Tatvan: Uludere Katliamının Failleri Bulunsun!

Tatvan: Uludere Katliamının Failleri Bulunsun!

KİAP, Tatvan AVM önünde Roboski katliamının 100. gününde faillerin hala cezalandırılmamasını proteso etti.

Kardeşlik İçin Adalet Platformu (KİAP), Tatvan AVM önünde Saat:13 00’da bir araya geldi. Şırnak'ın Qileban (Uludere) ilçesi Bujeh (Gülyazı) ve Roboskî (Ortasu Köyü'nde meydana gelen ve 17’ si çocuk 34 kişinin hayatını kaybettiği katliamla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını Özgür-Der Tatvan Şubesi üyesi Muzaffer KARAMAN okudu. Bitlis KİAP Bileşenlerince (Tatvan Özgür-Der, Bitlis Hür Akademya Derneği, Tatvan İnsan Der ve Özgür Eğitim-sen Tatvan Temsilciliği) yapılan basın açıklamasında, “(Qıleban (Uludere) Roboski ve Bujeh Köyleri 100 Gündür Adalet Adalet Bekliyor Failler Nerede?’’, “Katliamın Üzerinden 100 Gün Geçti!”, “Uludere Yarası Hala Kanıyor!”, “Failler Bulunsun, Hesap Sorulsun’’, afişleri asıldı. Basın açıklamasında, katliamın üzerinden 100 güne aşkın süre geçmesine rağmen, saldırının faillerinin bulunamadığı belirtilen açıklama da; Roboski katliamı ile ilgili şüphelerin ortadan kalkması, bu katliamın tüm boyutları ile aydınlatılması gerektiğinin altı çizildi: Roboski katliamının üzerinden 100 gün geçti. 34 masum insanın katledildiği bu acı olayı herkesin bilmeye hakkı var dendi. Basın açıklaması alkışlar eşliğinde bitti.

tatvan-20120406-1.jpg

tatvan-20120406-3.jpg

Basın Açıklamasının Tam Metni:

Uludere 100 Gündür Adalet Bekliyor: Failler Nerde?

Şırnak'ın Qileban (Uludere) ilçesi Bujeh (Gülyazı) ve Roboskî (Ortasu) köylerinden, "Sınır Ticareti" için gittikleri Irak'tan köylerine dönmekte olan sivillerin üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları tarafından bomba yağdırılması sonucu 17’si çocuk 34 sivil hayatını kaybetmişti.

28.12.2011 tarihinde gerçekleştirilen katliamın üzerinden 100 gün gibi uzun bir süre geçti. Açık olan bu katliamın sorumluluğunun kabul edilmesi, üzerine gidilmesi, kusuru olanların açığa alınması, istifa edilmesi-ettirilmesi, cellâtların cezalandırılması, bu türden olayların bir daha gerçekleşmemesi için olayın gündemde tutulup mahkûm edilmesi ve devlet adına özür dilenmesi gerekirken, akla ziyan gelişmeler yaşandı.

Katliamın kendisi kadar vahim olan bu gelişmeleri şu şekilde tespit etmek mümkün:

- Olayın üzerine inatla ve ısrarla gitmesi gereken medya maalesef susturuldu. Katliama alkış tutan medya içerisinde yer almayıp vicdanlarını dinleyerek cesur bir şekilde olayın üzerine gitmeye çalışan bazı gazetecilere bizzat Başbakan Erdoğan tarafından hadleri bildirildi. Medyanın olayı katliam olarak isimlendirmemesi ve konuyu çok fazla gündemde tutmaması ve de daha “dikkatli” bir dil kullanması gibi konularda medya kurumlarına baskı yapıldı. Maalesef bir çok medya kuruluşu da gönüllü olarak olayın üzerinin örtülmesi ve devletin kusurunun gizlenmesi için dezenformasyon ve karartma uyguladı.

- Her ne sebeple olursa olsun hesap verme pozisyonunda olması gereken Genelkurmay Başkanlığı’na katliam bilgilerini paylaşma lütfünde bulundukları gerekçesiyle "teşekkür" edildi.

- Uludere’de gittiği taziye ziyareti sırasında asla tasvip etmediğimiz elim bir saldırıyla karşılaşan Uludere Kaymakamı’na yine tasvip etmediğimiz ve mağdurların acısını artıracak bir kararla madalya takıldı.

- Kaymakama saldırdıkları ve "kaçakçılık" yaptıkları gerekçesiyle bombardıman sırasında sağ kurtulanlardan bazıları tutuklanırken bazıları ise ifadeye çağrıldı. Kardeşleri, akrabaları veya arkadaşları devletin uçaklarından atılan bombalar tarafından lime lime edilerek öldürülen, cenazelerini kilometrelerce yol yürüyerek, toprağı kazarak çıkaran, çoğunluğu tanınmayacak halde olan cenazeleri battaniyelere sarıp katırlara yükleyerek geri taşıyıp defneden bu insanlardan bazıları cezaevinde intiharın eşiğinde. 100 gündür katilleri ortaya çıkarmakta kaplumbağa hızıyla hareket eden devlet, kaymakama yapılan saldırı üzerine gayet hızlı davranarak bu insanları hapse atmış, şimdi de yargılamaya hazırlanıyor.

- Katliam bölgesine gidilmeden rapor hazırlandı. Savcılar, "Halkın toplanması ve terör bölgesi olması” nedeniyle ayak basmadan askeri helikopterle "kuş bakışı" keşif yaparak rapor hazırlayacaklarını ifade ettiler.

- TBMM İnsan Hakları Komisyonu, araştırmak üzere katliam bölgesine ziyarette bulundu. Katliam görüntüleri Meclis’te heyet tarafından izlendi. Heyet içerisinde bulunan bazı vekillerin demeçlerine de yansıyan “kasıt” ve “ihmal”e rağmen henüz önemli bir adım atılmadı. Üstelik olayın üzerinden 100 gün geçmesine karşın, komisyonun raporunu tamamlaması için talep ettiği belgeler, Genelkurmay Başkanlığı ve Adalet Bakanlığı tarafından komisyona gönderilmedi.

- Sevdiklerini korkunç katliamda kaybedenlerin yakınlarından özür dilemeyi çok gören devlet; katilleri bulup adalet karşısına çıkarıp bir nebze olsun acılarını hafifletmesi gerekirken, aldığı tazminat kararıyla yetinerek, böylece bu yoksul insanların acılarını parayla satın alabileceğini sandı. Olayın aydınlatılmasına yönelik kararlılıktan uzak yaklaşım tarzıyla tazminatın gündeme getirilmesi, katliamın üzerinin örtüleceği kanaatini güçlendirdi.

- Katledilen insanların isimlerinin otopsi tutanaklarına yanlış geçmesi gibi vahim bir sorumsuzluğa imza atıldı. Ölenlerin sayısı olaydan uzun bir süre geçtikten sonra ancak kesinleşti. İstatistiksel bilgilerle ölümlerin hafife alınması, aileleri ve duyarlı kesimleri derinden yaraladı.

Roboski katliamının derhal aydınlatılması gerekiyor. Çünkü Roboski katliamı, Kürt sorununda bir milata dönüştü. Roboski’de yaşananların sıradan şeyler olmadığı; halkların kardeşliğinin, adaletin, çözüm arayışlarının, barışın, umudun hedef alındığı gün geçtikçe daha iyi anlaşılmaktadır. Hal böyleyken, hükümetin bir boyutuyla iradesini de hedef alan bu saldırıya karşı devleti koruma refleksiyle hareket etmesi ve faillerin ortaya çıkarılması noktasında gereken hassasiyeti göstermemesi, katliamla umulan hedefe ulaşıldığını göstermektedir.

Roboski’de 100 gün önce akıtılan kan hala tazeliğini koruyor. Üzerinden geçen 100 günlük zaman dilimi içinde kamuoyunu tatmin edecek hiçbir adımın atılmamış olması manidardır. Başbakan ve Adalet Bakanı üzerlerine düşen sorumluluk gereği görevlerini yerine getirmelidir. Katillerle anılmak ve kanla kirlenilmek istenmiyorsa failler bulunmalıdır. Roboski katliamı ile ilgili şüphelerin ortadan kalkması, bu katliamın tüm boyutları ile aydınlatılması için aşağıda sıraladığımız sorular yetkililer tarafından derhal cevaplandırılmalıdır:

- Roboski katliamının üzerinden 100 gün geçti. 34 masum insanın katledildiği bu acı olayı herkesin bilmeye hakkı var. Raboski’de gerçekte ne oldu?

- 100. gününü dolduran Roboski katliamının failleri nerde?

- Konuyla ilgili olarak devletin kusuru ortadayken, mağdurlardan özür dilenmeyişinin nedeni nedir?

- “Ankara’nın derin dehlizlerinde kaybolmayacağı” açıklanan Roboski katliamının faillerinin bulunması için hükümet neler yapmıştır? Varsa idari soruşturmalar hangi aşamadadır?

- 100 gündür adalet arayan Roboskililerin taleplerine karşılık hükümetin cevabı nedir?

- Savcılık tarafından yürütülen soruşturma hangi aşamadadır? Katliamla ilgili soruşturulan şüpheliler var mıdır ve varsa bunlar kimlerdir?

- Çoğu çocuk 34 yakınını katliamda kaybedenlerin yakınlarına tazminat verilmiş midir? Öncellikle katillerin bulunmasını talep eden bu acılı insanlar devletin teklif ettiği tazminatı kabul etmişler midir?

- İnsansız hava aracı Heron'ların topladığı istihbaratı değerlendirmekle görevli Genelkurmay Komuta Kontrol Daire Başkanı Tuğgeneral Salim Cüneyt Kavuncu ve Tuğgeneral Erkan Atalay’ın emekliliğe ayrılmalarının Roboski katliamıyla herhangi bir ilgisi var mı?

- Katliamla ilgili rapor hazırlayan, görüntüleri izleyen TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun ulaştığı bilgiler kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

- TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun Uludere izlenimlerinde de cevabı aranan ancak verilemeyen istihbaratı kim vermiştir ve bu istihbarat hangi kaynaklar tarafından değerlendirilmiştir?

KİAP

(KARDEŞLİK İÇİN ADALET PLATFORMU) 

Önceki ve Sonraki Haberler