4. Özgür Üniversiteli Buluşmaları Başladı

4. Özgür Üniversiteli Buluşmaları Başladı

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi üniversite gençliği tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Özgür Üniversiteli Buluşmaları” etkinliği başladı.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi üniversite gençliği tarafından düzenlenen ve bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen üniversiteliler buluşması başladı. İstanbul, Ankara, Adana, Bursa, Konya, Van, Siirt gibi illerde okuyan öğrencileri buluşturan program, dün akşam Kaplan -2 düğün-konferans salonundaki açılış gecesiyle start aldı.

Müslüman gençleri bir araya getirip kaynaştırmayı, bulundukları üniversitelerdeki İslami mücadele tecrübelerini aktarmayı ve kardeşlik bağını güçlendirmeyi hedefleyen etkinlik, tanışma yemeği ile başlayıp, açılış gecesiyle devam etti.

Gece, Zeki Kozan'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ve Orhan Çelik'in Kürtçe ve Türkçe mealini okumasıyla başladı.

Tuncay Yerlikaya'nın açılış konuşmasıyla devam eden gecede, Yerlikaya, üniversitelileri selamlama ile başladığı konuşmasında, üniversitelerdeki İslami kimliğin ve şahitliğin önemi üzerinde durdu.

Program, Özgür-Derli gençlerin hazırlamış olduğu kısa bir sinevizyon ile devam etti.

Akabinde Şeyh Said, Seyyid Kutup, Sedat Yenigün, Malcom X, Ali Şeriati, Suriyeli şehit İbrahim Kaşkuş gibi öncü şahsiyetlerin biyografileri okundu. Her şehidin kimliğiyle tanıtıldığı biyografilerde, İslami şahsiyetlerin mesajları günümüze uyarlandı.

Gece, programa konuşmacı olarak katılan Ali Değirmenci'nin konuşmasıyla sürdü. Üniversiteli öğrencileri selamlayarak konuşmasına başlayan Değirmenci, İslama giriş sürecini paylaştı.

"Müslüman olmaktan-Müslümanlarla birlikte olmaktan daha güzel ve daha etkili bir şey yoktur" diyen Değirmenci, Mekke döneminde İslamı şahitliği en güzel bir şekilde yerine getiren Zeyd B. Haris, Musab B. Umeyr, Ebu Bekir ve sonradan Müslüman olan Vahşî bin Harb Habeşî gibi sahabelerin yaşamları üzerinde durdu. İslamı tercih etmenin-Müslüman olmanın önemi üzerinde duran Değirmenci, Fetih suresi 29. ayeti okuyarak Müslüman şahsiyetin kendini bu ayetin ışığında değerlendirmesi gerektiğini ifade etti. "Hz. Nuh ve arkadaşlarının sahip olduğu öz güvene sahip olmamız gerekir" diyen Değirmenci, bir kişinin bile insanların gidişatını değiştirebileceğine vurgu yaptı. Ali Şeriati, Seyyid Kutup gibi şahsiyetlerin insanlığın gidişatını önemli ölçüde etkilediğini ve "seçkinci değil, seçici olmamız gerekir" dedi.

"Kur'an bir devrim kitabıdır" diyen Değirmenci, "Benin namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm alemlerin rabbi olan Allah içindir" ayetini merkeze alarak güne başlamamızın önemi üzerinde durarak sözlerine son verdi.

Program müzik grubunun ezgi ve marşları eşliğinde halay çekilmesiyle son buldu.

Abduhakim Beyazyüz'ün "iman ve imtihan gerçeği" adlı konferansıyla "Özgür Üniversiteli Buluşmaları -4" programı devam edecek.

Haber: Ozan Ahnas

universiteliler_bulusuyor-20120424-01.jpg

 

universiteliler_bulusuyor-20120424-02.jpg

universiteliler_bulusuyor-20120424-03.jpg

universiteliler_bulusuyor-20120424-04.jpg

universiteliler_bulusuyor-20120424-05.jpg

universiteliler_bulusuyor-20120424-06.jpg

universiteliler_bulusuyor-20120424-07.jpg

universiteliler_bulusuyor-20120424-08.jpg

universiteliler_bulusuyor-20120424-09.jpg

universiteliler_bulusuyor-20120424-10.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler