Ali Emre, Nureddin Zengi’yi Anlattı

Ali Emre, Nureddin Zengi’yi Anlattı

Özgür-Der Lise Gençliğinin gerçekleştirdiği kitap söyleşilerinin bu ayki konuğu “Nureddin Zengi” kitabının yazarı Ali Emre idi.

Haksöz'de düzenlenen programda lise gençliğine hitap eden Ali Emre, Haçlı istilalarının kasıp kavurduğu 12.yüzyılda yaşayan ve siyasal-sosyal açıdan yaşanan değişime öncülük eden isimlerin başında gelen Nureddin Zengi'yi ve ümmet coğrafyasının o dönem içinde bulunduğu durumu dinleyicilere aktardı. Ali Emre, konuşmasında söz konusu dönemde Müslümanların siyasi ve içtimai problemleri ile günümüz İslam coğrafyasının problemlerinin benzerliğine dikkat çekti. Kitabın yazım aşamasında bu hususa önem vermeye çalıştığını belirtti.

Ali Emre'nin Müslüman Şark'ın kandili olarak nitelendirdiği bu çok yönlü kahramanın askeri becerilerinin yanında ilmi ve ahlaki yönden de örnek alınması gereken şahsiyetlerden birisi olduğunu vurgulayarak İslam coğrafyasının bugün de bu tür liderlere ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Tarihte büyük roller oynamış bazı önderlerimizin unutulmuş, karanlığa terk edilmiş olduğu acı bir gerçek olduğunu aktaran Emre, çoğumuzun adını dahi bilmediği, hakkında neredeyse hiç eser bulunmayan bu bilge komutanın hayatına ışık tutma arzusuyla yirmi yıllık bir çabanın ürünü olan kitabın; Müslüman gençliğe bir aydınlık vesilesi olmasını istediğini ve bu niyetle çalışmasını gerçekleştirdiğini belirterek serinin Selahaddin Eyyubi ve Komutan Baybars ile devam edeceği müjdesini verdi.

Ali Emre, İbnü'l Esir'in "Ben eski zamanları, daha önceki hükümdarların ahlakını ve yaşayışını da inceledim. Dört halife ve Ömer bin Abdülaziz dışında, Nureddin Zengi'den daha güzel ahlaklı, adaletli ve erdemli birini görmedim" sözünü aktardığı konuşmasını ümmetin sorunlarını çözebilmek için hedeflerine yılmadan ilerleyecek Nureddin Mahmud gibi her yönüyle örnek şahsiyetlere ihtiyacımız olduğunu da belirterek programı sonlandırdı.

Haber: Malik EKİNCİ-Ahmet Yasir ALTIN

 

Önceki ve Sonraki Haberler