Özgür-Der Lise Gençliği Diyarbakır'da Buluştu

Özgür-Der Lise Gençliği Diyarbakır'da Buluştu

Özgür-Der Lise Gençliğinin gelenekselleşen "Liseliler Buluşuyor" 2011-12 dönemi etkinliklerinin ilki yapıldı.

Aylık olarak düzenlenen "Liseliler Buluşuyor" programı her zaman olduğu gibi yoğun bir ilgiyle gerçekleşti.

Lise öğrencileri arasında tanışma ve iletişimi artırmak amaçlı düzenlenen program yoğun bir katılımla Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Selahaddin Eyyubi Konferans Salonunda yapıldı. Farklı liselerde okuyan gençlerin katıldığı program sıcak bir ortamda geçti.

İkindi namazı öncesi toplanan gençler, cemaatle ikindi namazı kılıp Rablerine dua ederek yemeğe geçtiler.

lise-gencligi-bulusuyor_diyarbakir.jpg

Yemeğin ardından programı yöneten İlyas Soyvural, program işleyişi hakkında kısa bir bilgi verdi. Daha sonra Kur'an-ı Kerim'den Hac Suresinin 73-78. ayetlerini Fuat Orak okurken, Kürtçe mealini Mahsum Erbay, Türkçe mealini ise Recep Boran okudu.

Özgür-Der Lise Gençliği Koordinatörlerinden olan İkram Filiz, kısa bir konuşma yaptı.

“Özgür-Der Gençliği nedir, nasıl olmalıdır?” sorularına cevap veren Filiz, hayatımızın Kur'an merkezli olması için her gün kesintisiz Kur'an ve mealinin okunması gerektiğini, zaten camiamızın Kur'an merkezli bir hareket olduğunu belirtti. Kur'an okumaktan kastının hafızlık olmadığını, Kur'an'ı anlamak ve yaşamına yerleştirmek anlamına geldiğini belirten Filiz, Allah'ın bizden beklentilerini ve ona karşı kulluk görevlerini yerine getirmek amacıyla Kur'an okunması gerektiğini söyledi.

Ortaokul ve üniversite arasında kalan lise döneminin çok önemli bir yer tuttuğuna, bu dönemde lise gençliğinin bir arayış içerisinde olduğuna ve bunun için lise faaliyetlerinin çok önemli olduğuna değindi.

İkram Filiz'in konuşmasından sonra Ali Şeriati'nin 'Medeniyet ve Modernizm' adlı kitabından uyarlanan "Mazlum" isimli sinevizyon gösterisi izlendikten sonra cemaatle akşam namazı kılınarak program sona erdi.

Haber: Osman Tuğrul

lise-gencligi-bulusuyor_diyarbakir01.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler