Modernizm Kuşatması Altında Adanmışlık

Modernizm Kuşatması Altında Adanmışlık

Özgür-Der Bayan Üniversite Gençliği tarafından ’Adanmışlık’ konulu seminer Selahaddin Eyyubi Konferans Salonunda yapıldı.

 

Seminer Özgür-Der yönetim kurulu üyesi Nurettin Yargıcı tarafından sunuldu.

Sunuculuğunu Revin Türkmen’in yaptığı program Hatice Ocakhanoğlu’nun okuduğu Kur’an-ı Kerim ve meali ile başladı. Nurettin yargıcı konuşmasında, adanmışlık bilincinin Kelime-i tevhid realitesini hayata aktarmak ve içselleştirmek ile başladığını belirtti. Konuşmasının devamında özetle şunları söyledi;

Allah’ın uluhiyet ve rububiyetini tam olarak kavramamış olmak hayatta eksik kalan bir adanmışlığı getirir. Akabe Biatı’ndaki Müslümanların teslimiyeti adanmışlığın tarihteki en iyi ispatlarından biridir. Adanmışlık, bilinçle ve şuur ile paralel bir eylemdir. Nitekim sahabenin adanmışlığı da böyleydi. Bilinçsiz bir aidiyet olmaz, olduğunu iddia edenler sonraki dönemlerde dökülmeler yaşamıştır. Toplumun imtihanlarında adanmışların kimler olduğu ortaya çıkmıştır. Nitekim 28 şubat adanmışların ortaya çıktığı bir turnosol kağıdı görevi görmüştür. Modernizmin kuşattığı toplum Allah’a uzak bir toplum olmuş ve madde ekseninde yaşayıp asıl amaçtan kopmuştur.

Cemaat ile kılınan ikindi namazı akabinde program sona erdi.

ozguder-diyarbakir-20131229-2.jpg

ozguder-diyarbakir-20131229-4.jpg

ozguder-diyarbakir-20131229-5.jpgozguder-diyarbakir-20131229-3.jpg

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler