Kahramanmaraş’tan Afganistan ve Suriye’ye yardım

Kahramanmaraş’tan Afganistan ve Suriye’ye yardım

Kahramanmaraş'ta, İHH mütevelli heyeti başkan vekili Hüseyin Oruç’un konuşmacı olarak katıldığı Afganistan, Suriye ve Makedonya/Üsküp gönüllüleri mazlumlara destek programı ile bir araya geldi.

Kahramanmaraş İHH, Özgür-Der, İMH, Rahle-Der, Medeniyet Vakfı, Yedi Hilal, Yeni Dünya Vakfı, Yedi Kıta (UDEF), İlim Yayma Cemiyeti ve Tügva’nın gerçekleştirdiği “Mazlumlara Destek Kahvaltısı” programında Hüseyin Oruç mazlum coğrafyalarımız hakkında bilgiler verdi. Afganistan’daki kardeşlerimizin zor şartlarda yaşam mücadelesi verdiklerini belirtti. Daha ileri boyutta ise aile fertlerinin hayatta kalabilmeleri için çocuklarından birini satacak kadar hazin tabloların ortaya çıktığına değindi. Oruç, bu sebeple yardım çalışmalarının önemine dikkat çekti.

Kahvaltı sonrasında ise salon oturumu gerçekleştirildi. Oturumda Oruç, Afganistan mücadelesinin başından günümüze özet sunumunu gerçekleştirdi. Sunumda Oruç “ABD yenildi. Türkiye’deki soru işaretlerinin en başında olan şey ise illa ki bu gelişmede ABD’nin bir planı vardır. Bu plandan dolayı çekilip gitmiştir şeklinde idi. Fakat arazide çok net gördüğüm bir şey var ki o da Amerika’nın büyük yenilgisidir”  dedi.

Afganistan izlenimlerinden bahseden Oruç sunumunun devamında Afganistan mücadelesinin vardığı yerin umut verici olduğunu belitti. Bunlara ilave olarak “Elli yıldır güvenliğin olmadığı Kabil, yerli halkın ve esnafın söylemesiyle söyleyeyim; on beş dakikada Kabil’de güvenlik sağlandı. Afganistan’a daha öncede gitmiştim. Hava karardı mı dışarı çıkamazdınız. Özellikle yurtdışından gelenler hiç çıkamazlardı. Zırhlı araçlar çok yaygındı. Şimdi gece yarısı bile Kabil sokaklarında dolaşabiliyorsunuz. Her noktada kontroller yapılıyor ama sert olmayan güler yüzlü insanlarla. Türkiye’den olduğunuzu duyunca pasaport bile istemeyen insanlarla karşılaşıyorsunuz” dedi.

Program soru cevap kısmından sonra sona erdi.

maras-20211228-01.jpg

maras-20211228-02.jpg

maras-20211228-03.jpg

maras-20211228-05.jpg

Haber: İlyas Yıldırım

Foto: Ferzan Çiftçi

Önceki ve Sonraki Haberler