Tatvan Özgür-Der’de ‘Yenilenme Fıkhımız’ Konulu Seminer Yapıldı

Tatvan Özgür-Der’de ‘Yenilenme Fıkhımız’ Konulu Seminer Yapıldı

Tatvan Özgür-Der tarafından cuma günleri  yapılan seminere bu hafta  Diyarbakır Özgür-Der’den  Nurettin Yargıcı  konuşmacı olarak katıldı. Bu haftaki yoğun katılımla gerçekleşen seminerin konusu “Yenilenme Fıkhımız” idi.

Tatvan Özgür-Der konferans salonununda gerçekleştirilen seminer İbrahim Aykan'ın okuduğu Kur'ân-ı Kerîm ve meâliyle başladı.

Asr Suresinin kısa tefsirini yaparak konuşmasına başlayan YARGICI özetle şu konulara değindi;

Bütün filozofların ilk soruları ben neyim, kimim, , niçin varım gibi sorular olmuştur. Bizler Müslümanlar olarak da bu gibi soruları sürekli gündemimizde tutmamız, sorgulamamız gerekiyor. Hayatı, sadece yeme içme, oyun eğlenceden ibaret sanmamak amacına uygun olarak yaşamalıyız. Rabbimiz Zariyat süresinin 56. ayetinde ''Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım'' buyuruyor. Rabbimiz kendisine kulluk eden, toplumu inşa eden bir toplum olmamızı istiyor.

YARGICI, Kur'anda peygamberimize ilk inen ayetlerlere baktığımızda  '' oku emriyle, Ey örtüsüne bürünen kalk ve uyar, elbiseni temiz tut ayetleriyle karşılaştığımıza dikkat çekerek daima hareket halinde olmamız gerektiğini vurguladı. Yenilenmek için; okumalı, düşünmeli, akletmeliyiz. Yenilenmek inşa etmektir. Müslümanlar olarak dünyanın gerisinde kaldık. Batı teknolojik alanda sürekli ilerlerken bizler imani olmayan meselelerde tartışıp duruyoruz üretmiyoruz gelişmiyoruz. Bizim derdimiz İslami mücadeleden ziyade ah çekme mücadelesi olmuştur. İbadetlerimiz bizim istasyonlarımızdır. İbadetlerimiz bizleri değiştirmedikte alışkanlıktan öteye geçemezler. Peygamber Efendimiz bir hadisinde:  ''Siz Eğer benim bildiklerimi bilseydiniz az güler çok ağlardınız'' diye buyuruyor. Nereye gidiyoruz, ne yapıyoruz rabbimizi razı ediyor muyuz? Sorularını kendimize sorup öz eleştiri yapmalı, vahyin ışında kendimizi yetiştirmeliyiz. Adaleti ve tevhidi inşa eden bir toplum olmalıyız. Sosyal hayat bizim için çok önemli vahiy mağaradan topluma inmiştir. Dünyaya söyleyecek sözümüz olmalı ne yazık ki korku putumuz var. Korkumuzu yenmeliyiz. Rabbimiz peygamberlerine ilk sözü korkma olmuştur. Bizler Kur'anın temel değerlerini özümsemiş çağın teknolojisiyle toplumu ihya eden toplum olmamız gerekiyor. ''Bir toplum kendisindekini değiştirmedikçe Allah onlarda bulunanı değiştirmez'' Ayetini dile getirerek yaptığı duayla konuşmasını sonlandırdı.

Seminer soru ve cevap faslının ardından son buldu.

whatsapp-image-2019-10-04-at-20.24.17.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler