Özgür-Der ve SABED’ten İşçi Kıyımlarına Protesto

Özgür-Der ve SABED’ten İşçi Kıyımlarına Protesto

SABED ve Özgür-Der Sakarya Şubesi, Federal Mogul fabrikasının, İzmit Federal Mogul’dan 158, Sapanca İşletmesinden de yaklaşık 100 olmak üzere, 250’nin üzerinde işçinin işine son vermesini yaptıkları basın açıklaması ile protesto etti. Açıklamaya SABED ve

Küresel sermayenin krizin faturasını işçilerin sırtına yüklediği, patronların rahat, konfor ve kârlarından taviz vermeyi hiç düşünmediklerinin ifade edildiği açıklamada, Türk Metal Sendikasının işveren sendikası gibi çalışıp, çıkartılacak işçileri belirlemede patronlara yardımcı olması şu sözlerle protesto edildi: "Ergenekoncu Türk Metal Sendikası ise işçilerden yana tavır koyacağına tam tersine işten çıkartılacak işçileri belirlemede patronlara yardımcı oluyor. Türk Metal sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız "İşverenle yaptığımız pazarlığın sonucunda çıkarılacak işçi sayısı 158 ile sınırlı olacak" diyebiliyor. Fabrikadaki piston üretiminin 11 milyondan 6 milyona düştüğünü iddia eden Yıldız adeta patronların savunuculuğuna soyunuyor ve "en az zararla atlatacağımız bir anlaşma yaptık" diye konuşuyor. Söylediklerinin Sapanca Fabrikası içinde geçerli olduğunu savunan sendika temsilcisi atılan işçilerin işler düzeldiğinde geri alınacaklarının garantisini acaba neye göre veriyor. Yakup Yıldız'a buradan soruyoruz: "İşverenlerle kapalı kapılar ardında yaptığınız kirli pazarlıkların hepsini harfi harfine açıklayın, yoksa sizi işveren dostu ilan edeceğiz."

Federal Mogul Sapanca Fabrikası özelinden emeğe ve emekçilere yapılan tüm haksızlıkların kınandığı basın açıklaması şu çağrılarla son buldu: "Kriz dediğiniz şeyin faturasını neden hep işçiler ve ezilen geniş halk kesimleri ödüyor.

Bu bir kader değildir ve olamaz da.

Sapanca'nın onurlu insanlarını bu kışta kıyamette işlerinden çıkartılan bu arkadaşlarımıza sahip çıkabilmek için destek olmaya çağırıyoruz. Hep birlikte haksızlıklara karşı durmaya ve hakkımızı aramaya çağırıyoruz.

Emeğe saygı insana saygıdır.

Emeğe saygı adaletin başlangıcıdır.  "

Katılımcılar açıklama boyunca; "Kriz Bahane Sömürü Şahane", "Azgın Sermaye+Kukla Sendika=Vahşi Kapitalizm", "Emeğe Saygı Herkes İçin Adalet", "Dikkat Zulüm Var !!!" dövizlerini taşıdılar.

Basın Açıklamasının Tam Metni :

KÜRESEL SERMAYE İŞÇİ KIYIMINA DEVAM EDİYOR!

Geçen ay Bölge Çalışma Müdürlüğüne başvurarak İzmit ve Sapanca işletmelerinden iki yüz işçi çıkartacağını bildiren Fedaral Mogul fabrikası, bugün itibariyle İzmit Fedaral Mogul'dan 158 ve buradan yani Sapanca İşletmesinden de yaklaşık yüz olmak üzere 250'nin üzerinde işçinin işine son verdi. Şirket yetkilileri işten çıkartılma gerekçesi olarak da siparişlerin azalması, maliyetlerin yüksekliği ve kriz ortamını gösterdiler. Otomotiv orijinal ekipman ve yedek parça üretimi yapan Federal Mogul fabrikası yetkilileri tüm dünyadaki fabrikalarından 4500 işçiyi daha çıkaracaklarını açıkladılar.

1982 yılından bu yana Sapanca'da faaliyet gösteren Sapanca fabrikasında ise çıkartılan işçi sayısı her geçen gün artıyor ve bu gidişle daha da artacağa benziyor. Krizin faturası açıkça işçilerin sırtına yüklenirken rahat ve konforlarından taviz vermeyi hiç düşünmeyen patronlar yüzlerce insanın ekmeği ve geleceği ile oynamaktan hiç de rahatsız olmuşa benzemiyorlar. Var olduğu iddia edilen ve her geçen gün daha da şiddetleneceği söylenen krizin faturasına ise yanaşmayı ise hiç düşünmüyorlar.

Ergenekoncu Türk Metal Sendikası ise işçilerden yana tavır koyacağına tam tersine işten çıkartılacak işçileri belirlemede patronlara yardımcı oluyor. Türk Metal sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız "İşverenle yaptığımız pazarlığın sonucunda çıkarılacak işçi sayısı 158 ile sınırlı olacak" diyebiliyor. Fabrikadaki piston üretiminin 11 milyondan 6 milyona düştüğünü iddia eden Yıldız adeta patronların savunuculuğuna soyunuyor ve "en az zararla atlatacağımız bir anlaşma yaptık" diye konuşuyor. Söylediklerinin Sapanca Fabrikası içinde geçerli olduğunu savunan sendika temsilcisi atılan işçilerin işler düzeldiğinde geri alınacaklarının garantisini acaba neye göre veriyor. Yakup Yıldız'a buradan soruyoruz: "İşverenlerle kapalı kapılar ardında yaptığınız kirli pazarlıkların hepsini harfi harfine açıklayın, yoksa sizi işveren dostu ilan edeceğiz.

Varlığını emek sömürüsü ve daha ucuz işgücü ve kısacası köleleştirme mantığı üzerine kuran vahşi kapitalizm yaşadığı bunalımları ve tıkanıkları masum ve hiçbir suçu olmayan insanların üzerine yıkmaya devam ediyor. Bu arkamızdaki fabrikada olan biten de bundan pek farklı değil. Bunlar için işçiler kullanılan ve zamanı geldiğinde kolayca harcanan bozuk paralar gibidir. Bunlar için işçiler az ücretle çok çalıştırılması gereken yarı mekanik varlıklardır. Bunlar için işçiler hiçbir şeyden rahatsız olmayan, sorgulamayan, hastalanmayan robotlardır. Bunlar için emek kutsal falan değildir. Bunların tek kutsal bildikleri şey kendi rahatları ve konforlarıdır, sermayeleridir.

Biz Sapanca Bilgi Eğitim ve Dayanışma Derneği ve Özgür-Der Sakarya Şubesi olarak Federal Mogul Sapanca Fabrikası özelinden emeğe ve emekçilere yapılan tüm haksızlıkları şiddetle kınıyor ve fabrika yönetimini emeğe saygıya ve adalete davet ediyoruz.

Kriz dediğiniz şeyin faturasını neden hep işçiler ve ezilen geniş halk kesimleri ödüyor.

Bu bir kader değildir ve olamaz da.

Sapanca'nın onurlu insanlarını bu kışta kıyamette işlerinden çıkartılan bu arkadaşlarımıza sahip çıkabilmek için destek olmaya çağırıyoruz. Hep birlikte haksızlıklara karşı durmaya ve hakkımızı aramaya çağırıyoruz.

Emeğe saygı insana saygıdır.

Emeğe saygı adaletin başlangıcıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler