Tatvan'da "Hz.Muhammed’i Doğru Anlamak" Semineri

Tatvan'da "Hz.Muhammed’i Doğru Anlamak" Semineri

Özgür-Der Tatvan şubesi 2014/2015 seminerleri başladı.

Bu yıl siyer ağırlıklı yapılacak olan seminerlerin üçüncüsü yapıldı. Cuma akşamları yapılan seminerde bu hafta Ahmet ÖZBAY'ın sunduğu ''Hz.Muhammed'i (s.a.v) doğru anlamak konulu seminer yapıldı.

Ahmet Özbay'ın konuşmasından notlar:

ÖZBAY, konuşmasında insanlığa gönderilen resullerin anlaşılması konusu büyük bir öneme haizdir. Resullerin doğru anlaşılması ise ancak Kur'an-ı Kerim'in, resulleri tanıtma tarzının merkeze alınmasıyla mümkündür. Her şeyden önce resullerin sağlıklı bir şekilde bilinmesi ancak Allah'ın doğru bir şekilde tanınmasıyla mümkündür. Zira Allah tarafından ortaya konan resulün hayatından da anlaşılacağı gibi resuller başkasının değil Allah'ın elçileridirler.dedi.

Hz.Peygamberi en doğru tanıtan en objektif ve orijinal eser Kur'an'dır.Kur'anı bize en iyi tanıtan peygamberdir,Peygamberi de en iyi tanıtan Kur'an'dır. Ulûhiyetin özelliklerine kısaca değinen ve resullerin bu özelliklerden hiçbirine sahip olmadıklarının altını çizen ÖZBAY; "Peygamberler gaybı bilmezler; kendilerine bile zarar veya fayda sağlamaya güç yetirmezler; kısacası beşer olmanın tüm eksiklik ve zaaflarına sahiptirler. Çünkü onlar beşerdirler. Yüce Allah insanlara özellikle bir beşer göndermeyi dilemiştir ki, insanlar ondan kendileri için bazı dersler çıkarabilsinler. Zaten Allah "peygamber sizin üzerinize şahid olsun (Allah'ın istediği kul tipi modeli olsun), siz de insanlar üzerine şahidler olasınız diye." buyurarak bu tercihinin nedenini ifade buyurmuştur.

Ahmet ÖZBAY,bu nedenle; Allah Resulünün beşeri boyutu, örnek alınabilmesi için zorunlu bir duruma işaret eder. Bundan dolayı sözüm ona, O'nu yüceltmek için, beşer olmadan kaynaklı özelliklerinden çıkarmak; hem Hz. Muhammed'e (s.a.v.) haksızlık hem de insanlığa yapılan en büyük zulümdür. Örneğin; mazlumun hakkını talep eden ve Mekkeli müşriklerden alan Resulullah'ın bunu yaparken omzunda iki canavarla desteklenerek bunu yaptığını rivayet edenler, ortada örnek alınacak bir şey bırakmadıklarının farkındalar mı? Bu sebeple Hz. Muhammed'in değeri, onun bizden hiç farklı olmamasına karşın, vahyin somutlaşmış bir örnekliği olmayı başarmasında ve biz insanlara da aynı şeyi başarabileceğimizi göstermesinde yatar." dedi.

.Hz.Peygamber zorluklarla karşılaşmış bu  sıkıntılar O'nun direncini artırmıştır. O'nun hayranlık verici bir ahlakı vardı.Hz.Peygamber 40 yaşından önceki  sıfatı olan Eminliği ,peygamberliğinden sonra da devam etmiştir.O'nun ahlakı Kur'an'dır.Hz.Aişe'ye O'nun ahlakı sorulduğunda ''siz Kur'an okumuyor musunuz.O'nun ahlakı kur'an'dır ''demiştir.Adalette, vefada, nimetlerin paylaşımında zirveyi yakalayan Hz. Peygamber'in (s.a.v.) örnekliğine ihtiyacımızın olduğunu belirten  ÖZBAY, "İşte Hz. Muhammed (s.a.v.) bizim fıtratımıza sahip olduğu halde Allah'la, insanla, eşyayla en mükemmel bir denge içinde ilişkiler geliştirebilmesi  ve fakirliğin zillete, zenginliğin azgınlığa sevk edemediği; adalette, vefada, nimetlerin paylaşımında zirveyi yakaladığı için onda bizim için çok güzel örneklikler vardır.  ''diye konuştu.

Seminer soruların cevaplandırılmasıyla sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler