Tatvan’da “Adaleti Ayakta Tutma” Semineri

Tatvan’da “Adaleti Ayakta Tutma” Semineri

Tatvan Özgür Der’in periyodik seminer programının konusunu bu hafta Batman Özgür Der’den Şefik SEVİM sundu.

Şefik Sevim ”Adaleti Ayakta Tutma “konusunda konu ile ilgili ayetleri işleyerek Adalet Tevhid ilişkisi üzere durdu.

Şefik SEVİM ,16 Mart 1988 yılında yaşanan Halepçe Katliamına değinerek konuşmasına başladı.Yaşanan acıların halen tüm İslam aleminde devam ettiğini söyledi.Suriye,Arakan ve Mısır’da yaşananlar bunun en açık örneğidir.Yeryüzünde Müslümanların yaşadığı acılara tüm dünyanın kör sağır kaldığını belirtti.Bu anlamda katliamlarda katledilen kardeşlerimize Allah’tan rahmet dilerim.

Şefik SEVİM,adaletin İfrat ve tefrit  arasında bir istikamet olarak tanımladı. Tevhid ve adalet arasındaki bağın iman ile Salih amel arasındaki bağla ilişkilendirdi.Eşitlik ve adalet arasındaki farka değindi.Adaletin kaynağının insaf ve ahlak olduğunu vurguladı.

Modern yaşam ve modern algının adaleti nasıl zedelediğini işledi.

Asabiyetin,hizipçiliğin ve keskin sınıfsal ayrışmaların adaleti nasıl aşındırdığına değindi.

Kuran’ın temel esprisi açısından takva erdemine nail olabilmek  için adaletli olmasının gerekliliği üzerinde durdu.

Ey iman edenler! Kendiniz, ana babanız ve en yakınlarınızın aleyhine de olsa, Allah için şahitlik yaparak adaleti titizlikle ayakta tutan kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın). Çünkü Allah ikisine de daha yakındır. (Onları sizden çok kayırır.) Öyle ise adaleti yerine getirmede nefsinize uymayın. Eğer (şahitlik ederken gerçeği) çarpıtırsanız veya (şahitlikten) çekinirseniz (bilin ki) şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.”Nisa 135 ayetini merkez alarak müminlerin gerek iç işlerinde gerekse de toplumsal işlerinde adaleti ayakta tutmanın sorumluluğunu işledi.

Adalet ve ihsan ilişkisine de değinerek sunumunu bitirdi.

Program soruların cevaplandırılmasıyla sona erdi.

Ayrıca Şefik SEVİM  Özgür-Der binasında 15/03/2014 c.tesi günü bayanlara yönelik bir sunum yaptı. Aile ve çocuk eğitimi üzerinde duran ŞEFİK, burada bayanların sorularını cevaplandırdı.

 

batman-20140319-02.jpg

batman-20140319-03.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler