Özgür-Der Kulp Temsilciliği Açıldı

Özgür-Der Kulp Temsilciliği Açıldı

Diyarbakır’ın Kulp (Pasur) ilçesinde Özgür-Der temsilciliği açıldı.

Diyarbakır’ın Kulp (Pasur) ilçesinde Özgür-Der temsilciliği açıldı. Açılış programına konuşmacı olarak Özgür-Der Kulp Temsilcisi Fehmi Karaaslan, Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, Özgür-Der Diyarbakır Şube Sekreteri Mehmet Deniz ve gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak katıldı.

Açılış programının sunuculuğunu Suat Yıldız yaptı. Katılımcıları selamlayarak programın açılışını yapan Yıldız, bugünün kendileri için büyük bir anlam ifade ettiğini belirterek, katılımcılara ilgilerinden dolayı teşekkür ett.

Program Abdulkadir Avcı’nın yaptığı Kur’an tilaveti ile başladı. Ardından Mesut Şimşek Kürtçe ve Türkçe mealini okudu.

Cahili Sembollerden Uzak Durmalıyız

“Özgür-Der nedir?” sorusuna karşılık verecek bir sinevizyon gösteriminden sonra, Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya söz aldı. Kaya, İslami kimliğin önemini vurgulayarak, Özgür-Der’in böyle bir ihtiyacın ürünü olduğunu vurguladı. Resmi ideolojinin yıllardır bu ülkede zulümden başka bir şeye imza atmadığını ifade eden Kaya, çocuklarımızın her gün benimsemedikleri bir ideolojinin baskısı altında eğitime başladıklarını belirterek, sistemin baskısı ile oluşan modern cahiliyeye işaret etti. Cahili sembollerden ve değerlerden kesinlikle uzak durmanın zorunluluğu ve gerekleri üzerinde durdu.

Islah ve İnşa İçin Yola Çıktık

Kaya’nın ardından Özgür-Der Kulp Temsilcisi Fehmi Karaaslan söz aldı. Karaaslan, İslami kimliğin önemine vurgu yaparak içinde bulunduğumuz toplumu ıslah etmemiz gerektiğini ifade etti. Kur’an ve Peygamber (s) tasavvurumuzun önemine işaret ederek, bu tasavvurumuzu sahih bir anlayış üzerine bina etmemiz gerektiğini söyledi. Kulp’ta yapacakları çalışmalar için Kulp halkının desteğini beklediklerini ifade eden Karaaslan, katılımcılara teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.

İslam Kimliğin Oluşumunda Kavramların Önemi

Program, Özgür-Der Diyarbakır Şube Sekreteri Mehmet Deniz’in Kürtçe yaptığı konuşma ile devam etti. Konuşmasında Deniz, genel olarak Kur’an’ın bizden istediği bir kimliği inşa etmemiz gerektiğini ifade ederek, İslami kimliğimizi ve yaşantımızı Kur’an’ın dikkat çektiği tağut, tevhid, şirk, takva, velayet, infak gibi kavramlar üzerine bina etmemiz gerektiğini belirtti. Müslümanların bu kavramların çoğunu hayatına uygularken, çoğunu da devre dışı bıraktığını veya asıl anlamından uzak bir şekilde yaşadığını vurguladı. Tam da bu nokta da Özgür-Der’in bu hedefi gerçekleştirmeye çalışan bir gayesinin olduğunu belirtti.

Merhametli Olmak Durumundayız

Akabinde gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak söz aldı. Dilipak özetle şunları ifade etti: “İnşallah Özgür-Der Kulp Temsilciliği İslami mücadelenin bir halkası olarak hayırlara vesile olur. İslami mücadelede her birimizin kendi sorumluluklarımızı üstlenerek ortaya koyduğumuz çabalar çok önemlidir ve yaşadığımız sorunları kesinlikle bu çalışmalara yansıtmamamız gerekir. Müslümanlar kendi aralarında merhametli olmak zorundadırlar. Birbirimizin hatalarını düzelterek, birbirimize hakkı ve sabrı tavsiye ederek yolumuza devam etmeliyiz.” Bölünmelere sebebiyet verecek tavırlardan şiddetle uzak durmamız gerektiğini ifade eden Dilipak, “Emperyalizme karşı ancak güçlü bir ümmet olarak, direnerek var olabiliriz. Irk ve mezhep’e dayalı çatışmaların önüne geçmeliyiz. Kesinlikle kardeş kavgasına sebebiyet verecek cahili tuzakları boşa çıkarmak ve bertaraf etmek için duyarlı olmalıyız.” Şeklinde konuştu.

Dilipak son olarak kendi içimizdeki sorunları çözmeden yol alamayacağımızı ve başka sorunlara karşı da gereği gibi çözüm üretemeyeceğimizi belirterek, “Kendimizi temizlemek zorundayız. Vahiy ile arınmak zorundayız. Onun için ıslah çabalarımız çok önemli ve çoğalarak devam etmeli” dedi.

kulp-20120611-2.jpg

kulp-20120611-3.jpg

kulp-20120611-4.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler