Trabzon’daki Menfur Saldırı Kabul Edilemez!

Trabzon’daki Menfur Saldırı Kabul Edilemez!

Özgür-Der Muş Temsilciliği, bir basın açıklaması yaparak Trabzon’un Çaykara ilçesindeki turistik Uzungöl mahallesinde Irak Kürdistanı uyruklu Kürt turistlere yönelik linç girişimini tel’in etti.

Basın Açıklamasının Tam Metni:

Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı turistik Uzungöl mahallesinde Kuzey Irak'tan gezi amacıyla gelen 50 kişilik gruptan 9'u, "Kürdistan" yazılı atkı ile fotoğraf çektirmiştir. Söz konusu kişiler komşu bir devletin vatandaşlarıdır ve oradaki Kürt yönetimiyle (IKYB) Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin de -bilindiği kadarıyla- iyi ilişkileri bulunmaktadır. Dolayısıyla söz konusu kişilerin Türkiye ziyareti, turistik bir seyahattir.

Başka ülkelerin vatandaşları kendi bayraklarıyla nasıl hatıra fotoğrafı çektiriyorsa onlar da kendi ülkelerinin simgeleriyle fotoğraf çektirmek istemişlerdir. Eğer kasıtları bunun ötesinde bir şey ise konu, onlara karşı linç girişiminde bulunanları değil, emniyet güçlerini ilgilendirmektedir. Valilik makamının da turistleri gözaltına aldırması ve bunu bir basın açıklamasıyla duyurması olayın vahametini artırmıştır.

Son zamanlarda çeşitli vesilelerle basit ve kısa süreli siyasi hesaplar uğruna yükseltilen milliyetçi söylemin hem bu tür olayların artmasına hem de yüzyıllardır beraber yaşayan halklar arasındaki kardeşlik hukukuna zarar vermekte olduğu aşikârdır.

  Muş Özgür-Der olarak söz konusu turistlere yapılan saldırıyı kınıyor, Osmanlı'da bir bölge adı olarak kullanılan "Kürdistan" ifadesinden dolayı insanlara linç girişiminde bulunmanın ne insani ne de hukuki bir yönü olduğunu düşünüyoruz.

Özgür-Der Muş Temsilciliği

Önceki ve Sonraki Haberler