Tatvan’da Filistin’e destek yürüyüşü yapıldı

Tatvan’da Filistin’e destek yürüyüşü yapıldı

Tatvan’da binlerce insan Filistin’e destek için yürüdü.

Bitlis Filistin Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen yürüyüşe STK temsilcileri ve parti temsilcileri katıldı.

Binlerce insanın katıldığı yürüyüş Tatvan Merkez ibadullah Camiisinde kılınan öğle namazından sonra başladı. Kalabalık cumhuriyet caddesi boyunca yürüdükten sonra Tatvan yaşam avm önünde toplandı.

Yürüyüş boyunca "Hamasa selam direnişe devam,katil israil hesap verecek,Yaşasın zalimler için cehennem,Müslüman kardeşine sahip çık,La ilahe illallah,Tekbir " sloganları atıldı.

Tatvan Avmnin önünde toplanan kalabalık adına basın açıklamasını  Emrullah Erkan okudu.

Daha sonra Zahid Koldaş tarafından yapılan dua ile program sona erdi.

616e8947-79ac-4b49-9c7c-bae34a835a22.jpg

f892ea4e-6fb8-4214-a1ca-3238255a120c.jpg

Basın açıklamasının tam metni:

FİLİSTİN ÖZGÜR OLANA DEK MEYDANLARDAYIZ

Değerli basın mensupları,

Kıymetli kardeşlerim,

Bugün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları GünündeTürkiye genelinde Siyonist İsrail’in yaptığı soykırımı lanetlemek, Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermek için alanlardayız.

Bütün Türkiye’den ses veriyoruz.

‘Zulmün olduğu yerde tarafsızlık namussuzluktur.’

Siyonizme karşı onurluca direnen kardeşlerimize omuz vermek, kutlu direnişi selamlamak için buradayız.

On yıllardır Filistin’de büyük zulümler işleyen işgalci İsrail, 7 Ekim sonrasındaki süreçte ise saldırılarını daha da artırdı. Gazze’de tam anlamıyla bir soykırım yapan işgalciler, son 2 aylık süreçte, 13 bine yakını kadın ve çocuk olmak üzere, 17 binden fazla Filistinliyi şehit etti. 

İşgalciler, Gazze’de insan haklarını ve savaş hukukunu hiçe sayarak çocuk, kadın, yaşlı ve sivil ayırt etmeksizin saldırılarını sürdürüyor.

Hiçbir sınır gözetilmeksizin yapılan İsrail saldırıları sebebiyle şu an Gazze’de hiçbir yer güvenli değil. Camiiler, hastaneler, okullar ve sivil yerleşim yerleri siyonistlerin hedefinde. Beyaz bayrak açan siviller dahi üzerlerine ateş açılarak katlediliyor. İşgalciler, kullanılması uluslararası sözleşmelerce yasaklanmış bombaları Gazze’ye yağdırıyor.

İnsanlık tarihinde örneğine az rastlanır bir zulüm, tüm dünyanın gözleri önünde yaşanıyor.

Evet Kardeşlerim

Dünyanın ikiyüzlü suskunluğa karşı insanlık onurunu haykırmak için buradayız.

Ve dünyanın tüm iyi insanlarına “zulmün ateşi insanlığı kuşatıyor” uyarısında bulunmak için buradayız.

Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından alınan tüm uluslararası kararlara rağmen işgalci İsrail hukuku tanımıyor, saldırmaya ve işgale devam ediyor. Ne yazık ki, dünyanın gözleri önünde yaşanan bu zulmü durduracak somut adımlar atılmıyor.

Halkları işgalci İsrail’in zulümlerini yüzbinlerce kişinin katıldığı eylemlerle protesto ederken, ABD ve Batı dünyası yaşanan zulümleri görmezden gelerek hâlâ işgalcilere verdiği desteği sürdürüyor.

Ve ne hazindir ki; askeri, ekonomik ve siyasi anlamda büyük güçlere sahip olan İslâm ülkeleri de üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmiyorlar.

Aziz kardeşlerim…

Sözün bittiği yerdeyiz.

İkiyüzlülüklerin zulmü azdırdığı zamandayız.

Soykırımcı Siyonistler Filistin’de katliam yaparken,

Susanların, kıyameti zorladığı zamandayız.

Evet, bugün Filistin’de mazlumların kanı üzerine kurulmuş bir rejim var.

O şebekeye kimileri devlet diyor.

Hayır, İsrail bir devlet değildir.

İsrail, emperyalizm tarafından kurulmuş ve desteklenen bir terör örgütüdür.

İsrail, bütün dünyaya kötülük yayan, soykırımcı bir organizasyondur.

Yalnızca vatanlarını işgale teslim etmedikleri için ağır bedeller ödeyen, yakınlarını kaybeden, evlerini kaybeden ve hatta her an kendi hayatlarını kaybetme tehlikesi bulunan Filistinliler, haklı davalarından asla vazgeçmiyorlar. Filistinli kardeşlerimiz, verdikleri mücadele ile insanlığın onurunu korumaya devam ediyorlar.

İşgalci İsrail’in saldırıları bir kere daha gösterdi ki, Siyonizm yalnızca Filistin için değil, başta Orta Doğu olmak üzere tüm dünya için büyük bir tehdittir.

Evet…

 Sözün bittiği yerdeyiz, diyoruz.

Onun için dünyanın iyi insanlarına çağrıda bulunuyoruz.

“Bu zulüm bütün dünyayı saracak!”

O uçak gemilerinin bölgeye sadece İsrail’e destek için gelmediğini hepimiz gayet iyi biliyoruz.

Bütün hesaplar İsrail’in bölgesel planları ve güvenliği için.

Emperyalistlere güçlü bir sesle altını çizerek ifade etmek isteriz ki;

“Daha çok rahatsız olacaksınız!”

Tarih, çok zalim devletler gördü. Tarih boyunca zalim hiçbir devlet, âbâd olamadı. Her biri er ya da geç işledikleri zulümlerin bedelini çok ağır bir şekilde ödedi ve nesillerine zulümlerini bir utanç olarak bıraktılar. İsrail de Allah’ın izniyle hedefine asla ulaşamayacak.

İşgalci İsrail rejimi, yaralıların tedavisini dahi engelliyor. Hatta Gazze’ye yakıt girişini yasaklayarak kuvözdeki bebekleri ve yoğun bakımdaki ağır hastaları ölüme terk ediyor.

Yıllardır Filistinlilerin topraklarını işgalci teröristler eliyle gasp eden İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de uyguladığı soykırımla Filistinlileri vatanlarını terk etmeye zorluyor.

İşgalci İsrail tarafından 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye, tüm dünyanın yaklaşık 80 yıldır acısını unutamadığı Hiroşima saldırılarında atılan bombaların 3 katından fazla bomba atıldı.

Apertheidi (ırk ayrımcılığını) bir devlet rejimi olarak uygulayan İsrail; masum insanlara, çocuklara, kadınlara, yaşlılara saldırdığı gibi, tüm bu olayların dünyaya duyurulmasını sağlayan basın mensuplarını katletmekten de çekinmiyor. 

Bugün burada ve tüm Türkiye’de Kudüs sevdalılarıyla birlikte İsrail'in hukuksuz uygulamalarına karşı çıkıyoruz. Tüm Filistin ve Kudüs sevdalıları olarak bu davayı savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’yi, uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve İsrail’in attığı hukuksuz adımları ve işgali durdurmaya çağırıyoruz.

Ve özellikle yoğun bombalamalar sonucu yerlerinden sürülmeye mecbur bırakılarak Refah Sınır Kapısı’ nda ve şehirde direnen  Gazzeli Müslüman Kardeşlerimize insani yardımların ulaştırılabilmesi ve daha da içinden çıkılamayacak insani dramların oluşmaması için başta Mısır olmak üzere tüm İslam Ülkelerini harekete geçmeye ve sınır kapısını acilen açtırmaya davet ediyoruz.

Son olarak herkese sesleniyor ve diyoruz ki tüm dünya halkları tepkisini açıkça göstermelidir. Bütün İslam ülkeleri ve halkları bir araya gelip tepkisini ortaya koymalıdır. İsrail, hukuksuz işgal hareketi ve katlettiği insanlar için uluslararası hukuk önünde ve tüm dünyanın vicdanında hapsedilmelidir.

Mescid-i Aksa'nın, Kudüs'ün, Filistin'in ve dünyanın özgürlüğü, siyonist zulmün ve işgalin sona ermesi için, yapılan eylemleri desteklemek hepimizin görevidir. Bizler Türkiye’nin sivil toplum kuruluşları ve halkı olarak Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistin özgür oluncaya kadar mücadelemizi tüm gücümüzle sürdüreceğiz.

Kahhar ve Cabbar olan Rabbimiz  Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’ de şöyle buyurmaktadır.

De ki: ‘Ey kafirler! Yenileceksiniz ve cehenneme sürüleceksiniz.’ Al-i İmran 12. Ayet

Değerli Kardeşlerim bugün bu yürüyüşe katılarak ve bu meydana gelerek gösterdiğiniz hassasiyetten dolayı hepinize teşekkür ediyoruz. Allah (cc) hepinizden razı olsun ve razı olduğu kullarının safında olanlardan eylesin. Filistinli kardeşlerimize dua buyrun. Filistin için yapılacak yardımlara katkımızı esirgemeyelim inşallah.

Allah'a emanet olun.

46ad9dc3-1ca2-475d-84f6-013efbfcc37d.jpg

af5efdfa-6a7a-4079-92d7-001e36367e18.jpg

a92afb12-d425-4a90-899e-c017047ec51a.jpg

b03877df-41e5-4f32-ab77-e3a3aac25777.jpg

d2e07561-4b8d-4af8-be43-322655f1f063.jpg

ae7fbae4-0637-4bb1-ac8b-a774b43549cf.jpg

31f7bd9d-3535-4466-8756-82a3c03c7f5b.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler