Sakarya'da Çok Partili Dönem Konuşuldu

Sakarya'da Çok Partili Dönem Konuşuldu

Sakarya'da düzenlenen yakın tarih seminerleri Çok Partili dönemin işlenmesiyle sona erdi.

Sakarya Özgür-Der Şubesi’nin 2012 Bahar Dönemi için düzenlemiş olduğu “Yarın İçin Yakın Tarih” seminerlerinin sonuncusu olan “Çok Partili Dönem ve İslami Uyanış” konulu seminer Araştırmacı Yazar Yusuf Yavuzyılmaz tarafından dernek merkezinde verildi.

Çok Partili dönemin CHP içerisinden çıkan 4-5 vekilin ilk olarak yayınladıkları bildiri ile başladığını belirterek ve aslında DP CHP’nin muhalifi bir siyasi yapılanma değildir diyerek sunumuna başlayan Yavuzyılmaz ; 1925 ve 1930’daki çok partili hayat denemelerinin danışıklı denemeler olduğunu vurguladı. Sonrasında şu vurgularla konuşmasını sürdürdü;

-Çok partili dönem sanıldığı gibi düşünce hürriyetinin olduğu bir dönem değildir.

-Kemalist rejim alabildiğine baskıcıdır yasakçıdır ve CHP’nin başındaki İnönü rejimin ikinci adamıdır.

-Seçim sistemi açık oy gizli tasniftir 1.seçmenler ve 2.seçmenler uygulaması vardır. Birbirlerine çok yakın oy alsalar da vekil sayısında ciddi uçurumlar doğmaktadır.

-1950 seçimleri her ne kadar bu tür bir ortamda yapılmış olsa da ve DP gerçekten CHP’den çok farklı bir parti olmasa da halk yıllardır uygulanan baskılara itiraz etmiştir.

-Rejim yaklaşık 20 yıllık hatta 1908’den itibaren ele alırsak 35–40 yıllık bir sürenin sonunda ilk fırsatta kendince imkân olarak gördüğü tarafa tercihini kullanmıştır.

-Aynı zamanda rejimin sahipleri açısından da onların uyanmasını sağlayan sonuçlar doğurmuştur.

-Bu vesileyle 1960 darbesinden sonra rejimi koruyucu kurumlar oluşturmuşlardır.

-1961 Anayasasındaki ciddi ve büyük restorasyonun bir benzeri ve belki de daha köklüsü 12 Eylül darbesinden sonra yapılan 82 Anayasasında gerçekleştirilmiştir.

-28 Şubat darbesinden sonra da ilk fırsatta halk tercihini darbecilere karşı kullanmış ve Ak Parti’ye teveccüh göstermiştir.

-On yıldır yaşanan AB uyum merkezli değişimler sayesinde bugün hiç azımsanamayacak derece de mesafe alınmış ve vesayet rejimine geri adım attırılmış ve gerilemeye devam etmektedir.

Seminer katılımcıların katkıları ile sona erdi.

Haksöz Haber

sakarya-ozgurder-yakin-tarih-cok-parti.jpg

sakarya-ozgurder-yakin-tarih-cok-parti-(1).jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler