Tatvan Özgür-Der’de nebevi aile modeli konuşuldu

Tatvan Özgür-Der’de nebevi aile modeli konuşuldu

Tatvan Özgür-Der'in bu haftaki seminer konusu “Nebevi Aile Modeli” idi.

Semineri Nureddin YARGICI sundu. Metin Ava'nın yöneticiliğini yaptığı program Enes Ece’nin okuduğu Kur’an-ı Kerim ile başladı.

Seminere Diyarbakır Bilgi ve Erdem Vakfı başkanı Nureddin Yargıcı konuşmacı olarak katıldı.

Nureddin Yargıcı konuşmasında yeniden aileyi inşa ve ıslah edebilmek için Nebevi Aile modelini  örnek alınmasının önemini  belirtti. Nebevi aile modelinin vahiy kitabı Kur’an tarafından bizlere anlatıldığını ve bu örnek nebevi aile modellerini yaşadığımız çağa taşıyarak ancak ailemizi ifsada karşı koruyabiliriz. Çünkü modern cahiliye putlarına karşı İbrahimi bir duruş, İsmaili bir teslimiyet ve Hacerce bir kanaat ile durulabileceğini ifade etti.

Yargıcı konuşmasında devamla nebevi ailenin temel özelliklerini şöyle sıraladı:

“1. Nebevi aile rububiyetin ve uluhiyetin tecelligahıdır. Tevhidin hem düşünsel hem toplumsal alanda vahdet olarak tezahür ettiği yerdir

2. Nebevi aile modeli imanın, teslimiyetin, ubudiyetin ve şahitliğinin; davet eri olmanın, adanmışlığın olduğu mekteptir.

3. Nebevi aile modeli ahlaki değerlerin kaynağıdır. Bu değerlerin tarih boyunca insanlığa aktarıldığı adrestir. Nebevi aile modeli sabrı, merhameti, sevgiyi, cömertliği, adaleti, tevekkülü, fedakarlığı, vefayı, tevazuyu, kanaati, vakarı, uhuveti ve isarı iliklerine kadar yaşar ve yaşatır.

4. Nebevi ailenin endişeleri ve dertleri sadece ümmet ve ahiret olan bir aile modelidir.

Yargıcı, Hz. İbrahim putları yıkmasına rağmen, bizler yeni putlar inşa ettik. Konfor, kanaatsizlik ve gelecek kaygısı taşıdık.

Ahiret merkezli bir hayattan ziyade dünya merkezli yaşar olduk.

Ailemizi, çocuklarımızı yakıtı taşlar ve insanlardan olan cehennem azabından koruma sorumluluğunu unuttuk.

Allah Kur’an’da Hz. İbrahim’in, Hz. Yakub’un, Hz. İmran’ın, Hz. Adem’in ailesinde müslümanlara güzel örnekler olduğunu  belirtiyor. Rabbimiz bizden bu aileleri örnek almamızı istiyor.

Bütün çabamız bu doğrultuda olmalıdır. Hem bizim hem de insanlığın kurtuluşu ve huzuru için bu nebevi aile modellerini yaşadığımız çağa taşımalıyız” dedi.

YARGICI, dua ve temenni ile konuşmasını sonlandırdı.

Seminer dinleyicilerin soru ve katkılarıyla sona erdi.

tava20221028-02.jpg

tava20221028-03.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler