Tatvan Halkı Darbeye Karşı Meydanlarda

Tatvan Halkı Darbeye Karşı Meydanlarda

15 Temmuz akşamı gerçekleşen askeri kalkışmayı telin etmek için Özgür-Der Tatvan şubesinin öncülüğündeki sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla darbe karşıtı eylem yapıldı.

Tatvan Yaşam AVM önünde bir araya gelen duyarlı Tatvan halkı,darbeye karşı meşru iktidarın yanında olduklarını belirterek darbe girişimini lanetledi.Stk'ların kurduğu platform önünde toplanan Tatvan halkı tekbirler ve sloganlar eşliğinde basın açıklamasını dinledi.

Programda sık sık, "Cuntanın Tankı Yıldıramaz Halkı!""Darbeye Karşı Omuz Omuza!", "Yaşasın Ümmet Dayanışması!""Darbeye Direnen Halkımıza Bin Selam!", "Zalimler için Yaşasın cehennem" gibi sloganlar atıldı.

Sivil toplum kuruluşlarından Tek-der, Furkan-der, TUGVA, Eğitim-Bir Sen  temsilcilerinin kısa değerlendirme konuşmalarının ardından platform adına Özgür-der Tatvan şube başkanı Özcan TAŞCAN basın açıklamasını okudu. Akabinde Tatvan Belediye Başkanı Fettah AKSOY, Tatvan halkına hitaben duygulu bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından kürsüye çıkan Molla Zahit KOLDAŞ Türkçe, Kürtçe ve Arapça dualar okurken Tatvan halkı topluca bu dualara amin dedi.

Basın açıklamasının ardından Tatvan halkı, meydan yerinde cemaat halinde akşam namazını eda etti. Namaz sonrası, katledilen şehitler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Grup, basın açıklamasından sonra da "Darbeye Hayır" nöbetine devam edeceklerini belirtti.

tatvan-20160717-01.jpgtatvan-20160717-02.jpgtatvan-20160717-03.jpgtatvan-20160717-04.jpgtatvan-20160717-05.jpgtatvan-20160717-06.jpgtatvan-20160717-07.jpgtatvan-20160717-08.jpg

Platform adına okunan basın açıklamasının tam metni:

Rahman ve Rahim olan Allah'ın Adıyla….

 "Zulmetmekte olanlar, nasıl bir inkılaba uğrayıp devrileceklerini pek yakında bileceklerdir." (Şuara/227)

Takvimlerin 15 Temmuz'u gösterdiği sıcak bir akşamda; "olmaz, yapılmaz, zamanı değil, dönemi kapandı" denilen aşağılık darbe teşebbüsü ile maalesef bir kez daha karşılaştık.Kabus görmüş ya da dehşetli bir korku filmi seyretmişcesine tedirginiz. Ama hamdolsun yılmadık, alanlarda, sokaklardayız. Ve Elhamdülillah bu darbe girişimi halkın iradesine sahip çıkmasıyla akamete uğramış ve başarısız olmuştur. Rabbimiz bizlere bir daha böyle kötü günler yaşatmasın. Böylesine haince planları yapan güruhları Kahhar ismiyle kahru perişan eylesin inşallah.

Tarihi darbelerle dolu Türkiye'de dün akşam maalesef yeni bir darbe girişimiyle daha karşı karşıya kaldık. Yaklaşık her 10 yılda bir askeri darbelerle büyük travmalar yaşayan Türkiye halkı, dün akşam büyük bir badireyi Allah'ın izniyle atlattı.

Dünden bugüne dünyada yaşanan tüm askeri darbelerin perde gerisinde, başta ABD olmak üzere emperyalist devletlerin yer aldığı biliniyor. ABD, İngiltere, İsrail, Avrupa Birliği gibi dünya siyasi sistemini dizayn etmeye, toplumları hegemonyaları altına almaya çalışan İslam ve insanlık düşmanı bu güçler, dün akşamda gördüğümüz gibi sahip oldukları alışkanlıklarını yerli işbirlikçileri eliyle yeniden icra etmeye çalıştılar.

Darbe girişimleri hedefine ulaştığında 'iyi çocuklar' deyip darbecileri tıpkı Mısır'daki Sisi'yi alkışlar gibi alkışlayan, ama bu girişimler akim kaldığında 'demokrasi' teraneleri okuyan müstekbir güçler bilmeli ki, bu darbe girişiminin de arkasında onların olduğu çok açık bir şekilde görünüyor. 

Türkiye'de dün akşam bir grup insanlık düşmanı paralel çeteler tarafından gerçekleştirilen askeri kalkışma, sadece seçilmiş hükümete karşı değil, tüm halka ve dahi İslam ümmetine karşı yapılmış bir darbe girişimidir. 15 Temmuz Türkiye için yeni bir milat olmuştur. Halkın darbecilere karşı direnerek kendi geleceklerinin tekrar vesayet altına alınmasına izin vermeyen Müslüman Türkiye halkı, izzetli bir direniş sergilemiştir. 

27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat gibi büyük darbelerin hedeflerine ulaşmasına; inancına, öz benliğine tutunarak izin vermeyen Türkiye halkı, 15 Temmuz akşamı başta ABD olmak üzere tüm dünya müstekbirlerine büyük bir ders vermiştir. 

Bugün her zamankinden fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız vardır. Zaman, geçmişte olduğu gibi bugün de bizlere ayrılıp parçalandığımızda, bölük pörçük olduğumuzda, zalimler tarafından değirmenlerde nasıl öğütüleceğimizi göstermiştir. Bugün yaşadıklarımız bizlere birlikte, bir vücudun azaları gibi hareket etmemizin elzem olduğunu tekrar göstermiştir. Tüm farklılıklarımızı zenginlik diye beslenmeli, geleceğe daha emin adımlarla ilerlemeliyiz. 

Türkiye halkı; dün öyle bir gece yaşadı ki, sabahı Mısır gibi olabilirdi. Üzerinden jetlerin alçak geçiş yaptığı ve hatta bombalaması yaşamın bir parçası haline gelen Gazze sabahı gibi olabilirdi. Meydanlarda binlerce Esma'lar, Muhammed'ler toprağa düşebilirdi. Hamdolsun ki, Rabbimizin inayetiyle bu zorlu süreci selametle atlattık.  

Darbeler ne dün amacına ulaştı ne de bugün ulaşacak. Türkiye halkının bugününü ve yarınını hedef alan bu alçakça kalkışmayı lanetliyoruz. Halka silah doğrultan bu güruhu tel'in ediyoruz. Bilinmeli ki halkımıza karşı yönelen her türlü saldırıya karşı duracağız. Memleketin tüm meydan ve caddelerinde darbe girişimine karşı direneceğiz. Tüm halkımızı da zorbalara, darbecilere karşı direnmeye davet ediyoruz. Müslüman Türkiye halkı bu gibi girişimlere boyun eğmeyecek ve karşısında duracaktır.

Yöneticilerimizden de beklentimiz şudur: Bu alçakça girişimi yapanlara en ağır cezalar verilsin. Verilsin ki bir daha hiçbir kimse, grup, yapı buna teşebbüs edemesin. Bu vahim olay Türkiye'deki askeri vesayetin tamamıyla bitirilmediğini göstermiştir. Bu vesile ile Türkiye üzerindeki bütün vesayetler tarihin çöplüğüne  gömülsün.

Zalimler şunu bilmeli ki, kendilerinden önceki bu tür girişimler nasıl akim kaldıysa kendilerinin bu alçakça darbe girişimi de akim kalacaktır ve hamdolsun kalmıştır. Zorbaları zillete boğan, onurlu direniş gösteren izzetli halkımız, gasıplara geçit vermemiştir. Bu münasebetle söz konusu askeri kalkışmanın sonuçsuz kalmasında etkili olan halkımızı gösterdikleri tavır nedeniyle kutluyoruz. Bu onurlu tavrı gösterirken hayatını kaybedenlere ise Allah'tan rahmet, yakınlarına da sabr-ı cemil diliyoruz.

TATVAN DARBEYE HAYIR İNİSİYATİFİ

Önceki ve Sonraki Haberler