“Üniversiteliler buluşuyor - 9” Başladı

“Üniversiteliler buluşuyor - 9” Başladı

Özgür-Der Üniversite Gençliği’nin düzenlediği “Üniversiteliler buluşuyor 9” başladı.

Gelenekselleşen Özgür Üniversiteliler Buluşuyor programının bu yıl 9.uncusu düzenlendi. Türkiye'nin birçok ilinde üniversitelerde okuyan öğrencilerin bir araya geldiği program, Hatay-Arsuz Uluçınar Gençlik kampında düzenlendi. Kampın açılış gecesi İbrahim Beydüz'ün moderatörlüğünde ve Halil Coşkun'un Kur'an tilaveti ile başladı. Ardından selamlama konuşması için çağrılan Diyarbakır Özgür-Der üniversite gençliği koordinatörlerinden Ömer Arslan, Üniversiteliler buluşuyor programının serüveninden bahsettikten sonra Türkiye'de üniversiteli olmanın önemine vurgu yaptı. Arslan, üniversitelerde Müslümanlar olarak sesimizi yükseltmemiz gerektiğini ve üniversitelerde Tebliğ, ıslah çalışmalarımızın artarak devam etmesini belirttikten sonra sözü konuk olarak davet edilen Kemal Songür'e bıraktı.

SONGÜR konuşmasında özetle şunları ifade etti:

Şahitlik, Rabbimiz tarafından iman iddiasında bulunan herkesin yapması gereken bir vazifedir. Peygamberler de birer şahitti bizlerde peygamberlerin varisleri olarak şahitlik görevimizi yapmak mecburiyetindeyiz. İslam ümmetinin şahitlikle görevlendirdiğini ve şahitliğin imanın bir gereği olduğunu belirten Songür sadece Allahtan korkanların onun huzuruna şahitler olarak çıkmayı arzu ettiklerini söyledi, ayrıca vasat ümmet olmanın önemine de vurgu yapan Songür, Vasat ümmetin müstekbirlerin korkulu rüyası olduğunu belirtti.

Konuşmasında ümmet konusuna da değinen Songür, ümmet demek dil, ırk, ve coğrafyalar üstü olan bir asla bir esasa bağlı, inanç aidiyeti olan, hedef ve ilkeler doğrultusunda bir araya gelen akleden, fıkheden bir topluluk olduğunu belirttikten sonra ümmetimizin içinde bulunduğu sıkıntıları maddeler halinde şöyle sıraladı:

-          Kuranı terk etmek, dikkate almamak, kitaptan sorguya çekileceğimizi ve kitabın kılavuzluğunu göz ardı etmek.

-          Kuranın tasvir ettiği Resullerin mücadelelerini doğru okumama ve bugüne aktaramama.

-          Mezhepçilik sorunu.

-          Kavmiyetçilik, ulusçuluk belası. Kavmiyetçilik Allah'ın ayetini inkâr ve bahşedilen akla hakarettir.

-          Batıl, batıcı, modern izmlerin ürettiği çözümlerden medet umma hastalığı.

-          Vahyin inşa ettiği aklın işletilememesi ve buna nedenle şabloncu, sığ olmak, cehd edememek ve üretken olamamak.

-          İçtihada açık alanlarda ihtilafın olabileceğini ama bunun tefrikaya dönüştürme sorunu.

-          Tekfircilik

-          Zalimlerle dost olunamayacağı gerçeğinin göz ardı edilmesi.

-          İnfak ve paylaşımın ümmet olarak göz ardı edilmesi.

Program soru cevap faslının ardından Grup Yürüyüş'ün coşkulu konseri ile sona erdi.

HABER: LOKMAN BAYTİMUR

img_6797.jpg

img_6810.jpg

img_6814.jpg

img_6820.jpg

img_6827.jpg

img_6837.jpg

img_6897.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler