“Müslüman Kadın ve Sorumlulukları”

“Müslüman Kadın ve Sorumlulukları”

Özgür-Der Tatvan Şubesinin düzenlediği Yazar Sabiha Ateş Alpat’ın katıldığı ‘Müslüman Kadın ve Sorumlulukları” konulu konferans Tatvan Kültür Merkezinde yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Sunuculuğunu Sümeyye Sönmezlerin yaptığı program Safiye Akdeniz'in Kur'an-ı Kerim Ve Mealini okuması ve Özgür-Der üyelerinden Gönül Peker'in açılış konuşmasıyla başladı.  Peker konuşmasında, Özgür-Der' in Tevhidi çizgisini, temel ilkelerini, yaşadığımız ülkedeki temel sorunlar ve bu çizgide sürdürülen faaliyetlere değindi. Özgür-Der Çocuk Kulübü üyelerince okunan şiir ve ezgiler okundu.

Program Yazar Sabiha Ateş Alpat' ın sunumuyla devam etti. Alpat, 'Tarihten başlayarak kadının istismar edildiğini, bunun ilk örneğinin Kabil olduğunu söyledi. Günümüzde de Müslüman kadının istismar edildiğini, Emperyalist dünyanın kadını değersizleştirdiğini ve kadın üzerinden dine saldırılar yapıldığını ifade etti. Yazar Sabiha Ateş Alpat, İslam ile birlikte değerinin yükseldiğini, İslam'dan başka hiçbir yerde ve hiçbir sistemde kadının adının olmadığını, İslam ile birlikte, kadının kadınlığını hatırladığını söyledi.

ALPAT, Müslüman kadın tercihini haktan yana yapandır. LA İLALAHE İLLALLAH derken her şeyi kabul etmeyiz. Bizim hayırlarımız ve red edişlerimiz vardır. İMAN EYLEMSİZ OLMAZ,  imanımız, aksiyonu ve aktivitesi olan bir imandır. Eylemlerimizi ve söylemlerimizi bu kimlik üzerinden dizayn etmemiz gerekir, dedi.

ALPAT, Teslimiyet ve teslimiyet problemi yaşıyoruz. Müslüman kadının eylemlerini ve söylemlerini Allah belirlemelidir. İman eden kadınların en önemli pozisyonu iffettir, dedi.

İslam tarihinde kadına da değinen Alpat, Hz. Asiye 'nin boyun eğişini, Hz. Hacer 'in tevekkülünü, Hz. Zeyneb' in Yezide karşı mücadelesini örnek gösterdi. Müslüman kadının sorumluluğu, kul olması, zevce olması, ana olmasıdır. Çağın firavunlarına boyun eğmeyen, zamanın Yezidlerine karşı duran kadın Zeyneb olacak, Asiye olacaktır. Müslüman kadının şahsiyeti tevhide dayanmalıdır, dedi.

Alpat, Dinleyicilerden gelen soruları cevaplandırdıktan sonra,. Program slâyt gösterisiyle sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler