Roboski Katliamı Tatvan’da Protesto Edildi

Roboski Katliamı Tatvan’da Protesto Edildi

Tatvan Özgür-Der, katliamın 1. yıldönümünde Roboski’nin faillerinin bulunması için Tatvan A.V.M önünde basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasını Tatvan Özgür-Der üyesi Metin AVA okudu. Basın açıklamasına Özgür Eğitim Sen Tatvan temsilciliği ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Basın Açıklamasının Tam Metni:

28.12.2011 gecesi, Şırnak’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Roboski köyünde, Irak’a “sınır ticareti” için giden ve köylerine dönmekte olan sivillerin üzerine TSK’ye ait F-16 savaş jetleriyle bomba yağdırılmış, 34 masum insanın can verdiği bir katliam işlenmişti. Kürt halkına dönük asırlık zulümlerin son halkası olarak gerçekleşen Roboski katliamının üzerinden bir yıl geçmiş ancak yaşanan bu katliam, devlet-hükümet-basın-yayın kuruluşları tarafından uzun süre görmezden gelinerek örtülmeye çalışılmış ve faillerin kimler olduğuna dair bir açıklama yapılmamıştır. Anlaşılmaktadır ki; Roboski katliamının sorumluları ve failleri, Başbakandan alınan cesaret ve destekle, “Ankara’nın karanlık dehlizlerinde” koruma altına alınmıştır.

Hükümet olayı aydınlatma konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekirken; bu katliamı ve sorumlularını aklamaya çalışan bir tavır sergilemeye devam etmektedir. Başbakan’ın bizzat kendisi Roboski katliamı ile ilgili yaptığı bütün açıklamalarda katledilenleri suçlamakta, bu meseleyi gündemde tutan vicdan sahibi tüm duyarlı kesimleri “terörist” olarak görmekte ve adeta bu vahşeti sıradan ve rutin bir “güvenlik önlemi” olarak tanımlamaktadır. Açılan soruşturmaların bir adım ilerlememesi, TSK’nın Meclis İnceleme Komisyonu’na olayla ilgili hiçbir belge ve bilgi göndermemesi gibi gerçekler Roboski katliamının “organize ve örgütlü” biçimde örtbas edileceği yönünde oluşan haklı kanaatleri pekiştirmektedir.

Roboski’de katledilen mazlumlar için yükselen feryatlara karşı sağır kesilenler bilmeli ki; bombalarla katledilen sadece 34 masum değil, bizatihi ADALET’in kendisidir! Kürt sorunu konusunda her platformda çözüm vaadinde bulunan AK Parti hükümeti, katliamın üzerindeki bu sis perdesini kaldırmadığı müddetçe bu katliamın başlıca sorumlusu olarak görülecektir. Hükümet, olayın asli sorumlusu değilse, Başbakan açık ve net bir şekilde özür dilemelidir. Devletin bu katliamdaki sorumluluğunu kabul etmelidir. Olayda kastı ya da kusuru olanlar ortaya çıkarılmalıdır. Suçlular cezalandırmalıdır. Kürt sorunu barışçıl yollarla çözülmelidir ki bir daha bu tür hadiseler yaşanmasın.

Buradan hükümeti ve Başbakan’ı uyarıyoruz: Kendi halkını bombalayan ve çocukların paramparça olmuş cesetlerini toplayan anaların yüreğine kor düşürenler için hem bu dünyada, hem ahiret gününde huzur ve kurtuluş olmaz. Zulüm ile abad olunmaz, adalet yaşamın temel mihengidir.

Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor: "Sakın Allah'ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma. Allah onların cezasını gözlerin korkudan yerinden fırlayacağı bir güne kadar ertelemektedir."(İbrahim 42)

Dün 34 masumun kanı karlar üzerindeydi, şimdi karların altında yatıyor. Roboski'de 19'u çocuk 34 masum insan karlar altında adalet bekliyor. Çocuklarının paramparça olmuş cesetlerini toplayan anaların yüreğinde ateş kor olmuş adalet istiyor. Bir yıldır karların altında yatan masum kanlar unutturulmaya failler gizlenmeye çalışılıyor. Olayın ardındaki gerçekler henüz aydınlatılabilmiş değil. Acı olayın gerçekleştiği günden beri iktidarın olayın üzerine ciddi bir şekilde eğilmemesi ve katliamın sorumlularını bulma konusunda işi ağırdan alması acımıza acı katmıştır.

Bizler Bu katliamın sene-i devriyesinde; yakınlarını kaybeden acılı ailelerinin üzüntülerini paylaştığımızı ifade etmek, öldürülen masum canları asla unutmayacağımızı hatırlatmak ve Roboski’nin katilleri bulunana kadar bu haklı mücadelenin yanında saf tuttuğumuzu ilan etmek için burada bulunmaktayız.

Yüreklerini ve adalet duygularını vicdansızlık girdabında yitirenlerden parçalanmış bedenlerin hesabını sormak için buradayız! Her Roboski dendiğinde öfke nöbetlerine tutularak mazluma kara çalanlara, zulmü sahiplenenlere Ahireti ve ilahi adaleti hatırlatmak için buradayız! Çirkin kahkahalar eşliğinde Roboskiden nemalananları, adaletin tesisini erteleyerek bu istismara çanak tutanları utandırmak için buradayız! Sesimizi Roboskili annelerin feryatlarına yoldaş kılmak; beraber gözyaşı döküp, beraber yakarmak için buradayız! Herkes için adalet çağrısını hep birlikte yükseltmek ve her kim olursa olsun zalimin karşısında olduğumuzu haykırmak için buradayız!

Roboski’ye düşen ateş sönene; adalet yerini bulana dek! Roboski katliamının acısını ilk günkü gibi diri tutacağız; ta ki zalimlerden hesap sorulana dek! Sesimizle, duamızla, yüreğimizle burada olmaya ve adalete şahitlik yapmaya devam edeceğiz.

Şüphesiz Allah adaleti emreder.

Özgür-Der Tatvan Şubesi

tavan-20121229-1.jpg

tavan-20121229-2.jpg

tavan-20121229-3.jpg

tavan-20121229-4.jpg

tavan-20121229-5.jpg

tavan-20121229-6.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler