Özgür-Der Tatvan, Ceylan Kız İçin Bildiri Dağıttı

Özgür-Der Tatvan, Ceylan Kız İçin Bildiri Dağıttı

Tatvan'da bir bildiri dağıtan Özgür-Der Tatvan Şubesi, Lice'de meydana gelen bir patlamada parçalanan kız çocuğu Ceylan Önkol'ın hangi suçtan dolayı öldürüldüğünü sordu ve konuyla ilgili Hükümet'e sorular yöneltti.

Özgür-Der Tatvan Şubesi, 05.10.2009 tarihinde Diyarbakır'ın Lice İlçesine bağlı Şenlik (Sıpéni) Köyü Xambaz Mezrasında meydana gelen patlamada 14 yaşındaki Ceylan Önkol adlı kız çocuğunun feci şekilde parçalanarak öldürülmesiyle ilgili olarak Tatvan ilçesinde bildiri dağıttı.

Bildirinin tam metni:

HANGİ SUÇTAN DOLAYI ÖLDÜRÜLDÜ?

05/10/2009

"Diri diri toprağa gömülen kız çocuğuna sorulduğu zaman… Hangi suçtan dolayı öldürüldü diye?" Kur'an-ı Kerim (Tekvir 8.ve 9. Ayet)

Anne, bana makarna pişirsene dedikten sonra bir kız çocuğu paramparça oldu.

İstediğimiz kadar susalım, ölen kız çocuğunun çığlığı bizim sessizliğimizden daha büyük.Bizler sustukça o bağıracak,ta ki bizler de bağırana kadar.

iyarbakır'ın Lice İlçesine bağlı Şenlik (Sıpéni) Köyü Xambaz Mezrasında meydana gelen patlamada 14 yaşındaki Ceylan Önkol adlı kız çocuğu feci şekilde parçalanarak öldürüldü.Buna rağmen gerek yetkililer, gerek medya bu vahşeti görmezden gelerek,sorumluluklarından kaçındılar.

Hükümet'in şu sorulara cevap vermesini talep ediyoruz:

Ceylan Önkol adlı kız çocuğunun ölümüne neden olan havan mermisi Tapantepe karakolundan mı atılmıştır? Olaya neden olan merminin TSK'ne kayıtlı olup olmadığı, hangi silahtan atıldığının tespiti için gerekli kriminal incelemeler yapılmış mıdır? Eğer söz konusu havan mermisi TSK'ne bağlı birimlerce atılmışsa kimler, hangi amaçla bu emri vermiştir?

Olay ister kasıtla isterse de taksirle olmuş olsun, eğer bir sorumluluğu varsa sorumlular bunun hesabını vermek zorundadır. Hükümet de konuyu araştırmalı ve konunun sorumlularını ortaya çıkarmalıdır. Diğer yandan; Tapantepe Karakolu yetkililerinin, kendilerine bildirildiği halde kendi yetki sahalarındaki olay mahalline intikal etmemeleri, savcının da can güvenliğini bahane ederek olay yerine aynı gün içinde gitmeyip delillerin karartılma ihtimaline yol açması nedeniyle bu kurum ve kişilerin görevlerini ihmal etmeleri söz konusudur.

Özgür-Der Tatvan Şubesi olarak, olaya sebebiyet verenleri, olayı görmezden gelenleri ve gerekli müdahaleyi yapmayan kurum ve yetkilileri protesto ediyoruz. Cinayetin  bir an önce aydınlatılarak sorumlulardan, kusuru ve ihmali bulunanlardan hesap sorulmasını talep ediyoruz.  

ÖZGÜR-DER TATVAN ŞUBESİ

Önceki ve Sonraki Haberler