Bursa’da Milliyetçilik Konuşuldu

Bursa’da Milliyetçilik Konuşuldu

Özgür-Der Üniversite Gençliği öncülüğünde düzenlenen ‘Kemalizm ve Milliyetçilik’ konulu program Zafer ÇINAR’ın sunumuyla Ördekli Kültür merkezinde gerçekleştirildi.

 

Üniversite öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen aylık seminerlerin bu yıl ilki  Aziz AVAR’ın sunumuyla Müslümanın Dünya Algısı ve Sorumluluklarımız başlığı altında yapılmıştı. Bu ay ise Kemalizm-Milliyetçilik ile devam edildi.

Zafer ÇINAR’ın sunduğu seminerde öncelikli olarak Kemalist düşüncenin nasıl bir ortamda şekillendiğinden bahsedildi.  20.yy başlarında  Osmanlı’daki milliyetçilik akımının da etkileriyle ortaya çıkan Kemalizmin milliyetçilikle olan ilişkisi irdelendi.

Cumhuriyet'in ilanından sonraki süreçte tepeden inmeci, baskıcı bir tavırla halk nezdinde hiç bir karşılığı bulunmayan uygulamaların Kemalist ideolojiyi zihinlere hiç çıkmayacak bir şekilde yerleştirmek için nasıl dikte edildiği sarsıcı örneklerle anlatıldı. Sırf kafasına şapka takmayı reddettiği için öldürülen İskilipli Atıf Hoca ya da Türkçe konuşmayı bilmediği için 'devlete hayır gelmez' ifadesiyle ölümü meşru gösterilmeye çalışan bir Kürt genci üzerinden Kemalist kadroların bu bölgede yaşayan insanlara nasıl zulmettiği ifade edildi. 

İlk dönem cumhuriyet kadrolarının çeşitli incelemelerde bulunmak üzere dönemin faşist ülkeleri İtalya ve Nazi Almanya'sına yaptığı inceleme gezileri ve oradan devşirilip Türkiye'ye uyarlanan milliyetçi, faşist uygulamalardan bahsedildi.

Biz Müslümanların bu tip insan aklıyla üretilen insanlık dışı dolayısıyla İslam dışı ideolojilere karşı tek ölçütümüzün Kur'an olduğu ifade edildi. Batılı güçler tarafından sınırları çizilen Ortadoğu topraklarında  kandırılmaya çalışılan Müslüman halkların ana referansının ulus değil ümmet olduğu vurgusu yapıldı.

Soru-cevap kısmının ardından programa son verildi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler