Doğu Türkistan'daki Çin Zulmüne Tepki

Doğu Türkistan'daki Çin Zulmüne Tepki

Özgür-Der Sakarya Şubesi Çin’in Doğu Türkistan’da yapmış olduğu katliamı kınayan bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada "İslam coğrafyası başta olmak üzere mazlum halklara yapılan tüm baskı, işkence ve katliamlar bize yapılmış gibidir." denildi.

Açıklamanın tam metni:

KATLİAMIN ÇİNCESİ ÖTEKİNİ ARATMIYOR

Geçen hafta başlayan ve bugün itibariyle vahşet boyutlarına ulaşan Doğu  Türkistanlı Müslüman insanlara yönelik katliamlar zulmün doğusunun da  batısının da aynı olduğunu ortaya koyan bir özellik taşıyor. Her şeyi  madde ve menfaat etrafında örgütleyip bunun dışında hiçbir değeri gözü görmeyen evrensel zulüm çeteleri bugün Doğu Türkistan'da ortaya çıktılar. Mazlum Müslüman halkı sindirmek ve  hatta yok etmek amacıyla her türlü vahşet ve katliamı işlemekten çekinmiyorlar. Ellerine hiçbir silah veya güç olmayan insanların üzerine saldırarak çoluk çocuk kadın erkek demeden öldürüyorlar.

Tıpkı  Swat katliamında olduğu gibi uygar(!) dünya ve bu dünyanın Birleşmiş  Milletler (Zulüm) Topluluğu  yine sessiz  sedasız olan biteni izlemekten başka bir şey yapmıyor. Varlıklarını birbirlerinin çıkarları üzerine kuran bu zulüm çeteleri ölen binlerce insanın görmezden gelirken aynı çeteler İran'daki gösterilerde katledilen Nida'nın görüntülerini defalarca  ve üst üste vermekten geri durmamışlardı.

Bu zulüm  çetelerinin ekseninde kaybolan ve edilen sömürülmeye alıştırılmış  ülkelerin yönetici elitleri ise yine adeta babaları gibi sessiz sedasız olan biteni izlemekle yetiniyorlar. Yapabildikleri hiçbir şey yok.

İslam Konferansı  Örgütü ile görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu "Birlikte ne yapabiliriz onu değerlendireceklerini" söylüyor. Ayrıca Çin maslahatgüzarını davet ederek endişelerini aktardıklarını söylüyor.

Kısa bir süre Çin'de şaşalı törenlerle karşılanıp ağırlanan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Tayyip Erdoğan sadece üzüntülerini dile getirirlerken  Abdullah Gül'ün ziyaretinin hemen ardından bu katliamın başlaması Olmert-Erdoğan görüşmesinin ardından yaşananları anımsatıyor.

Zulmün  ve zalimin iyi niyeti olmaz olamaz. Doğu Türkistan'daki insanların hayatı üzerinde Rusya, ABD ve Çin yönetimlerinin vahşice hesaplar yapmasına sessiz kalınamaz. Filistin'de, Irak'ta, Çeçenistan'da, Afganistan ve Pakistan'da ve dünyanın diğer bölgelerinde devam eden işgallere ve katliamlara duyarsız olunamaz.

Onların acısı bizim acımız olmak zorundadır, dertleri bizim dertlerimizdir. Tüm İslam coğrafyaları başta olmak üzere mazlum halklara yapılan tüm  baskı işkence ve katliamlar bize yapılmış gibidir.

Zulmün tek vücut olarak küreselleştiği ve tüm dünyayı sömürmek için birleştiği bu zamanda, mazlum ve sömürülen tüm dünya halklarının  da küresel bir mücadele kardeşliğine ihtiyaç duyduğu ortadadır.

Bizler Sakaryalı Müslümanlar olarak  dünyanın tüm zorba  zalim ve katillerine  karşı dünyanın tüm mazlum ve mustazaf halklarıyla aynı safta durduğumuzu ve duracağımızı bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Mehmet Baki KIZILTEPE

Özgür-Der Sakarya Şube Başkanı

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler