Sakarya Suriye İntifadasını Selamladı

Sakarya Suriye İntifadasını Selamladı

Sakarya Suriye Halkıyla Dayanışma Platformunun Suriye İntifadasının 4.yılı münasebetiyle Adapazarı AKM önünde yapmış olduğu basın açıklaması yoğun katılım ile gerçekleştirildi.

Sunuculuğunu Sakarya Özgür Düşünce Topluluğu'ndan Yahya Öztürk’ün yaptığı açıklamadan önce İlim ve Hikmet Vakfı adına Behzat Çakmak İHH adına Ruhi Ademolu ve Özgür-Der adına M. Baki Kızıltepe kısa birer konuşma yaptılar ve Suriye’de yaşanan insanlık dramına dikkat çektiler.Daha sonra basın açıklamasını okuyan Ömer Sevim açıklamasında Suriye intifadasının tüm yalnızlıklara tüm terk edilmişliklere ve ihanetlere rağmen zafere yürüdüğünü belirtti. "Halep’te bir çocuk ağlıyor sesi Sakarya’da duyuluyor. Şam’da bir bacımızın çığlıkları göğü inletiyor sesi İstanbul’da duyuluyor. Varil bombası ile binalar yerle bir ediliyor Bursa’nın dünyası kararıyor. Çocuklar kimyasal gazlarla ölüyor Diyarbakır’ın vücudu titriyor. Humus’ta bir ekmek fırınında çocuk bedenlerine scud düşüyor patlaması Trabzon’dan hissediliyor. Suriye’de insanlar yüzer yüzer ölüyor tüm insanlık paramparça oluyor." diyerek açıklamasını sürdüren Sevim açıklamasının sonunda; Allah’ım! Salih kullarına yeryüzünde güç ve iktidar ver.

Allah’ım! İslam’ı ve Müslümanları güçlendir! Onları bir araya getir, saflarını birleştir, onları esenlik yollarına ilet ve karanlıklardan aydınlığa çıkar.

Allah’ım! Suriye’de ve Müslümanların yaşadığı bütün beldelerde zayıf ve zulme uğrayan Müslümanlara yardım et! Ayaklarını sabit kıl, kalplerine kuvvet ver ve zalimlere karşı onlara yardım et!” diyerek ettirdiği dua ile açıklamasını bitirdi.

Yaşasın Suriye Direnişimiz” Zulüm ve İşbirlikçiliğe karşı Tevhid Adalet Özgürlük pankartlarının açıldığı eylemde “Uyan Diren Özgürleş” “Suriye Cihadı Onurumuzdur” ”Sakarya Uyuma Suriye’ye sahip çık” “Müslüman Zulme Ortak Olamaz” “Katil Esed Hesap verecek” “Yaşasın Suriye İntifadası” “Yaşasın Küresel İntifada”         “Tevhid Adalet Özgürlük” sloganları atıldı.

Açıklamanın tam metni aşağıdadır:

SURİYE’DE İNTİFADA 4 YAŞINDA

“Şam’da 43 kişi açlıktan öldü” 14 Mart 2014

“Esed ve çeteleri katletmeye devam ediyor” 13 Mart 2014 

“Esed zulmü altında 10 binden fazla çocuk öldü” 10 Mart 2013 

“Yermük’te açlıktan ot toplayanları bile vuruyorlar” 7 Mart 2014  

“Suriye’de on beşbinden fazla kadın öldürüldü” 5 Mart 2014

Bunlar son on günden seçtiğimiz sadece birkaç haber başlığı. Suriye’de çocukların duvarlara “hürriyet” yazmaları korku duvarlarının aşılmasının ilk işaretiydi. Bugün itibariyle aradan üç yıl geçti ve Suriye intifadası devam ediyor. Toplam 160 bin insan şehid oldu. Milyonlarca insan yurtlarından sürüldü. Hayatlar söndü söndürüldü. Fakat özgürlük ateşi sönmedi. Gün geçmiyor ki Suriye’den bir katliam haberi gelmesin bir vahşet yaşanmasın. Fakat Şam’da Halep’te Humus’ta Hama’da ve diğer birçok şehirde müslümanlar zalim Esed ve Baas çetesine karşı onurlu direnişlerini sürdürüyorlar. Gün geçmiyor ki varil bombalı saldırılarda insanlar küçücük bebekler enkaz yığınlarının arasından çıkarılmasın. Fakat Suriye intifadası tüm olumsuzluklara rağmen sürüyor ve zafere yürüyor.

Tüm dünyada müslümanlar birlik olmuş Suriye’nin mazlum ve mağdur insanlarına her türlü yardım malzemesini gönderiyorlar ve dayanışmanın en güzel örnekliklerini sergiliyorlar.

Halep’te bir çocuk ağlıyor sesi Sakarya’da duyuluyor. Şam’da bir bacımızın çığlıkları göğü inletiyor sesi İstanbul’da duyuluyor. Varil bombası ile binalar yerle bir ediliyor Bursa’nın dünyası kararıyor. Çocuklar kimyasal gazlarla ölüyor Diyarbakır’ın vücudu titriyor. Humus’ta bir ekmek fırınında çocuk bedenlerine scud düşüyor patlaması Trabzon’dan hissediliyor. Suriye’de insanlar yüzer yüzer ölüyor tüm insanlık paramparça oluyor

Ne yazık ki bu izlediklerimiz bir film değil, hepsi gerçek. Üstelik uzağımızda da değil, hemen yanı başımızda. Her bir tecavüz, işkence, katliam gerçek. Ölen çocukların her birinin anası, babası, ailesi var. Hepimizin olduğu gibi. Bunların yanında bazıları da bunlara kör ve sağır kesilerek ucuz figüranlık peşinde koşuyor. Bazıları da işi gücü bırakıp cihadist olarak yaftaladıkları Müslümanlarla savaşmayı görev addediyor. İntifadayı kirletmeyi marifet zannediyor. Son günlerde bir de Suriye’ye yapılan insani yardımlar engellenmek isteniyor

 Rabbimiz aramızda günleri döndürüp duruyor. Hesap günü her geçen gün daha da yaklaşıyor. Bizler Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu olarak Sakarya halkıyla birlikte tüm Türkiye’yi ve de tüm dünyayı Suriye’de yaşanan dramına sessiz kalmamaya çağırıyoruz

Evet, bugün Suriye intifadasına dört yaşına basıyor. Bu vesile ile Suriye’de direnen intifadanın erlerine selam ederken açıklamamızı bir dua ile bitirmek istiyoruz:

Ey dilediğinden intikam alan Allah’ım! Ey dilediğini zorla yaptıran Allah’ım! Ey her şeye Kadir olan Allah’ım! Allah’ım seni en güzel isimlerinle ve en yüce sıfatlarınla anıyoruz! Ey Âlemlerin Rabbi! Suriye’deki kardeşlerimize yardım et! Şirki ve müşrikleri rezil et, İslam düşmanlarını mazlumların eliylebozguna uğrat! Allah’ım! Zulmün önderlerini ve onların yardımcılarını ve takipçilerini yardımsız bırak. Allah’ım kalplerine korku sal, topluluklarını dağıt ve birliklerini parça parça et! Şüphe yok ki sen mağlub edilmesi imkânsız olan ve pek kuvvetli olansın. Allah’ım! Salih kullarına yeryüzünde güç ve iktidar ver.

Allah’ım! İslam’ı ve Müslümanları güçlendir! Onları bir araya getir, saflarını birleştir, onları esenlik yollarına ilet ve karanlıklardan aydınlığa çıkar. Allah’ım! Suriye’de ve Müslümanların yaşadığı bütün beldelerde zayıf ve zulme uğrayan Müslümanlara yardım et! Ayaklarını sabit kıl, kalplerine kuvvet ver ve zalimlere karşı onlara yardım et!

 

foto-1-002.jpg

 

foto-2-002.jpg

 

foto-3-001.jpg

 

foto-4.jpg

foto-8-001.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler