Tatvan’da Ersin Sönmezler’i anma programı yapıldı

Tatvan’da Ersin Sönmezler’i anma programı yapıldı

Tatvan Özgür-Der geçen yıl ramazan ayının ilk günü vefat eden Ersin Sönmezler’in anısına bir program düzenledi.

Özgür-Der Tatvan Şubesinde düzenlenen iftar programında geçtiğimiz Ramazan ayının ilk günü hayatını kaybeden Ersin Sönmezler de anıldı.

Gün içerisinde Sönmezler’in kabrinin ziyaret edilirken burada okunan Kur’an ve duaların akabinde şube başkanı Metin Ava bir konuşma yaptı.

Kabir ziyareti sonrasında dernek şubesinde iftar programına geçildi.

Enes Ece'nin okuduğu Kur’an ile başlayan programda Ava selamlama konuşması yaparak her bir kulun ölümlü olduğunu hatırlattı:

“Baki olan sadece Allah’tır. Allah hangimizin iyi ameller yapacağını öğrenmek için ölümü ve hayatı yarattı. Bugun hepimiz zor süreçlerden geçiyoruz. Malımızla ve canımızla imtihan oluyoruz. Gazze’de yaşananlar bizlere çok şey öğretiyor. Her gün yüzlerce kardeşimiz Siyonistlerin vahşi saldırıları sonucu katlediliyor. Onların yaşadıkları imtihana bakınca sıkıntılarımız çok hafif kalıyor. Rabbim kardeşlerimize rahmet etsin, mekanlarını cennet eylesin.”

Sönmezler’i de anan Ava, merhumun civarındakilere büyük katkıları olduğunu hatırlatarak kendisinin örnek bir şahsiyet olduğunu vurguladı:

”Allah yolunda mücadele etmeyi kendine amaç edinen bu kardeşimiz artık aramızda değil. Ama onun uğrunda mücadele ettiği İslam davası devam ediyor. Bizler de bu kardeşimizi kendimize örnek alarak kaldığımız yerden davasını sürdüreceğiz.”

Programda Tatvan Özgür-Der üyesi Yusuf Nurduhan da Sönmezler’in mücadelesini anlatan bir sunum yaptı.

Sunumda Sönmezler’in eğitim ve ticari hayatına dair bilgiler bulunurken İslami mücadele sürecine dair detaylara da yer verildi.

“Gençlik yıllarında İslami düşünceyle tanıştı. Tatvan'da arkadaşlarıyla birlikte İslami çalışmalar içinde bulundu. Bölgenin ve ümmetin sorunlarına çözümler aradı. Özgür-Der Tatvan şubesi başkanlığı yaptı. Tebliğ- davet çalışmalarında bulundu. Birçok insanın tevhidi düşünce ile buluşmasına önayak oldu. Evli ve altı çocuk babasıydı yaptığı işlerde dürüst ve sağlam çalışıyordu. Fedakar çalışkan ve cesur bir kişiliği vardı. Allah rızasını kazanmak amacını hep ön planda tuttu. Bir çok sivil toplum örgütünün yaptığı programlara aktif olarak katıldı ve tebliğler sundu. Allah yolunda malıyla canıyla mücadele ediyordu. Naif kibar ve zarif bir ahlaka sahipti. İslami çalışmalara, kendisiyle beraber ailesini de katmaya özen gösterirdi. 23 mart 2023 yılında, Ramazanın ilk günü aramızdan ayrıldı. Allah, Kur'an-ı Kerim'de ‘Sizden öncekiler gelip geçtiler, siz de gelip geçeceksiniz.’ diye bizleri uyarır. Asıl olan ahiret yurdunu düşünerek dünya hayatını yaşamaktır. Ölüm her ne kadar nefsimize zor gelse de en sevgiliye ulaşmaktır.

Dünya sürgününü tamamlayan güzel insanlar bir bir aramızdan ayrılıyor. Ersin Sönmezler, bu güzel insanlardandı. Onu tanıyan her insanda burukluk ve üzüntü var. Elbette Allah yolunda ömrünü adayan güzel insanları tanımak çok büyük bir nimettir. Onlarla beraber olmak bir şereftir. İman eden her kul çok değerlidir. Herkes yarın için ne hazırladığına baksın. Herkes yaptığı amellerin karşılığını görecektir. Bu, Allah'ın vaadidir. Allah kimseye zulmetmez.

Zor bir süreçten geçiyoruz ve bazen kelimelerin yetersiz kaldığı, sözün bittiği noktaya varıyoruz. Gerek fert gerek toplum olarak hepimiz acıyla tanışıyoruz. Yaşadığımız coğrafyanın sıkıntılarını ve kederlerini yükleniyoruz. 6 Şubat depreminden sonra yıkılan şehirlerimiz, enkazlar altında kaybettiğimiz onlarca, binlerce canımız... Depremden sonra yüreğimiz kan ağlıyordu. Rahmet ve bereket ayı Ramazan'ın gelmesiyle gönüllerimiz huzur bulacaktı. İnsanlığı karanlıktan aydınlığa çıkaran, kölelikten özgürlüğe eriştiren vahiy kitabı bu ayda inmişti. O ki; Allah'ın kelamıdır, gönüllere şifadır. Ramazan'ın ilk gününde büyük bir imtihanla karşı karşıya geleceğimizi nereden bilecektik? Canımız, ciğerimiz, dostumuz, kardeşimiz, sırdaşımız, yoldaşımız, dava arkadaşımız Ersin'i kaybedeceğimizi nerden bilecektik?

Allah'ım! Acımızı dindir, sabrımızı çoğalt, şükrümüzü arttır. Allah'ım! Sen Rahman ve Rahimsin. Bizlere acı, merhamet et. Naif, nazik, tevazu sahibi ve güzel ahlakıyla bizlere örnek olan, fedakar, cömert, cefakar ve o kadar da imanlı ve imanının gereğini yapan güzel insan Ersin hocamızdan razı ol. O, Tatvan için büyük bir değerdi. Gözlerimiz  hep onu arayacak, gönlümüz hep onu anacak.

Elbette ecelin saati yoktur. Er ya da geç herkes dünya sürgününü tamamlayacak ve ahiret yurduna dönecektir. Asıl olan ahiret hayatına hazırlıklı gidebilmektir. Ersin kardeşimizin bohçasını hayırlarla ve iyiliklerle doldurduğuna şahidiz. O, dünyadan çok ahireti önceleyen Müslim bir şahsiyetti. Hayatını, fikirlerini, ticaretini, aile hayatını ve arkadaşlık ilişkilerini İslam düşüncesi üzerine inşa eden biriydi. Sözler onu anlatmaya yetmez. O, iyi bir baba, iyi bir dost, iyi bir tüccar, iyi bir arkadaş, iyi bir evlat, iyi bir öğretmen, iyi bir yoldaş, iyi bir kardeşti. İyi bir komşu, iyi bir amca, iyi bir abi, iyi bir akrabaydı. Biz onun güzelliğine ve iyiliğine şahidiz. Biz ondan razıydık. Allah da ondan razı olsun.”

Programda Sönmezler'in babası Hacı Zeki Sönmezler de konuştu.

Haci Zeki Sönmezler konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün burada oğlum Ersin Sönmezler’in dava arkadaşlarıyla beraber olmak benim için gurur vericidir. Oğlum Ersin'in bir yıl önce bugün vefat etmesi tabiki bir baba olarak beni ve ailemi çok üzmüştür. Her baba gibi benim de yüreğim yanıyor. Ancak bizler Allah’a iman etmişiz. Hepimiz dünyaya imtihan için geldik ve gidiyoruz. Allah’a hamd olsun bugün oğlumun dava arkadaşlarının bu kadar çok olması beni mutlu ediyor. Onun mücadelesine ortak olan herkes benim evladımdır.“

Program Sönmezler'in anısına gösterilen  sinevizyon ve iftar yemeği ile devam ederken cemaatle kılınan akşam namazı ile son buldu.

img-20240323-wa0010.jpg

img-20240323-wa0007.jpg

img-20240323-wa0029.jpg

img-20240323-wa0025.jpg

img-20240323-wa0017.jpg

img-20240323-wa0016.jpg

img-20240323-wa0033.jpg

img-20240323-wa0032.jpg

img-20240323-wa0026.jpg

img-20240323-wa0034.jpg

img-20240323-wa0019.jpg

img-20240323-wa0021.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler