Tatvan’da İslam’da Aile Konferansı Yapıldı

Tatvan’da İslam’da Aile Konferansı Yapıldı

Özgür-Der Tatvan Şubesinin düzenlediği İSLAM’DA AİLE konulu konferans, Tatvan Kültür merkezinde, Gazeteci- yazar ABDULLAH BÜYÜK’ün katılımıyla yapıldı.

Abdullah Büyük; vahye dayanmayan her şey fesada uğrar. Aile hayatımızı da vahye dayandırırsak dünya ve ahirette gerçek mutluluğu elde ederiz. İslami olmayan evlilikler, her an bozulmaya hazırdır. Ülkemizde her yıl beş yüz bin kişi evlenir, ama aynı zamanda bir yıl içinde yüz bin kişi de boşanıyor. Acaba bu korkunç rakamlar bizi endişelendirmiyor mu? Büyük hayaller ve umutlar üzerine kurulu evlilikler neden üç veya dört ay geçmeden sona eriyor.

Büyük; Feminizme göre kadın ve erkek eşittir. Kadın- erkek eşitliğini ileri sürmek yanlıştır.  İslama göre kadın, erkek gibi değildir. Kadınlar, Allah'ın erkeklere emanetidir. Peygamberimiz (sav) son günlerinde, kadınlar hakkında Allah'tan korkmamızı ve onları korumamızı emretmiştir.

Büyük;  Gençlerin nikâh yapmadan nişanlılık dönemlerini birlikte geçirmeleri helal değildir. Allah'ın kitabında böyle bir ölçü yoktur. Bu kuralları ihlal edenler, Allah'ın sınırlarını aştıkları için zalimdirler. Nişanlılık dönemini, nikâhsız geçirenler, evliliklerinin ilk adımına yanlışla başlıyorlar. Nikâh denilen hukuk ortaya girmeden nişanlılık olmaz. Leyla ve mecnun rolü oynayan nişanlılara ne oluyor da birliktelikleri üç, dört ay sürmeden bozuluyor.

 Büyük;  Kadın ve erkeğin ev içi ve ev dışı hayatı İslama göre olmalıdır. Kur'an-ı Kerim'de aile ile ilgili iki yüz kırk bir ayet mevcuttur. Evlilikle ilgili dört yüz yetmiş beş Hadisi Şerif mevcuttur. İlmileşen bir aile, İslamileşir. Bir evlilik ilim ile buluşmuyorsa taklitçi olur. Müslümanın evi mekteptir, medresedir. Ne kadar ilminiz varsa o kadar inancınızı korursunuz.

Tahsil ve kültürü bir araya getiren Müslüman bir ailede uyuşmazlık söz konusu olamaz. İslama göre yaşayan kadın, kadınlık sanatını yaşatarak mutlu bir aile kurabilir. Kur'an-ı Kerim kadınların seslerini bile ayarlamalarını emretmiştir. Kadın isterse ses tonuyla kocasının öz dünyasını ve psikolojisini rahatlatacak cümleler sarf edebilir. İslam erkeklere altın ve ipeği haram kılmışken, kadının kocasına genç ve güzel görünmesi için helal kılmıştır. 

Bir aile reisi, hanımına, kızına ve oğluna karşı adil olursa, onların kalplerini fetheder. Ailedeki mutsuzlukların temel sebebi, haksızlıktır. Haksızlık olan yerde bozgunculuk oluşur. Ayrıca yardımlaşmanın olmadığı ailelerde de bozgunculuk oluşur.

İmam Humeyni ' Müslüman kadının evi yeryüzünün tamamıdır' demiştir. Müslüman kadın dünyadaki sosyal ve siyasal tüm gelişmelerden haberdar olmalıdır. Dünyanın gidişatından kadın da, erkek de sorumludur. Aile mektebimiz bizim Hira'mızdır. Eğer evlerimiz günahların girmesine sebep oluyorsa o evler örümcek yuvasıdır. Evlerimiz, günahlara, isyanlara karşı birer kale olmalıdır. Kadınların anne olması gerekiyor. Siyonistler bir kadının anne değil, kadın kalmasını isterler. Çünkü annenin eğitim gücü yüz öğretmenin gücü kadardır. Annenin ve babanın olumsuz davranışları çocukların yaşamlarında silinemeyecek izler bırakır. Anne ve babalar, çocuklara kural öğretmekten öte, örnek olmak zorundadırlar.

Aile hayatımızı gözden geçirerek, hayatımızı işgal eden tüm günahlardan ve virüslerden arındıralım. Ahiret inancı kuvvetli olan bir ailenin, dünyevi hayatı da mutlu olur dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler