Bitlis'teki STK’lar “Barış İstiyoruz’’ Dedi

Bitlis'teki STK’lar “Barış İstiyoruz’’ Dedi

Son zamanlarda meydana gelen asker ölümleri ve sınır dışı operasyonlarına Bitlis’te bulunan sivil toplum kuruluşları yaptıkları basın açıklamasıyla savaşa “DUR” dedi.

Bitlis Ulu Camii önünde bugün saat 12:30’da yapılan basın açıklamasına çok sayıda sivil toplum kuruluşları katıldı. Sivil toplum kuruluşları adına Bitlis Eğitim Sen Başkanı Savaş ÜLKÜ basın açıklamasını okudu.

Basın Açıklamasının Tam Metni:

BİTLİS BARIŞ İSTİYOR, ARTIK ÖLÜMLER OLMASIN

Barış dili, yerini savaş diline bırakıyor, bu da çözüme dair umutları azaltıyor.Her şeyden önce ölümlere, kan ve gözyaşlarına yol açan silahlara dur demeli, bu ülke hepimizin,hepimiz aynı gemideyiz bilincinde olmak gerekmektedir.Bugün yaşamını yitiren her insanımız, bizleri biraz daha çözümden uzaklaştırmaktadır.

İktidar, muhalefet, TBMM, basın, akil insanlar ile herkesin öncellikle akan kanın durması için yapabileceklerini esirgememelidir. Başta siyasi iktidar olmak üzere, siyasi sorumluluk sahibi tüm aktörler, her kesim barışın inşasına katkıda bulunmalı, ortamı geren tutum ve açıklamalardan uzak durmalı, çözüm için çaba harcanmalıdır. Medya organları, toplumda kin ve öfkenin artmasına sebebiyet verecek tarzda yayın yapmaktan uzak durmalı, haber ve yorumlarda basın ilke ve ahlak kurallarına uygun yayın yapmalıdır. Bu kapsamda TBMM, tatilini yarıda bırakıp acilen üye tam sayısı ile toplanmalı ve BDP’ de dahil olmak üzere TBMM çatısı altında soruna çözüm aranmalıdır.

Bugüne kadar 30 bini aşkın insanımızın yaşamına mal olan, binlerce faili meçhul cinayete sebebiyet veren, ülkenin doğusunda her gün toplu bir mezarın bulunduğu koşullar, hükümetlerin yıllardır soruna savaş politikaları ve şiddet merkezli çözüm dayatmasının sonucunda ortaya çıkmıştır.

Operasyon ve çatışma ayrışma demektir. Kürt meselesi bir asayiş meselesi değildir. Kürt sorunu, insani olduğu kadar sosyal, siyasal, ahlaki ve vicdani bir meseledir. Bu sorun, demokrasinin, hukukun üstünlüğü ve insan hakları ekseninde çözülebilir. Toplumsal hafızamız, çatışma ve operasyonların çözüm olmadığını, çözümü ötelediğini, engellediğini, Türkiye kaynaklarını, geleceği ve umutlarımızı yok etmeye yaradığını bize yeterince öğretmiştir.

1990’lı yıllarda denenen ve derde deva olamayan olağanüstü valilerin ve özel timlerin ihdasına, sınır ötesi harekatlara, talimatla yönlendirilen haksız tutuklama ve göz altılara, öç almaya,sivil siyasetin dışında sorunu asayiş eksenli gören politikalara dönülmesi,geçmişte de görüldüğü gibi daha çok kan ve göz yaşı,daha çok hukuksuzluk,daha çok ayrışmayı getirecektir.Yıllardır tüm liderlerin ‘’Bıçak kemiğe dayandı ‘’söylemi ile başlayan uygulamaların çözüme hizmet etmediği hafızlarımızda tazedir.

Artık yeni bir dil kullanılmalıdır. Bu dil savaşı değil, barışın dili olmalıdır. Bugünün savaş naraları, geleceğin yıkımı ve yarının utancı olacaktır. Gelecek nesillere karşı sorumluluğumuz olduğu unutmamalıyız. Türkiye’de başta iktidar ve muhalefetten beklenen, kalıcı bir barış ve kardeşlik ortamının, huzur ve güvenin, demokrasi ve insan haklarının, adaletin çağın gereklerine uygun tarzda inşası ve Kürt meselesi için çözüm üretmektir. Bunun ilk adımı da operasyonların durması ve silahların susmasını sağlamaktır.

Biz aşağıda imzası bulunan sivil toplum kuruluşları olarak bu gidişattan endişe duymaktayız. Her çatışma ve her ölüm, çözümsüzlüğü daha çok derinleştirmekte. Türkiye’yi karanlığa sürüklemektedir. Herkesi aklı selime davet ediyoruz. Yarın çok geç olmadan bu gidişata “DUR” demek için devletin operasyonları durdurması, PKK’nın de silahları susturması gerekmektedir. Çatışmalı ortam bir an önce sona erdirilmeli, silahlar susmalı, yıllardır akan kanın durması için insani bir talep olan

‘’ARTIK İNSANLAR ÖLMESİN ‘’çağrıları yanıtsız kalmamalıdır.

DEKLERASYONA İMZA ATAN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

1.TATVAN ÖZGÜR DER ŞUBESİ

2.TATVAN ÖZGÜR EĞİTİM SEN TEMSİLCİLİĞİ

3.BİTLİS EĞİTİM SEN ŞUBESİ

4.SES BİTLİS ŞUBESİ

5.TATVAN EĞİTİM SEN TEMSİLCİLİĞİ

6. NORŞİN EĞİTİM SEN TEMSİLCİLİĞİ

6.YAPI- YOL SEN BİTLİS İL TEMSİLCİLİĞİ

7.TÜM- BEL SEN BİTLİS İL TEMSİLCİLİĞİ

8.BES BİTLİS İL TEMSİLCİLİĞİ

9.TARIM ORKAM SEN BİTLİS İL TEMSİLCİLİĞİ

10.BTS BİTLİS İL TEMSİLCİLİĞİ

11.DİVES BİTLİS İL TEMSİLCİLİĞİ

12.HABER SEN BİTLİS L TEMSİLCİLİĞİ

13.ESM BİTLİS İL TEMSİLCİLİĞİ

14.BİTLİS ÖĞRENCİ DERNEĞİ

15.BİTLİS TÜTÜN ÜRETİCİLER BİRLİĞİ DERNEĞİ

16.İHD BİTLİS TEMSİLCİLİĞİ

17.TES- İŞ BİTLİS İL TEMSİLCİLİĞİ

18.TARIMSAL VE KIRSAL KALKINDIRMA FEDERASYONU

19.BİTLİS BAKKALLAR VE BAYİİLAR ESNAF ODASI BAŞKANLIĞI

20.38.BÖLGE ECZACILAR ODASI BİTLİS İL TEMSİLCİLİĞİ

21.MEYADER BİTLİS İL TEMSİLCİLİĞİ

22.KURDİ-DER

23.BARIŞ ANNELERİ

24.ATAMAYAN ÖĞRETMENLER PLATRORMU

25.BİTLİS DİNİ HİZMETLER DERNEĞİ

26.GENEL –İŞ TATVAN TEMSİLCİLİĞİ

27.GENEL –İŞ NORŞİN TEMSİLCİLİĞİ

 

HABER . Sinan KIRANŞAL

 

Önceki ve Sonraki Haberler