Bitlis Eren Üniversitesi'nde Halep'te Yaşanan Katliamlar Telin Edildi

Bitlis Eren Üniversitesi'nde Halep'te Yaşanan Katliamlar Telin Edildi

Halep’i kuşatma altında tutan Rusya ve İran destekli Esed güçlerini protesto etmek için Bitlis Eren Üniversitesi önünde toplanan Üniversiteli Müslümanlar ve İslami stk temsilcileri dünyanın söz konusu zulüm karşısındaki suskunluğuna dikkat çekti.

Kuşatma altında tutulan ve kesintisiz bir şekilde bombardımana maruz bırakılan Suriye'nin Halep kentinde yaşanan zulümleri protesto etmek için Üniversiteli Müslüman toplulukların çağrısıyla Eren üniversitesi kampüsünde toplanıldı.

Daha öncesinde Rektörlük tarafından eyleme izin verilmemesinden dolayı grup, kampüs içinde değil de üniversite girişi önünde eylemlerini ifa etti. Grup, yoğun kar yağışına rağmen şahitlik bilinciyle eylemlerini icra ederek Halep halkına olan desteklerini yinelemiş oldu.

bitlis-20160202-01.jpgbitlis-20160202-02.jpgbitlis-20160202-03.jpg

Bitlis Eren Ünv. Öğrenci Konseyi Başkanı Berk Yasin Şefkatlioğlu'nun okuduğu basın metni:

Halep'i Boğan Sessizliğimiz Olmasın!

Suriyeli kardeşlerimiz tam altı yıldır dünyanın gözü önünde sistematik katliamlara, kıyımlara maruz kalmakta. Her gün içimizi parçalayan onlarca, yüzlerce görüntüyle karşılaşmaktayız. Bizim üç beş saniyeden fazla bakamadığımız fotoğraf karelerini, Halepli kadınlar, çocuklar, yaşlılar olarak topyekûn bir halk bizatihi yaşamakta. Bombalanmayan tek bir hastanenin dahi kalmadığı Halep'te ise yaralanmak ölmekten daha trajik bir hale gelmiş bulunmakta. Gıda yardımının ulaştırılamadığı Halep'in yavruları "cennette yemek yiyebileceğiz" diye ölüme kucak açıyor.

​Bugün Halep'te, tarihin görebileceği en acımasız ve vahşi katliamlardan biri yaşanıyor. Zalim Baas Rejimi, Emperyalist Rusya ve İran hiçbir hukuk gözetilmeden işlenen bu cürümlerin failleridir. BM, AB ve ABD ise yaşananlar karşısında kamuoyu önünde üç maymunu oynayan arka planda ise çıkarları için müslüman kıyımından içten içe hoşnutluk duyan Haçlı artıkları olarak katliamın ortaklarıdır. Kukla DAEŞ ve PYD/PKK ise emperyal güçlerin kiralık katilleridir. Bu şer ittifakı, ancak Halep'i insansızlaştırarak zafer elde edebileceklerinin farkına varmışçasına bir soykırım gerçekleştiriyor. Halep'te 15 Kasım'dan bu yana rejim ve müttefikleri tarafından iki binden fazla hava saldırısı, yedi binden fazla top atışı yapıldı. Zalimler bilinçli bir şekilde fırınları, hastaneleri, okulları, camileri ve halkın temel ihtiyaçlarını karşılamak için çıktığı toplu mekanları vuruyor. Halep'e deprem etkisi yaratan sığınak delici bombalar atılıyor ve enkazların altından her gün onlarca kadın ve çocuk cesedi çıkarılıyor.

Bu ağır saldırılar altında kalan 300 bin sivil insan en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak hale gelmiş durumda ve ölümle, açlıkla pençeleşmektedir. Yaşananlar karşısında kulakları sağır eden bir sessizlikle karşı karşıyayız. Halepli kardeşlerimizi ağır bombardımanlar, sistematik katliamlar kadar insanların sessizliği de yaralıyor. Batının ve işbirlikçilerinin insafsız ama bilinçli sessizliğini anlamlandırabiliyoruz. Onlar kimliklerinin ve düşmanlıklarının gereğini yapıyorlar. 

Ne yazık ki İslam alemi de bu sessizliğin bir parçası olmuş durumda. Bir vücudun azaları gibi olması emredilen müminlerin, kardeşleri ateş altındayken sessiz kalmasını ise idrak etmekte zorlanıyoruz. Dört koldan kuşatılmış, nefessizliğe mahkûm edilmiş Halep'te, öz be öz kardeşlerimiz katlediliyor. Zulüm karşısında susmanın suça iştirak olduğunu haykıran bir Peygamberin ümmeti olarak kardeşlerimizin katledilmesine sessiz kalmayı vicdanımız ve inancımız nasıl kabul edebilir? Ahlak ve inanç bütün siyasi dengelerden önce gelir. Halep'teki soykırım karşısında siyasi dengeler bahanesi kabul edilemez bir vicdani çürümedir. Dengeler, Halep yok olduktan sonra ne ifade edecektir, merak ediyoruz? Pervasızca Halep üzerine bomba yağdıran, ölüm kusan güçler İslam dünyasının ve insanlığın sessizliğinden güç alarak arsızca barbarlıklarını "terörizmle mücadele" diye pazarlıyorlar. Zalim, olanca gücüyle katliamını sürdürürken, hatta arttırırken, mazlumun yanında durmak haysiyetimizin gereğidir.

Halep direnişin öncüsü kardeşlerimiz imtihanlarını olanca güzelliğiyle verdiler ve Rablerine gittiler. Geride kalanlara destek olmak ise bizim imtihanımız olarak önümüzde duruyor. Halep Ölüyor iken duyarsızca yaşamak günden güne büyüyen bir vebale dönüşüyor. Artık buna dur demeliyiz. Ayağa kalkmalı ve şerefimizi haykırmalıyız. Halep'in çığlığına ses vermek, ihtiyaçlarını karşılamak en asli vazifemizdir.

Halep için en iyi insani yardım ise kendilerini ölüm makinelerinden koruyacak teçhizat ve donanımların verilmesi ve açlıkla cebelleşen halk için insani yardım koridorunun açılmasıdır.

Ayrıca Arakan'da yaşanan insanlık dışı katliamlar karşısında da İslam dünyasını harekete geçmeye çağırıyoruz.

Zalimleri lanetlerken, Rabbimizden onuru ve şerefi için direnen kardeşlerimize yakın bir zafer diliyoruz.

Halep'i boğan bizim sessizliğimiz ve eylemsizliğimiz olmasın!

Eyleme Destek veren stk ve kulüpler;

Tatvan özgür der, Bitlis ihh, Tatvan insander, Tatvan tek der, Anadolu ögrenci birligi, Anadolu platformu, Tatvan meryem der, Tatvan iyilik der, Tügva, Ensar vakfı, Genç memursen, İlim yayma cemiyeti, Ak parti gençlik kolları, Bitlis Bediüzzaman Said Nursi Kültür ve Eğitim Vakfı, Bitlis Eren Üniversitesi İdealist Gençler Derneği, Bitlis Nur Hanımlar Derneği, Bitlis İlim ve Kültür Derneği, Bitlis Eğitimciler Derneği

Önceki ve Sonraki Haberler