Diyarbakır'da 6. Üniversiteliler Buluşması

Diyarbakır'da 6. Üniversiteliler Buluşması

Özgür-Der Üniversite Gençliğinin bir geleneğe dönüştürdüğü ve her yıl Diyarbakır’da icra ettiği “Üniversiteliler Buluşuyor” programının 6.’sı gerçekleştiriliyor.

Ahmet Maruf Demir yazdı:

Özgür-Der Diyarbakır Üniversite Gençliğinin her yılın bu günlerinde organize ettiği bir etkinlik Üniversiteliler Buluşuyor etkinliği! Her yıl il dışından ve içinden birçok Müslüman öğrencinin iştirak ettiği etkinlik kardeşlik, sevgi, muhabbet, dayanışma gibi birçok kavramı tek çatı altında buluşturmasına vesile olsa da benim için ilk sırada gelen İslami gençliğin ileriye yönelik saçtığı ümit ışığıdır.

Bu yıl 6.’sı düzenlenecek olan etkinliğe yine birçok ilden üniversite eğitimini sürdüren öğrencilerin katılımı bekleniyor. Son aldığım duyumlara göre ise bu katılım geçen yıllara göre bir hayli fazla olacakmış. Yaklaşık iki yüz öğrencinin sadece Diyarbekir dışından katılım göstereceği ve yine Özgür-Der Diyarbakır şubesi bünyesinde de eğitimini Dicle Üniversitesinde sürdüren yaklaşık yüz elli öğrencinin katılımıyla bu yılki sayının üç yüz elliyi bulacağı bekleniyor.

Bir diğer önemli ve dikkat çekici mevzu da bu yıl ilk defa bayan öğrencilerin de Özgür-Der Diyarbakır şubesinin üniversite bayan kolları bünyesinde bir araya geleceği. Daha önceki yıllarda sadece erkek öğrencilerin bir araya geldiği etkinliklere bu yıl ilk defa davet edilen bayan öğrencilerin bir hayli katılım göstermesi bekleniyor.

Ayrıca İslami gençliğin bilinçlenmesinde ayrı bir sacayağı görevi gören etkinliğe her yıl olduğu gibi bu yıl da; mücadeleleriyle, şiirleriyle, yazılarıyla, kitaplarıyla, seyahatleriyle, konuşmalarıyla, vaazlarıyla öne çıkan şahsiyetlerin davet edildiği ve atölye çalışmaları, piknikler, konserler, seminerler, geziler ve tabi bir de bütün öğrencilerin katılacağı müzemmil gecelerini kapsadığı etkinliğin içeriği tamamlanmış bile!

7-12 Mayıs tarihlerin arasında gerçekleşecek olan etkinliğin muhtevası şu şekilde; 

7 Mayıs Çarşamba günü yemek ve tanışma faslından sonra “Cennete Otostop”, “Söz Direnişçilerde”, “Ümmet Coğrafyası” ve son kitabı olan “Seyyah” kitaplarının yazarı Gazeteci-Yazar Adem Özköse açılış konuşmasını gerçekleştirecek ve yine aynı gün meydanların sesi olan Grup Yürüyüş’ün de konseri olacak.

8 Mayıs Perşembe günü ise “Tefekkür Yazıları” ve “Ahiret Bilinci”, “Dua Bilinci”, “Şehadet Bilinci” kitaplarıyla da bilinç serileri kitaplığından tanıdığımız ve sevdiğimiz Hasan Eker hocamız “Müslüman Gençlik” başlıklı sunumunu gerçekleştirecek. Birçok ilde Kur’an talebesi olan Müslümanlar ile yapmış olduğu Kavram çalışmalarıyla Kur’an-i Bilinç dünyamızın gelişmesine büyük katkısı olan ve Cuma günleri Diyarbakır Selahaddin Eyyüb-i Konferans salonunda verdiği hutbeler ile bilinen Abdulhakim Beyazyüzhocamızın da yine aynı gün “İslami Hareketin Günümüz Fıkhı” başlıklı sunumu olacak.

Rota belgeseliyle ümmet coğrafyasına yapmış olduğu gezilerden adını sıklıkla duyduğumuz ve kendiside bir öğrenci olan kameraman Celal Topçu da aynı günün akşamı hazırladığı sinevizyon sunumuyla kardeşleriyle bir araya gelecek.

9 Mayıs Cuma günü ise Üniversiteliler Buluşuyor etkinliğinde emeği geçenler ile beraber bir piknik gerçekleştirilecek.

Pikniğin ardından yine hareketli bir sürece girecek olan etkinlik, 10 Mayıs Cumartesi günü Memur-Sen Basın Danışmanı olan ve “Kürt Sorununda Yeni Dönem”, “12 Eylül-28 Şubat’ın Çözülen Kodları”, “28 Şubat’ın İstihbarat Ağı”, “Zorlu Yol” kitaplarının yazarı Gazeteci-Yazar Aslan Değirmenci “Müslümanlar ve Medya” başlıklı bir sunum gerçekleştirecek. “Ortadoğu İntifadası ve Despotizmin Sonbaharı” , “Değişim Sürecinde AK Parti ve Müslümanlar", “Düşünce ve Eylem", “Kesintisiz Darbe Düzeni Ve İslami Direniş", “"Mücadele ve Muhasebe / İslami Kimlik", "Düşünce ve Eylem" kitaplarının yazarı aynı zamanda Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya da “Türkiye, Ortadoğu ve Dünya’daki Gelişmeler” başlıklı sunumuyla öğrenciler ile bir araya gelecek.

Aynı günün akşamı’nda ise kardeşlerimizin sunuculuğunu da yapmamızı istedikleri ve birbirinden değerli şairlerin  de katılacağı şiir akşamı düzenlenecek! “Kıyamet Mevsimleri”, “Milyon Sesli Mızıka”, “Onarılmış Yas Bitiği” ve “Yeryüzüne Dağılan” Şiir kitaplarıyla Ali Emre (Ali Değirmenci),yine “Hikayat-ı Ebu Zer”, “Aura Defterleri” şiir kitaplarıyla da Mustafa Yılmaz şiir akşamında öğrencilere şiirden bir akşam çalacaklar! (Şimdiden heyecanlandığımı belirtmeliyim)

Cumartesiyi Pazar’a bağlayan gece ise “müzemmil gecesi.” Modern hayatın hızlı akışı içerisinde neredeyse unutulan bir sünnet: Teheccüd namazı. Tertil üzerine okunan Kuran. Sabah namazına kadar içe dönüş, arınma, tefekkür… (Buradan kendimizi davet ettirebilir miyiz bu geceye? J))

11 Mayıs Pazar Sabahıyla etkinlik boyunca hem dinleyici konumunda olan gençler bu kez “Tebliğ Çalıştayı” başlıklı atölye çalışmalarıyla söz sahibi olacaklar.  Çalıştay Değerlendirmesini Haksöz Dergisi Yazarı ve Özgür-Der sözcüsü Musa Üzer ile Diyarbakır Özgür-Der Başkanı Dr. Murat Koç gerçekleştirecek.

12 Mayıs Pazar günü toplu kahvaltı ve isteğe bağlı Diyarbakır gezisiyle Üniversiteliler Buluşuyor 6 etkinliği sona erecek.

Son olarak; Özgür-Der Diyarbakır Şubesinin Üniversite Gençliğinin Koordine ettiği bu etkinlik kapsamında programcısı olduğum radyo selam’ında genç kardeşlerimiz özelinde, dinleyicilerimize de sürprizleri olduğunun haberini buradan paylaşıp, Allah’ın izni ve yardımıyla hayırlar ile neticelenecek bir program olmasını dilerim.

Önceki ve Sonraki Haberler