Dicle’de “Peygamber'i Anlamak” Konferansı

Dicle’de “Peygamber'i Anlamak” Konferansı

A. Beyazyüz, Dicle Üniversitesi’nde "Peygamberi Doğru Anlamak ve Kur'an’daki Hz. Muhammed" başlıklı bir konferans verdi.

HAKSÖZ-HABER

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Üniversite Gençliğinin Dicle Üniversitesindeki “Düşünce ve Hikmet Kulübü”nün gerçekleştirmiş olduğu konferansta, Hz. Peygamber’in doğru anlaşılması konuşuldu.

"Peygamberi Doğru Anlamak ve Kur'an’daki Hz. Muhammed" konulu konferansı Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Abdulhakim Beyazyüz sundu.

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde gerçekleştirilen konferans, Hüseyin Ortakuz'un Kur'an-ı Kerim tilaveti ve Arif Çelen'in Kürtçe ve Türkçe meallerini okumasıyla başladı. Daha sonra sunumunu yapmak üzere Abdulhakim Beyazyüz kürsüye davet edildi.

VAHİY İNSANIN ANLAM ARAYIŞINA VERİLEN CEVAPTIR

Konuşmasında Beyazyüz, insanlığın en eski zamanlardan beri varlığın anlam ve gayesi üzerine kafa yorduğunu ve “Ben kimim? Nereden geldim? Niçin geldim? Hayatın bir anlamı var mı?” sorularına cevap bulmaya çalıştığını belirti. Yüce Allah'ın bu anlam arayışında insanı yalnız bırakmayarak soruların cevabını kullarına vahiyle bildirmek suretiyle ikramda bulunduğunu ve gerçekte ilahi dinlerin bu aranılan soruların cevaplarından ibaret olduğunu hatırlattı.

PEYGAMBERLER ULÛHİYETİN ÖZELLİKLERİNİ TAŞIMAZLAR

Daha sonra Beyazyüz şunları söyledi: "İnsanlığa gönderilen resullerin anlaşılması konusu büyük bir öneme haizdir. Resullerin doğru anlaşılması ise ancak Kur'an-ı Kerim’in, resulleri tanıtma tarzının merkeze alınmasıyla mümkündür. Her şeyden önce resullerin sağlıklı bir şekilde bilinmesi ancak Allah'ın doğru bir şekilde tanınmasıyla mümkündür. Zira Allah tarafından ortaya konan resulün hayatından da anlaşılacağı gibi resuller başkasının değil Allah'ın elçileridirler."

Ulûhiyetin özelliklerine kısaca değinen ve resullerin bu özelliklerden hiçbirine sahip olmadıklarının altını çizen Beyazyüz; "Peygamberler gaybı bilmezler; kendilerine bile zarar veya fayda sağlamaya güç yetirmezler; kısacası beşer olmanın tüm eksiklik ve zaaflarına sahiptirler. Çünkü onlar beşerdirler. Yüce Allah insanlara özellikle bir beşer göndermeyi dilemiştir ki, insanlar ondan kendileri için bazı dersler çıkarabilsinler. Zaten Allah "peygamber sizin üzerinize şahid olsun (Allah'ın istediği kul tipi modeli olsun), siz de insanlar üzerine şahidler olasınız diye." buyurarak bu tercihinin nedenini ifade buyurmuştur.

PEYGAMBER'E (s.a.v.) YAPILAN HAKSIZLIK!

Bu nedenle; Allah Resulünün beşeri boyutu, örnek alınabilmesi için zorunlu bir duruma işaret eder. Bundan dolayı sözüm ona, O'nu yüceltmek için, beşer olmadan kaynaklı özelliklerinden çıkarmak; hem Hz. Muhammed'e (s.a.v.) haksızlık hem de insanlığa yapılan en büyük zulümdür. Örneğin; mazlumun hakkını talep eden ve Mekkeli müşriklerden alan Resulullah'ın bunu yaparken omzunda iki canavarla desteklenerek bunu yaptığını rivayet edenler, ortada örnek alınacak bir şey bırakmadıklarının farkındalar mı? Aynı şekilde, göğsü yarılan ve içerisinde kötülüğe sevk eden et parçası çıkarılan bir peygamber algısı, kötülüğe sevk eden et parçalarıyla ortada duran insanlara nasıl bir örnek oluşturabilir? Bu sebeple Hz. Muhammed'in değeri, onun bizden hiç farklı olmamasına karşın, vahyin somutlaşmış bir örnekliği olmayı başarmasında ve biz insanlara da aynı şeyi başarabileceğimizi göstermesinde yatar." dedi.

BİZİM İÇİN ÇOK GÜZEL ÖRNEKTİR

Adalette, vefada, nimetlerin paylaşımında zirveyi yakalayan Hz. Peygamber'in (s.a.v.) örnekliğine ihtiyacımızın olduğunu belirten Beyazyüz, "İşte Hz. Muhammed (s.a.v.) bizim fıtratımıza sahip olduğu halde Allah'la, insanla, eşyayla en mükemmel bir denge içinde ilişkiler geliştirebilmesi nedeniyle elleri, ayakları öpülesi bir önderdir. Fakirliğin zillete, zenginliğin azgınlığa sevk edemediği; adalette, vefada, nimetlerin paylaşımında zirveyi yakaladığı için onda bizim için çok güzel örneklikler vardır. Barışın en büyük taraftarı, savaşların kahramanı olduğu için hayran kalınmaya, örnek alınmaya layıktır" şeklinde konuştu.

Beyazyüz, Resulullahı tanımanın en kestirme yolunun Kur'an ve Kur'an’ın rehberliğindeki hadis ve siyer okumaları olduğunu; Kur'an’ı merkeze almayan her anlama çabasının başarısızlığa mahkûm olduğunu sözlerine ekledi.

Beyazyüz, konferansa katılanlara teşekkür, Allah'a da hamd ettiğini söyleyerek sözünü bitirdi.

dsc_0867.jpg

dsc_0859.jpg

dsc_0868.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler