Tatvan ‘Mavi Marmara Şehitlerini’ Unutmadı

Tatvan ‘Mavi Marmara Şehitlerini’ Unutmadı

Tatvan Özgür-Der şubesi “Gazze ve Mavi Marmara” adlı program yapıldı.

Program Özgür-Der kadın kolları tarafından bayanlara yönelik düzenlendi. Programa Mavi Marmara gemisinde şehit olan Cengiz SONGÜR'ün kızı Sümeyye AKDENİZ ve gemiye Tatvan'dan katılan M. Zeki SÖNMEZLER'in kızları ve yakınları da katıldı. Program Özgür Der üyesi Figen ATALAY'ın okuduğu Kur'an'ı Kerim tilavetiyle başladı.

Tatvan Özgür-Der bayan kolları adına Filiz KIRANŞAL konuşma yaptı.

Filiz KIRANŞAL'ın konuşması:

Hamd, yaratan, yaşatan, yöneten, öldüren, dirilten, hesaba çeken ve alemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur. Salat, O'nun yüce peygamberine, sevgili öğretmenimize, Selam o Peygamberin ehli beytine, ashabına, O'nun izinde yürüyüp, O'nun yolunda ölenlere.

Gazze, ümmetin kanayan yarasıdır. Sadece Gazze değil, yeryüzünde Müslümanların yaşadığı topraklar kan ağlıyor. Her gün Müslüman kanı dökülüyor ve toprakları işgal ediliyor. Siyonist ve emperyalist güçler kendi çıkarları ve gelecekleri için yeryüzünü, Müslümanlara dar etmeye çalışıyor. Üzerinde yaşadığımız topraklar başta olmak üzere, Ortadoğu, Asya ve diğer bölgelerdeki Müslümanların yaşadığı yerlerde zülüm, kan, sömürü ve ölüm var.

Allah ve Resulünün İstediği yaşamı bırakan ümmet, parçalandı ve zayıf kaldı. Müslümanlar çözüm arayışlarını yanlış yerde aradıklaiı için bir türlü istedikleri sonuca elde edemediler.

Müslümanların bu zayıflığı Siyonist ve emperyalist zalimlerin iştahını kabarttı. Filistin ve Gazze bunun canlı ve en acı örneğidir.

Mavi Marmara gemisinde yaşanan acı olayların yıl dönümündeyiz. Gazze'ye yardım götürmek üzere yola çıkan yarım filosu uluslar arası açık suda, Siyonist devletin korsanlığına, terörizmine muhatap kaldı. Gemide yaşanan zulümleri Filistinli kardeşlerimiz her zaman yaşıyor. Mavi Marmara olayı ümmetin kaybettiği gücün farkında olmayı sağladı.

Gemide bulunan az sayıdaki onurlu ve vicdan sahibi insanların direnişi, katil İsraili dünyaya nasıl rezil ettiğini hep beraber gördük. İnsani yardım kuruluşları ve tüm Filistin dostları olarak da, kanımızın son damlasına kadar İsrail ve işbirlikçilerine karşı İnşallah mücadele içinde edeceğiz. Aradan bir yıl geçmesine rağmen halen katil Siyonist İsrail'e Mavi Marmara'nın hesabı sorulmadı veya sorulamadı.

İsrail devletinden hesap sorulmalı ve başta Kudüs olmak üzere tüm Filistin toprakları özgür olana kadar mücadele sürdürülmelidir. Bu anlamda bugün yaptığımız programla Filistinli kardeşlerimize destek verdiğimize inanıyoruz. Son olarak gemide Şehit düşen kardeşlerimizin şehadetlerini tebrik eder ve Allah'tan rahmet diliyorum.

Programda Mavi Marmara adlı slayt izlendi.

Esma KINAY ''Vera ''adlı şiiri okudu.

Gençlik kulübü üyeleri Mavi Marmara'da şehit düşenlerin hayatlarını anlattı.

Gençlik kulübü üyeleri '' Şehit tahtında'' adlı ezgiyi okudu.

Program Mavi Marmara gemisinde şehit olan Cengiz SONGÜR'ün hayatını anlatan video görüntüsü ile sona erdi.

Haber: Sinan KIRANŞAL

Önceki ve Sonraki Haberler