltına alınanlar dün mahkemeye çıkarıldılar. Dün sabah adliyeye getirilen toplam 39 kişinin ifadelerinin alınması ve mahkemeye sevkleri bugün sabah saatlerine dek sürdü. Gözaltına alınanlardan 18 kişi hakkında savcılık takipsizlik kararı verirken, 21 kişi ise tutuklanma talebiyle mahkemeye gönderildi. Umut-Der yöneticilerinin de içinde bulunduğu ve takipsizlik kararı verilen 18 kişi gece saat 01:30 civarında serbest bırakıldı.

El-Kaide ile irtibatlı olmak isnadıyla Ağır Ceza Mahkemesine (eski DGM) sevkedilen 21 kişinin muhakeme safahatı sabah saat 06'ya dek sürdü. Bunlardan 15'i tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, 6 Müslüman tutuklanarak cezaevine konuldu. Guantanamo'da 3 yıl tutsak kaldıktan sonra serbest kalan İbrahim Şen ile birlikte tutuklanan diğer kişiler şunlar: Ekrem Müküs, Ercan Acar, Abdulhakim Acar, Murat Şenkur ve Ümit İlaçoğlu.

Siyonist İsrail yetkililerinin Türkiye'de kendilerine yönelik saldırı bekledikleri haberlerinin medyada yer almasından sonra gerçekleşen operasyonlar zincirinde farklı şehirlerde pek çok kişi gözaltına alınmıştı. Bu çerçevede Van'da yapılan operasyonlarda da onlarca kişi hukuk dışı usullerle gözaltına alınmış, şehirde bir korku atmosferi estirilmişti. Sanıklara hukuki yardım amacıyla Van'a gelen Av. Osman Karahan terörle mücadele şubesi amiri tarafından tehdit edilmişti. Tutuklanan kişilerle ilgili olarak ortaya ne tür somut bir belge, bilgi konulduğu bilinmiyor. Dosyada silah, patlayıcı türünden bir şey yok. Muhtemelen sanıklarla ilgili suç isnatları internetten indirilen, kopyalanan birtakım dökümanlardan öteye gitmiyor.

Öte yandan Umut-Der ve Gökkuşağı Derneği'nin de bu operasyonlarda polisin hedefi haline gelmesi ise açık bir zorbalık olarak öne çıkıyor. 4 gün süren gözaltı hukuksuzluğunun ardından haklarında takipsizlik kararı verilen insanlara birilerinin açıklayacağı bir şeyler olmalı! Bu vesileyle bir kere daha gözaltı, sorgulama, suç isnadı aşamalarında yaşanan keyfiliklere ve kuralsızlıklara dikkat çekiyor; bu operasyonlar neticesinde yaşanan mağduriyetlerden dolayı kardeşlerimize geçmiş olsun diyoruz.

 

Özgür-Der Genel Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler