Özgür Üniversiteli Buluşmaları Devam Ediyor

Özgür Üniversiteli Buluşmaları Devam Ediyor

Üniversiteliler buluşması üçüncü gününde Rıdvan Kaya’nın “Türkiye, Ortadoğu ve Dünyadaki Gelişmeler” sunumuyla devam etti.

7 Mayıs Çarşamba günü başlayan “Üniversiteliler Buluşuyor 6” programının üçüncü günü, Aslan Değirmenci’nin “Müslümanlar ve Medya” konulu sunumunun ardından Özgür-Der genel Başkanı Rıdvan Kaya’nın sunduğu “Türkiye, Ortadoğu ve Dünyadaki Gelişmeler”le devam etti.

İslam Dünyası İki Yüz Yıldır İşgal Altında

Konuşmasına Ortadoğu’daki intifadalara ve sonuçlarına değinerek başlayan Kaya, buralarda yükselen direnişin iftihar kaynağı olduğunu kaydetti.

İslam dünyasındaki gelişmelerin dışında değil içerisinde olduğumuzu Hz. Peygamber’in “onlar bir vücudun azaları gibidirler” hadisine dayandırarak ortaya koyan Kaya, “Ortadoğu’daki iyi gelişmelere seviniyor, kötü haberlere özgülüyoruz. İslam dünyası son iki yüzyıldır istila sürecini yaşıyor. Emperyalistlerin işgaline uğradı. Kâğıt üzerinde özgür olmasına rağmen, emperyalistlerin giderken geride bıraktıkları kuklalar aracılığıyla bu istila çok daha sinsi bir şekilde sürdü. Elit kadrolar aracılığıyla işgallerini sürdürdüler. Müslüman halklar çeşitli şekillerde sindirilmeye çalışıldı. Elbette bunların çeşitli nedenleri var. Bunlar arasında İslam dünyası olarak bizlerin de zaaflarımız var. Kur’an-ı ve Hz. Peygamber’in örnekliğini terk ettik...” tespitlerinde bulundu.

Bu baskıların ardından ihya ve ıslah hareketlerinin ortaya çıktığını belirten Kaya, sıkıntılara islamdan uzaklaştığımız için Kur’an-a yöneliş ve islama yeniden dönüş kararında mutabık kalındığını; bunun bünyesinden İslami hareketi çıkardığını belirtti.

Ayaklanmalar Bizler İçin Büyük Bir Kazanımdır

Kaya, Ortadoğu’daki direnişlerin de bu zincirin son halkası olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Tunus’ta başlayan ve bazı yerlerde rejimlerin değişmesine neden olan gelişmeler bizler için büyük bir kazanımdır. İslam dünyasında bizlerinde şikâyetçi olduğumuz asalet ve vurdumduymazlık duvarını kırdı. ‘Siyasal İslam iflas etti’ tezi iflas etti. Bu gibi tezler birer temenni olarak dillendiriliyordu. Bunun karşılığının olmadığı görüldü. Buralarda bir anlamda islamın yalnız ferdi olarak değil toplumsal boyutunun da olduğunu gösterdiler. Elbette bir yerde mücadele varsa bedel de vardır. Müslümanlar çok ağır bedeller ödüyorlar. Kur’an da bu gerçeğin altını çiziyor zaten. Buralarda da çok bedeller ödenmedi mi? Bu bedellerin ardından ulaştığımız haklar çok daha kalıcı ve değerli oluyor…”

Kaya, konuşmasının ardından, Suriye, Mısır, Myanmar, Kürt sorunu, çözüm süreci gibi konularla ilgili gelen soruları cevapladı.

Program soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

***

“Üniversiteliler Buluşuyor 6” programının üçüncü günü Ali Değirmenci ve Mustafa Yılmaz’ın katılacağı “Şiir Dinletisi”yle sona erecek.

 

 

diyarbakir_ozguruniversiteli_bulusmalari-(1).jpg

 

diyarbakir_ozguruniversiteli_bulusmalari-(2).jpg

 

diyarbakir_ozguruniversiteli_bulusmalari-(3).jpg

 

diyarbakir_ozguruniversiteli_bulusmalari-(4).jpg

diyarbakir_ozguruniversiteli_bulusmalari-(5).jpg

Önceki ve Sonraki Haberler