Medya ve Müslümanlar

Medya ve Müslümanlar

Diyarbakır Özgür-Der üniversite gençliğinin başlattığı Gençlik Seminerleri çalışmasında bu ay ki konu başlığı “Medya ve Müslümanlar” idi.

Diyarbakır Özgür-Der üniversite gençliğinin başlattığı Gençlik Seminerleri çalışmasında bu ayki konu başlığı "Medya ve Müslümanlar" idi. Program öncesi topluca namaz kılınıp programa geçildi. Muhlis Kılıç'ın sunuculuk yaptığı seminerde Murat Yetişgin Kur'an tilavetini okudu. Ardından Kılıç, sunumu gerçekleştirmesi için Sinan Zan'ı davet etti.

Sinan Zan sunumunda şu noktalara vurgu yaptı;

Medya, toplumsal iletişim aracı olarak önemli bir fonksiyona sahiptir. Ancak medya kendine düşen bu sorumluluğu çok sesliliği, çoğulculuğu sağlayarak yerine getirebilir.

Televizyon, medya araçları düşünen zihniyeti hesaba katmadan onları rahatlıkla hayır,şer fark etmeksizin yönlendirebiliyor işte burada biz Müslümanların yapması gereken bunu göz önüne alarak medyayı dini inançlarına hizmet edecek şekilde kullanmalıdır.

Türkiye sosyal medya kullanımı olarak dünya 4.sü Avrupa 1.si konumundadır işte bu yüzden biz Müslümanlar sosyal medyayı daha bilinçli bir şekilde kullanmalıyız.

Medya anlık şahitlik görevimizi yerine getirme konusunda eşsiz bir imkân sunmaktadır.

Medyanın kitleleri harekete geçirme konusunda büyük bir gücü bulunmakta. Arap baharı, gezi parkı olayları buna örnek verilebilir.

İslami tebliğ metodu çağa göre gözden geçirilmek zorundadır. Buna bağlı olarak "elektronik cemaatler "in inşasında gündeme alınmalı

Program sonrası küçük bir ikram eşliğinde hasbihal edildi.

 

diyarbakir-20160103-01.jpg

 

diyarbakir-20160103-02.jpg

 

diyarbakir-20160103-03.jpg

 

diyarbakir-20160103-04.jpg

diyarbakir-20160103-05.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler