Özgür-Der'den emperyalizm konferansı

Özgür-Der'den emperyalizm konferansı

Özgür-Der Tatvan Şubesi'nin düzenlediği 'Emperyalist saldırılar ve İslami tavır' konulu konferans yoğun bir katılımla yapıldı.

Özgür- Der Tatvan Şubesi'nin düzenlediği 'Emperyalist saldırılar ve İslami tavır' konulu konferans yoğun bir katılımla yapıldı.

Konferans Özgür-Der Tatvan Şubesi üyelerinden Maşallah Özel'in Kürtçe ve Türkçe yaptığı sunumuyla başladı. İbrahim Aykan'ın Kur'an-ı Kerim ve mealinin okumasıyla devam eden konferansta söz alan Özgür-Der Tatvan Şubesi Başkanı Şefik Akdeniz, emperyalistlerin, mazlum halklar ve insanlık yararına hiçbir olumlu adım atmayacaklarının, yaptıkları kanlı vahşetlerden anlaşıldığını söyledi. Akdeniz emperyalizme karşı yapılabilecekler konusunda ilk olarak zihinsel esaretten kurtulunması gerektiğini belirterek şunları söyledi. "Bu zihinsel esaretten kurtulmak, emperyalist düşünceleri reddetmek ve emperyalizme karşı direnişin mümkün olduğuna inanmaktır. Emperyalizmin yenilmezlik ve güçlülük imajını yok etmektir." Tatvan Kardelen Oteli Toplantı salonunda yapılan konferansa konuşmacı olarak katılan Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak ise kısaca emperyalizmin ne demek olduğunu dünya haritası üstünde örnekler vererek anlattı. Dilipak, emperyalistlerin etkin olduğu dünyada aşırı derecede ekonomik, ekolojik ve nüfussal adaletsizliklerin bulunduğunu, mesela Coca Cola' nın sermayesinin Türkiye'nin bütçesinden fazla olduğunu, İslam ülkelerinin gelirlerinin, Almanya' nın gelirinin yarısı olduğunu, Bill Gates 'in şirketinin borsa değerinin 300 milyar dolar iken Afrika' daki bir mazlumun ayda 10 dolarla geçindiğini kaydetti. Dilipak, ABD'nin tüm zenginliğinin mazlum Kızılderililer'in servetine dayandığını, onları katlederek yer altı ve yer üstü zenginliklerini çaldığını, köleliğin merkezi olan Liberya'ya özgürlükler ülkesi adının verildiğini ve bu şekilde Kızılderililer'in kanı, gözyaşı ve sarıların alınteri üzerine emperyalizmin kurulduğunu ifade etti. Dilipak konuşmasının sonunda "Tüm bunlara karşılık biz adil olmak zorundayız.Düşmanımız Şaron'a bile adaletsizce davranamayız. Ayrıca celladımızın bile hakkını gözetmemiz gerekir " dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler