Sakarya’da İdam Kararları Kınandı

Sakarya’da İdam Kararları Kınandı

Mısır Halkıyla Dayanışma Platformu Mısır’da en son alınan idam kararlarını Adapazarı AKM önünde yaptığı kitlesel basın açıklaması ile protesto etti.

İHH’nın çağrısı ile bir araya gelen ve aralarındaMemur-Sen Hak-İş ve Özgür-Der‘in de bulunduğuMısır Halkıyla Dayanışma Platformu Mısır’da en son alınan idam kararlarını Adapazarı AKM önünde yaptığı kitlesel basın açıklaması ile protesto etti.

Ruhi Ademoğlu basın açıklamasına  “Mısır’da darbe mahkemesi 3 Temmuz askeri darbesinin ardından sözde iki hukuki (!) karara daha imza attı. Minya Ceza Mahkemesi, 529 darbe karşıtı eylemciden 37'sinin idamını nihai olarak onaylarken 492 sanığın çoğunun da cezalarını müebbet hapse çevirdi. Aynı mahkeme aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin de bulunduğu darbe karşıtı 683 kişi hakkında da idam kararı verdi. İnsanlığa ve hukuka aykırı bu kararları kınamak, Mısırlı mazlum kardeşlerimizin sesine ses katabilmek için tüm vicdan sahiplerini harekete geçmeye davet ediyoruz.” diyerek başladı.

Darbe karşıtlarını dünyanın gözleri önünde camilerin içinde katleden cunta, binlerce kişinin öldürüldüğü bu katliamlardan sağ kurtulanları da böyle bir idam kararı ile cezalandırmıştır. Karar, bu devlet terörüne karşı çıkanlara bundan sonrası için adeta gözdağı vermektedir.” diyerek açıklamasına devam eden Ademoğlu son olarak;

“Mısır’daki son yargı tiyatrosu, ülkede yaşananları ve onun hem bölgesel hem de küresel destekçilerini bir kez daha ifşa etmiştir. Bugün, Müslüman kimliği söz konusu olduğunda katliam ya da hukuksuz uygulamalar hoş görülebilmektedir. “ diyerek açıklamasını bitirdi.

“Defol Sisi Seninleyiz Mursi” “Sakarya’dan İhvana Direnişe Bin Selam”  ve “Uyan Diren Özgürleş” sloganlarının atıldığı eylemde “Suriye’de Mısırda Direnişe Bin Selam” “Darbeciler Yenilecek İslami Hareket Kazanacak”  dövizleri taşındı.

 

sakarya-misir-20140428-01.jpg

 

sakarya-misir-20140428-02.jpg

 

sakarya-misir-20140428-03.jpg

sakarya-misir-20140428-04.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler