"Seküler bir dünyada Müslümanlar ve Gazze”

"Seküler bir dünyada Müslümanlar ve Gazze”

Tatvan Özgür-Der konferans salonunda yapılan seminere Muş Alparslan Üniversitesi'nden İkram Filiz konuşmacı olarak katıldı.

Seminer  Enes Ece'nin okuduğu Kur'an-ı Kerim  tilaveti ve mealiyle  başladı.

İkram Filiz özetle şunları söyledi:

Seküler kelimesi batının ürettiği bir kavram olarak karşımıza çıkıyor.

Genel hatlarıyla bu kavram tanrının ve dinin hayatın dışına  atılmasını  isteyen bir düşüncenin tezahürüdür. Batıda Hristiyanlığa ve kiliseye karşı  gelişen bu süreç toplumların hayatından  dini olan herşeyi çıkarmayı esas alır. Hayatı ve insanı dini olan her şeyden uzaklaştırmak bunun yerine insanı ve aklı ön plana alan bir yaşam şeklini benimser.

 Sekülerizm süreç  içinde  nerdeyse  herkese sirayet  etmeye başladı .

Hayatı sadece dünyadan ibaret gören, ölüm sonrası hayatı kabul etmeyen bu yaşam şekli., bugün yaşadığımız dünyada  özellikle gençler arasında etkili oluyor .Hakim güçler tarafından pazarlanan seküler hayat tüm dünyada etkisi halen devam ediyor. Sadece dünyevi olanı kabul eden sekülerizm insana  hedeflerine ulaşması için   her türlü yolu mubah kılar.

Hayatı zevk için yaşamayı hedefler.

Kimseye hesap vermeyen bireyler yetiştiren bu düşünce aileyi yok sayar. Her türlü ahlaksızlığı pazarlayan, cinsiyetsizliği savunan ,tanrıyı kabul etmeyen, aklı kutsayan bu akım her türlü zulmü de beraberinden getirmiştir.

Bugün seküler düşüncenin merkezî olan batılılar dünyayı kan gölüne çevirdiler.

Bunun son örneği Gazze’de yaşanan katliamdır. Canlı cansız demeden herşeyi yok ediyorlar.. Kendinden olmayanı kabul etmeyen  özellikle müslümanları hedef alan batının geldiği durum ortadadır.

Vahşice insanlığa saldıran ,her türlü insani değeri yok sayan ,dünyaya her türlü tehlikeyi saçanlar bugün seküler düşüncenin geldiği noktayı gösterir.  Kimseye hesap vermeyen her istediği yapan bu akım insanlığa verecek bir şeyleri kalmamıştır. Bugün dünya batının korkunç yüzünü bir kez daha tanımıştır.

Gazze’de yaşanılanları gördükçe batıya  nefretin arttığını görüyoruz. İnsanlar batılı değerlerden kaçarak yeni bir arayışa girmeleri bundandır.

Binlerce batılının İslam’ı seçip müslüman olması  batılı değerlerin iflas ettiğini gösterir.

Bugün seküler hayatı benimseyen batının insanlığa verecek bir değeri kalmamıştır.

Gazze halkının bunca zulme rağmen teslimiyeti ve sabrı tüm insanlığa yeni bir ruh vermiştir.

Her türlü imkana sahip olan batılıların İslami seçmeleri bu yeni ruhun etkisidir

Allah günleri kulları arasında çevirendir.

Allah'ın varlığı inananlar için çok büyük güçtür. Ahireti önceleyen bir inanç hiç kimsenin yaptığının yanında kalmayacağının inancını verir. Allah’ın herşeyden haberdar olduğuna inanır. Allah insana yaşam biçimi olarak İslam’ı seçmiştir. İnsan için en güzel yaşam şekli İslam’dır. Allah her seyi  en doğrusunu bilendir ve yapandır.

Program soru ve cevap faslı ile sona erdi.

img-20240309-wa0009.jpg

img-20240309-wa0012.jpg

img-20240309-wa0010.jpg

img-20240308-wa0009.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler