Özgür-Der Gençliği'nden Suriye Halkına Destek

Özgür-Der Gençliği'nden Suriye Halkına Destek

Van’da Özgür-Der Gençliği adı altında bir araya gelen Müslüman gençler, güncel sorunlarını masaya yatırdı.

Vanlı Müslüman gençlerin düzenlediği "Ortadoğu, Suriye İntifadaları ve Şahitlik" konulu buluşmanın ikinci kısmı gerçekleştirildi.

Özgür-Der Gençliğinin katkılarıyla organize edilen programda, panelin ardından toplantıya geçildi. Akşam geç saatlere kadar süren özel toplantıda, çok önemli konular tartışıldı. Toplantıda, bölgede düzenli olarak bir araya gelebilmenin gerekliliği ve imkânları konuşuldu. Özgür-Der Gençliği olarak bir araya gelebilmenin ve ortak tavır belirlemenin imkanları istişare edildi. Bu konunun daha sonra tekrar tartışılmak üzere ertelenmesiyle istişareye devam edildi. Toplantıda şu karar alındı:

- Her üniversiteden bir temsilci seçilmeli ve çekirdek bir kadro oluşturulmalı.

- İller arasında çok sıkı bir iletişim sağlanmalı.

- Bir yapı oluşturulmalı ve bu yapıya ait sosyal ağ kullanılmalı.

- Diyarbakır'da yapılması planlanan "Üniversiteler Buluşuyor" programından bir gün önce, her ilden iki kişinin katılımıyla bir istişare toplantısı yapılmalı.

- Özellikle kardeşlerimizin az olduğu ve sıkıntı yaşadığı bölgelere daha sık gidilmeli.

- Her ay bir ilden gündem değerlendirilmesi için "Özgür Üniversiteli" dergisinde yer ayırma teklifinde bulunulmalı.

- Düzenli olarak bir araya gelebilmek için zemin oluşturulmalı…

- Yapmış oldukları faaliyetleri ve yapılması gerekenleri tartıştıktan ve uzun uzun değerlendirmelerden sonra ertesi gün genel istişare toplantısında buluşmak üzere toplantı son buldu.

Programın ikinci kısmı Yıldırım Bozkurt başkanlığında Suriye istişare edildi. Yoğun olarak Suriye'deki gündem tartışıldı ve gündeme yönelik önemli kararlar alındı. Doğu ve Güneydoğu üniversitelerinden, farklı çevrelerden öğrencilerin katıldığı bu istişare toplantısında, Suriye intifadası ve mültecilerin durumu ele alındı. Suriye'ye yönelik yapılacaklar konuşuldu ve toplantının son oturumunda ise Van depremi ve sonrasında yaşananlar kısaca değerlendirildi.

Genel istişare toplantısında, üniversite temsilcileri ilk aşamada bu birlikteliğe bir isim koyarak, bu isim altında yapabileceklerini tartıştılar. Birçok üniversitenin katıldığı bu toplantıda herkesin ortak kararıyla verilen isim: "Üniversiteliler Dayanışma Platformu" oldu. Platformun Türkiye'nin birçok üniversitesinde temsilci bulunduracağı ve geniş kitlelere hitap eden bir platforma dönüştürüleceği açıklandı.

Van'da yapılan ilk toplantıda "Üniversiteliler Dayanışma Platformu"adı altında alınan kararlar ise şöyle özetlendi:

1- 02.04.2012 tarihinde (Pazartesi) saat: 12:30'da üye bulunan üniversitelerde Suriye direnişi ile ilgili ortak bir basın açıklaması yapılacak.

2- Basın açıklamasından hemen sonra yine üyeleri bulunan tüm üniversitelerde resim sergisi açıklanacak.

3- Bu iki adımla iyi bir gündem oluşturduktan sonra kalabalık bir kitle ile Suriye mülteci kampları ziyaret edilecek ve orda da basın açıklaması yapılacak.

4- Türkiye'ye gelen mülteciler; muhacir kardeşlerimiz bizlerin misafirleridir ve onlara sahip çıkmak zorundayız. Onlarla dayanışmak için ve sorumluluklarımızı yerine getirmek için gündem oluşturulacak.

"Üniversiteliler Dayanışma Platformu" Suriye gündemi ile ilgili bu kararları aldıktan sonra Van'da yaşayan öğrencilerin ağzından Van depremi ve sonrasında yaşanan maddi ve manevi sıkıntılar anlatıldı. Halil Kırbaç hem üniversitede ve hem de Van ve Erciş merkezlerinde yaşanan sorunları anlattı. Bu sorunlara yönelik cemaatlerin, sivil toplum kuruluşlarının, siyasi partilerin tavırlarını ve çözüm şekillerini dile getirdi.

Platform, toplantıyı Van depremi konulu gündemi bitirdikten sonra farklı üniversitelerden gelen tüm öğrenciler Van Kalesi gezisine çıktı. Zihinlerde silinmeyen bir gezi yapıldı. Öğrenciler soğuk havayı ve karı dinlemeden Van Kalesinde birbirinden güzel karelerin oluşmasına vesile oldular.

Kale gezisinden sonra Vanlı Müslüman gençlerin hazırladığı program akşam yemeğinin beraber yenilmesinden sonra son buldu.

Haber: Sedat Taşdemir/Yıldırım Bozkurt

van_ozgur_der_universite_gencligi.20120331170529.jpg

van_ozgur_der_universite_gencligi-(2).jpg

van_ozgur_der_universite_gencligi-(3).jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler