Yüksekova Olaylarının Sorumluları Açığa Çıkarılmalı!

Yüksekova Olaylarının Sorumluları Açığa Çıkarılmalı!

Konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, olayların aydınlatılarak sorumluların biran önce açığa çıkarılması çağrısında bulundu.

PKK’lilerin mezarlarının tahrip edildiği gerekçesiyle Yüksekova’da yaklaşık 2 aydır süren eylemler en sonunda kana bulandı. Gerilimin had safhaya yükseldiği dünkü olaylarda ise iki kişi yaşamını yitirdi.

Konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, olayların aydınlatılarak sorumluların biran önce açığa çıkarılması çağrısında bulundu.

Basın Açıklamasının Tam Metni:

Yüksekova'da (Gever) Yaşananlar Derhal Aydınlatılmalı, Olayın Sorumluları Ortaya Çıkarılmalıdır!

PKK’lilerin mezarlarının tahrip edildiği gerekçesiyle Yüksekova’da yaklaşık 2 aydır süren eylemler en sonunda kana bulandı. 6 Aralık günü Yüksekova’da (Gever) Orman Mahallesi'ndeki mezarlıkta bulunan PKK'lilere ait mezarlıkların tahrip edildiği gerekçesiyle düzenlenen yürüyüşün ardından şehir merkezinde çıkan olaylarda amca ve yeğen olduğu belirtilen Mehmet Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir silahla vurularak yaşamını yitirdi.

Hakkâri valiliği olayların ardından yaptığı ilk açıklamada göstericilerle polis arasında yaşanan silahlı çatışma sonucu iki kişinin hayatını kaybettiğini açıklasa da yerel kaynaklar yaşanan olaylarda yaşamını yitirenlerin polis tarafından kasten hedef alınarak öldürüldükleri şeklinde ciddi ve önemli iddialarda bulunmaktalar. Söz konusu iddiaların ciddiyeti ve ağırlığı nedeniyle valilikçe yapılan açıklama yetersiz ve eksik kalmaktadır. Yüksekova’da yaşananlar içinden geçilen sürecin hassasiyeti nedeniyle derhal aydınlatılmalı, tüm yönleriyle soruşturulmalı ve sorumluları ortaya çıkarılmalıdır. Bu görev iktidara düşmektedir.

Çözüm süreci sayesinde aylardır silahların sustuğu, ölümlerin yaşanmadığı ve barış imkanının her geçen gün daha da mümkün göründüğü çok hayati ve önemli bir süreç yaşanırken bu süreçten pek memnun olmayan kesimlerin bulunduğu da herkesin malumudur. Bu nedenle daha evvelki çözüm girişimleri değişik provokatif hamlelerle nasıl akamete uğratılmışsa bu süreç de benzer girişimlerle sabote edilmeye çalışılacaktır. Önemli olan çözüm konusunda kararlı olanların bu provokasyonları boşa çıkaracak siyasi ve hukuki adımları atmasıdır. Seçimlerin yaklaşmasıyla beraber gerilecek olan ortamı fırsat bilerek yeniden savaş arayışında olanların hesapları boşa çıkarılmadıkça Yüksekova benzeri birçok olayın yaşanması muhtemeldir.

Bilinmelidir ki Yüksekova'da iki kişinin hayatını yitirdiği olay bütün yönleriyle açığa kavuşturulmaz ve sorumluları tespit edilmezse çözüm süreci bundan büyük zarar görecektir. Bu nedenle çözüm sürecini önemseyenler, samimi biçimde barış temennisinde bulunanlar  provokasyona zemin hazırlaması muhtemel bu gibi olayların ardından aklı selimle hareket etmeli, kışkırtıcı ve kutuplaştırıcı siyasi yaklaşımlardan uzak durmalı, olayın aydınlatılması için çaba sarf etmelidirler. Aksi takdirde bunca emek verilen bir fırsat daha tepilmiş olacak, mazlum halkların kanıyla karılmış kirli savaşın başlaması için avuçlarını ovuşturanlara gün doğacaktır.

Murat Koç

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler