Sakarya’da Resmi İdeoloji Konuşuldu

Sakarya’da Resmi İdeoloji Konuşuldu

ÖZGÜRDER Sakarya Şubesinin 2009 sezonu son konferansı olan “RESMİ İDEOLOJİ DAYATMASI VE ULUSÇULUK SORUNU” konulu konferans Yazar Rıdvan KAYA’nın sunumu ile Sapanca’da dernek merkezinde yapıldı.

Dernek Başkanı M. Baki Kızıltepe'nin açılış konuşması ile başlayan program da Rıdvan Kaaya;

Millet tanımının değişim süreci ile birlikte bazı kavramların da buna paralel olarak değiştirildiğini vurgulayan Rıdvan Kaya;

"M.Kemal'deki millet tanımında a/siyasi varlıkta birlik b/dil birliği c/ırk birliği d/tarihi karabet e/ahlaki karabet vardır ve M. Kemal İslam'ın türk milletinin bağlarını gevşettiğini " vurgulayarak resmi ideolojinin oluşum sürecinden önemli satırbaşlarını tek tek sıraladı.

Resmi ideolojinin oluşumunda etnik ayrımcılığın ve sadece Türklük temelinde var olmanın mümkün olarak görüldüğünü söyleyen Rıdvan Kaya bunun çoğu kez baskı ve dayatmalarla sürdürüldüğünü ileri sürdü. Bilhassa Kürtlere yönelik daha farklı ve aşırı bir baskının uygulandığını vurgulayan Rıdvan Kaya bugünkü Kürt sorunu denen şeyi anlamak için Osmanlı ikinci yarısından bu yana önemli bazı gelişmeleri de göz önünde bulundurmak gerekir diye konuştu.

Soru cevap bölümünde yine yoğunluklu olarak Kürt sorununa ilişkin soru ve yaklaşımlar ile devam eden program daha sonra bitirildi.

Önceki ve Sonraki Haberler