Özgür-Der Üniversite Gençliği programlarına başladı!

Özgür-Der Üniversite Gençliği programlarına başladı!

Özgür-Der Üniversite Gençliği tarafından Özgür-Der Genel Sekreteri Musa Üzer’in katılımıyla “Müslüman Gencin Sorumlulukları” başlıklı program Sirkeci Dergi Fuarı’nda gerçekleştirildi.

Özgür-Der Üniversite Gençliği tarafından düzenlenen dönemin ilk programı Ahmet Kerim Artuk’un sunumu ve Mehmet Uysal’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Uzun bir süredir programlara online olarak devam edildiğini aktaran Artuk, Özgür-Der Üniversite Gençliği'nin önümüzdeki dönem süresince gerçekleştirecekleri haftalık dersler, kitap forumları, gündeme dair programlara düşünce ve eylem bütünlüğü içerisinde şartlar el verdiği müddetçe yüz yüze devam edeceklerini söyledi

Program Haksöz Dergisi yazarı Musa Üzer’in konuşmalarıyla devam etti. Üzer, teorize edilmiş ve örgütlenmiş modern bir hayatla karşı karşıya olduğumuzu ve bu hayatın değerden bağımsız olmadığını ifade etti. Üzer, “Bu hayat her boyutuyla bir felsefeye göre kurgulanmış olup bu kurgu bizim inançlarımıza rağmen gerçekleştirilmiş bir kurgudur. Bu kurgu içerisinde inancınız gereği sorumlu olarak ifade ettiğiniz şeyler yer almaz, kabul edilmez.” diyerek konuşmasını sürdürdü.

İnsanlık tarihi boyunca hayatı belirleyen gücün tanrı olduğunu ve sorumluluk kavramının da ahlaki bir arka planının bulunduğunu aktaran Üzer, günümüzde bu kavrama toplumsal kabullerin bir dayatması olarak bakıldığını aktardı. Gençlerin tercihlerinden sorumlu olmadığı algısının oluşturulduğunu söyleyen Üzer, “Sorumluluk bugünkü insan için kabul edilebilir bir şey değildir. Bu nedenle sorumluluklarımızın farkına varmadan önce sorumluluk bilincinin Müslüman bireyde oluşması gerekir. Sorumluluk varsa ahlak vardır, insan olmak vardır.” şeklinde konuştu. 

Devamında Musa Üzer, insanın yaratılış felsefesi gereği hayatın bütününe müdahil olduğunu ve bütün mevcudattan sorumlu olduğunu aktardı. “İnsanlığın uçurumun kenarında geniş kitleler halinde bulunduğu böyle bir vasat, insanlık tarihinde mevcut değil.” sözleriyle insanın imani ve ahlaki olarak derin bir kriz yaşadığının altını çizdi. Bizlerin en temelde kendimizi kurtarmamız için insanlığın bu gidişatına engel olmamız gerektiğini belirtti.

Allah Resulü’nün (sav) mücadelesine destek veren ilk Müslümanların büyük bir kısmının gençlerden oluştuğunu aktaran Üzer, sorumluluklarımızın farkında olmamız ve sorumluluklarımızı küçümsemememiz gerektiğini ifade etti.

Program soru-cevap faslı ardından sona erdi.    

image-6.jpgimage-7.jpgimage-4-001.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler