"Toyota’da Namaz Yasaklanmaya Çalışılıyor!"

"Toyota’da Namaz Yasaklanmaya Çalışılıyor!"

Özgür-Der Sakarya Şubesi yaptığı basın açıklaması ile Toyota’da uygulanan namaz yasağını protesto etti.

Basın Açıklamasının Tam Metni:

TOYOTA’DA NAMAZ YASAKLANMAYA ÇALIŞILIYOR!
(D)UYUYORMUSUNUZ

Türkiye’de halkı yıllardır; baskı yasak ve dayatmalar ile sindirmiş ve bakıldığında kökü çok daha derinlerde olan darbeci Kemalist rejimin militarizm ve bürokrasiden sonra diğer bir sacayağı olan sermaye kesimi doymak bilmeyen iştihasının yanında İslam karşıtı söz ve davranışlarından da vazgeçmiyor. Halkın sırtından ve emeğini sömürerek kazandığı servetlerinin üzerine servet kazanmaya devam ediyor. Tüm ülkeye bakıldığında üçbin aileye tekabül eden bu seçkinci sermaye sınıfının İslam karşıtı tutumlarına en son örneklerden bir tanesi İlimizde yani Sakarya’da Toyota fabrikasında yaşanıyor.

29 Eylül tarihinde medyaya düşen ve daha sonra bizzat derneğimizle irtibata geçerek Toyota’da yaşanan zulümden dolayı mağduriyetlerini bildiren işçi kardeşlerimizin beyanlarına göre Toyota fabrikasında adeta namaz yasağı uygulamaya konmak isteniyor.1994 yılından bu yana Sakarya’da faaliyet gösteren bu otomobil fabrikasında işçiler kendilerine mescit imkânı sağlanmasını beklerlerken üzerinde namaz kıldıkları mukavvaların da toplatılması karşısında ne yapacaklarını şaşırdılar. Toyota yönetiminin uyguladığı bu tutum ve işçiler üzerinde kurmaya çalıştığı bu baskı nedeniyle yaşanan sıkıntının daha da artacağı görülüyor.

Ayrıca fabrika yönetimi yıllardır işe alımlarda mülakatta işçi adaylarına namaz kılıp kılmadığını sorma ve açıkça kılıyorum diyenleri işe almama uygulamasını da sürdürüyor. Fabrikada çalışıp namazlarını devam edenlerin ise sık sık idareye çağrılıp “namaz kılmakla kötü örnek oluyorsunuz” ve “işten atılırsınız” şeklinde tehditlere maruz kaldıkları da yine fabrikada çalışanlardan edinilen bilgiler arasında. Çoluk çocuklarına rızık elde etmek için çalışan işçiler işlerini kaybetme korkusu ve işten atılırlarsa ne yaparız korkusu yaşadıklarını ifade ediyorlar.

Bu nedenle Sakarya Özgür-Der Şubesi olarak Toyota Fabrikasında yaşanan bu namaz yasağı uygulamasını protesto etmek için müslüman Sakarya halkını 9 Ekim 2011 Pazar günü Adapazarı AKM önünde saat 14.00 de yapacağımız basın açıklamasına davet ediyoruz. Fabrika yönetimi bu uygulamaya son vermediği takdirde eylemlerimizi farklı şekillerde sürdüreceğimizi ve kamuoyunu bilgilendireceğimizi vurgulamak istiyoruz.

Mehmet Baki KIZILTEPE

Özgür-Der Sakarya Şube Başkanı 

Önceki ve Sonraki Haberler